Bilal çam

Kozcağız’ın Kaderi

Bartın ilinin en büyük yerleşim yeri olan kozcağız 3 ilçemizden daha büyük olup köyleriyle beraber 30 bin civarı nüfusa sahiptir.

A
a
38 köye sahip olan beldemiz 10 binlerce göç vermiş olmasına rağmen hala ciddi bir nüfusa sahiptir. Büyük şehirlerde kurulmuş onlarca Kozcağızlılar derneği vardır.  Bir çok siyasiyi içinden çıkarmış olan beldemiz bu gün asla hak ettiği konumda değildir. Kozcağız beldemizin acilen yüksekokul ve benzeri bacasız fabrikalara ihtiyacı vardır.   İlçelerin gelişmesi elbette önemli ancak, Kozcağız belde içerisinde önemli sorunları ile var olan bir gerçek. Bilim yuvasının ihtiyaç bulunan yerlerde yer alması kesinlik le çok önemlidir. Üniversiteler, yüksekokullar,  hem bilimsel anlamda hem de istihdam açısından önemli bir yere sahip.  özel sektör yatırımlarının oldukça sınırlı olduğu beldemizde asgari ücretle istihdama katkı sağlayan işyerleri parmakla gösterilecek kadar azdır, küçük işletmeler istihdama uzun süreli katkı sağlayamıyor. Beldemizde küçük ölçekli saya fabrikaları ve emeklilerimiz olmasa beldemiz kesinlikle bitmiş durumda.  Beldemizde 6 bin civarında emeklimiz vardır bunun 4-5 binin de kredi kullandığını düşünürsek vay kozcağızın haline.   Beldemize kurulacak olan bir yüksekokul kültürel anlamda da çok fayda sağlayacaktır.  Belde halkının, Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen öğrencilerle kucaklaşması,  beldemize sosyal faaliyet anlamında sinema tiyatro ve benzer faaliyet alanların beldemize kurulması beldemizin bir kültür şehri olmasını sağlayacaktır. bu anlamda beldemizde yükseköğrenim derneği bile kurulmuş ve çeşitli etkinliklerle beldemize yüksekokul yapılması için çalışmalar yapmıştır.  Beldemizi sadece oy deposu olarak gören siyasiler bu vebalden asla kurtulamayacaktır. Siyasilerimiz birbirleriyle sürtüşmeden vazgeçmelidirler. Nefsi tutumlarını bırakıp kol kola girip beldemize ve ilimize hizmet etmelidir.
Bir diğer konu ise, 7 bin civarında belde nüfusumuzun komşu köylerle de birleşmesi belde nüfusunun 10 bin ve üzerine acilen çıkarılması gerekmektedir, yetkililer köy halkı ile istişare yapmalı köylüye belediyeciliği anlatmalıdır. Belediye yetkilileri köy muhtarları ile toplantılar yapmalı belediye hizmetleri hakkında bilgi verilmelidir ve derhal referanduma gidilmeli belde nüfusumuz 10 binleri geçmelidir. Kahve köşelerinde boş dedikodular yapana kadar şirin beldemize sahip çıkmalıyız. Büyük olmak için büyük düşünmeliyiz. İşte o zaman beldemiz kendiliğinden ilçe olacaktır. beldemiz büyüdükçe yatırımlar kendiliğinden gelecektir. Sadece Muhalefet olmak için, eleştiri yapmak, çalışan adamın azmini şevkini de kırar.  Boş dedi kodu sadece yapılacak olan işlere köstek olacaktır. Siyaset siyasetencinin işidir,  önce  temizliğe herkes evinin önünden başlamalıdır. Eleştiri en kolay iştir.
Güzel günler dilerim….

 
1000
icon
Şamil ÇARK 22 Ağustos 2017 10:59

Aslı'nda KOZCAĞIZ'ın Kader'ini Değiştirecek 5 Adam Çıksın. KOZCAĞIZ'ı İlk Beş Yıl'da İlçe Stadüs'üne Getirir, İkinci Beş Yıl'dada İl Merkez'i Olur. Hiç Zor Değil. Ama Enses'i Kalın'ın,*** Kocaman Olan ve KOZCAĞIZ'ın Büyümeseini İstemeyenler ve On'lara Yardımcı Olan Zihniyet Oldukca,Bırak Büyümeyi İlçe Olmayı, KÖY Olacağız - Resmi Evraklarını Bi Teftiş Edin, Ne Diye Geçiyor KOZCAĞIZ ...

0 1 Cevap Yaz
Hakki BALTACI/ETIMESGUT/ANKARA 22 Haziran 2017 02:21

Bilal bey kozcagizin kaderi ile alakali yazinizi okudum...tesbitleriniz olmakla beraber unutulan hususlar var.Kozcagizinicinde ,hasankadi dahil butun okullarinin ogretmenleri nerede ikamet ediyor.?Bartinda esnafli yapan ne kadar kozcagizli var.bu esnafi bartina sevk eden husular ne...?Daha cok saya bilirim.yuksek okuldan ziyade kozcagiza sanayinin gelmesi lazim...istihdama ve sanayiye yonelik yatirim olmadigi müddetçe kozcagiz küçülmeye devam eder.netice,sanayi,yatirim.sehirlesme,okul ve digerleri arkasindan gelir diye düşünüyorum. Okurlarimizin kandili ve bayrami mübarek olsun. Kalin saglicakla

0 6 Cevap Yaz
A.Baştan 8 Haziran 2017 18:20

Evet çok doğru ama siyasilarimiz oy istemeye gelince seçimden seçime kapi çalarken butür yatirimlara gelince Kozcağız ı adam yerine koyan yok, malesef .Eline yüreğine sağlik Bilal Çam.senden başka bir haberci bu üvey evlat muamelesi gören beldemizin sorununu kağida döken az insandan birisiniz..

1 5 Cevap Yaz
ali veli 8 Haziran 2017 01:46

Güzel konulara değindiğinizi tebrik etmekle birlikte; acaba kozcağız neden kalkınamıyor ya da bu kalkınmaya gerek siyasiler gerekse ticarî olarak tüm ağırlığını bartına koyan özde değil sözde kozcağızlı büyük esnaflar acaba neden engel oluyorlar? Her Allahın günü kozcağızdan bartına 30 dolmuş yolcu gidip geliyor,her bir yolcu ama karnını doyuracak ama üst baş eşya alacak,basit hesaplama ile her gün kozcağızdan bartına 40-50 bin tl akıyor,kozcağız ilçe olursa bu rant bitecek. Diğer bi konu şu an Bolu organize sanayide faaliyet göstermekte olan hali hazırda 1000 lerce işçi istihdam eden GEZER ayakkabı o fabrikayı kozcağıza kurmak istedi,neden bir yer göstermedi...

0 4 Cevap Yaz
ben 7 Haziran 2017 22:58

Öğrenci gelsin etinden sutunden parasından yararlanılım öylemi bilal çam. Peki senin koyun ne verecek oğreciye. Nerde barındıracaksın gelen çocukları.

2 3 Cevap Yaz
Ali üstünsoy 6 Haziran 2017 19:41

Kozcağız ve ķöylerinin son referandumda evet çıkmasında büyük desteği olmuştur tahminimce.Bu desteğin boşa çıkmaması lazım diye düşünüyorum.

0 4 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!