Bahriye Gürpınar Geredeli

Güzel insan olmak, bütün mesele bu..!!

Sn. Vehbi Vakkasoğlu, değerli eğitimci yazarımız, "sevgi dolu ve güzel insan olmak gerek" diye başlamıştı sohbetine..

A
a
Evet önce sevgi, herşeyden önce sevmeyi öğrenmeliyiz ve öğretmeliyiz...
Bir yuva sevgiyle kurulmalı, temel taşı sevgi olmalı ki sağlam örülsün duvarları, koruyucu bir kale gibi, içeri giremesin ne nefret nede kin..
Sevgisiz bir aile her türlü kötülüğe açıktır, dışarıdan gelecek tehlikelere karşı duramaz, tek taraflı sevgiyle de sağlıklı bir aile oluşamaz, bu yüzdende kısa süreli evlilikler yada mutsuz evlilikler oluşur...
Sevgiyle birlikde saygıda oluşur eşler arasında ve güzel muhabbetler doğar, böylece dertler sıkıntılar da kolay aşılır..
Evet sevgi en büyük eksiğimiz çok değerli VEHBİ VAKKASOĞLU hocamız, biz sevgiyi öğrenemedikce, nefret tohumları saçılır ortalığa ve toplum olarak çöküşe doğru ilerleriz Allah cc korusun..
Önce ALLAH sevgisi doğmalı yüreğimize bol bol ve Yaradılanı sevmeliyiz Yaradan dan dolayı..
İnsanları sevmemek için okadar çok bahaneler üretiriz ki bazen, güzellikleri görmek yerine hep çirkinliklerini görür eleştiririz haddimiz olmayarak..
Sevgili Peygamberimiz yolda yürürken ölmüş bir köpegin "Dişleri de çok güzelmiş" diyerek gördüğü o güzelliği görmeyi Rabbim bizlerede yaşamayı nasip etsin..
Sevgi öyle güzel bir duygu ki; insanın hayata bakışını bile değiştiriyor, sabah güneşin doğuşundaki güzelliği, baharın getirdiği tazeliği, bir kuş sesindeki huzuru, çocuk gülüşündeki masumiyeti merhameti ve sevgiyle bakan bir çift gözün içimizi ısıtan sıcaklığını hissedebilmek ne kadar çok güzellikler sunar, sevgi dolu bir yüreğe..
Bu dünyayı bir misafirhane olarak görüp insanlarıda bizim misafirimiz diye düşünebilirsek, din dil ırk ayırt etmeden sevebilirsek ne mutlu bizlere..
Günümüzde sevginin önemini çıkar ilişkilerine dönüştürmeye çalışanlar her ne kadar çok olsada, sevgiyle yoğrulan dostluk ilişkilerindeki hazzın tatını asla bulamayacaklardır..
Yolda yürürken küçük bir tebessüm eşliğinde verilen selamın güzelliğini, etrafımızda zor şartlarda yaşayan insanlara uzatabileceğimiz bir yardım elini, bir çocuğun gözlerine sevgiyle bakabilmeyi, sevgiye muhtaç olanlara sevgi sunabilmeyi kendimize görev edinebilirsek, inanın hayat dahada güzelleşir..
 
Yüksekden bakmak güzeldir ama yere yakın olmak daha güzeldir..!!
SEVGİ ekmek su gibi ihtiyaçtır, her insan sevgiye muhtaçtır..
Sevginin açamayacağı kapı yoktur, sevgi ve sabır birleşirse güzel insanlar ve güzel bir Ülkede oluşur..
Güzel insan olmak gerek önce bize, sevgi ve saygı çerçevesinde..
BÜTÜN MESELE BU..!!
Bahriye Gürpınar Geredeli

twitter: @BahriyeGrpnr 
1000
icon
Nurcan 15 Nisan 2016 12:44

Çok begendim bu sözleri gerçekten herşeyin başı sevgi saygı merhamet duygusu herşeyi az asacagina bende inaniyorum

0 1 Cevap Yaz
B.G

Tesekkür ederim evet herseyin başı sevgi, biz insanlar sevmeyi ögrenmeliyiz öncelikle..

0 0
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!