Murat Ak

Seyehat Yazarı

Yeşil İle Mavinin Tangosu, İnkumu

Seyahat yazarımız Murat Ak'ın bu haftaki rotası Yeşil İle Mavinin Tango yaptığı yer, İnkumu.

A
a
Boylu boyunca uzanmış yemyeşil ormanlar, çarşaf gibi serilmiş masmavi deniz. O kadar muhteşem bir armoni ki gözleriniz de ruhunuz da ciğerleriniz de bayram ediyor. Yeşil ile mavinin muhteşem tangosunu izlemek isterseniz buyrun İnkumuna.
 
BU MUHTEŞEM GÜZELLİK BARTIN İLİNDE
İnkumu plajı Batı Karadeniz bölgesinde Bartın ili sınırları içerisinde yer alıyor. Yaklaşık 3 km. uzunluğunda olan plaj her yıl binlerce deniz ve seyahat tutkununu misafir ediyor. Ev tipi pansiyonlarda ve kıyı boyunca kurulmuş olan otellerde konaklayabilmek mümkün. Fakat yaz aylarında yoğun ziyaretçi akını nedeniyle öncesinden rezervasyon yaptırmak şart.
 
ÜLKEMİZİN EN GÜZEL PLAJLARINDAN BİRİ
İnkumu sahili, incekum yapısı ve tertemiz berrak suyuyla ülkemizin en güzel sahillerinden biri olarak gösteriliyor. Özellikle çabuk derinleşmeyen yapısıyla her kesime hitap edebilen sahil dalganın olmadığı dönemlerde çarşaf gibi muhteşem bir güzelliğe ve duruluğa sahip. İnce kum yapısı nedeniyle çeken akıntı özelliği de taşıyabilen sahil de yine de yüzerken dikkatli olunması gerekiyor.
 
SAHİL KENARI BÜFELER ÇAY BAHÇELERİ VE YEŞİL ALANLAR İLE DOLU
İnkumu plajında her türlü sosyal ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Batı Karadeniz bölgesinin en donanımlı ve altyapısı yeterli sahillerinden biri olan İnkumu’nda incecik altın sarısı kumsalında denize girmenin yanı sıra yemyeşil ormanların tertemiz havasını ciğerlerinize çekerek trekking yapabilir, bisiklet kullanabilir, çay ve kahvelerinizi enfes deniz ve orman manzarası eşliğinde yudumlayabilirsiniz.
 
ULAŞIM ÇOK KOLAY
Bu muhteşem güzelliğe ulaşmak son derece kolay. Bartın il merkezine sadece 15 km mesafede olan İnkumu’na yaz aylarında düzenli olarak Bartın şehir merkezinden minibüslerle de ulaşım sağlanabilmekte.
 
ANKARA’NIN ARKA BAHÇE GÜZELLİĞİ
İnkumu plajı özellikle başkent Ankara’ya çok yakın. Ankara’ya yaklaşık 290 km. mesafede olan İnkumuna TEM otabanından Zonguldak - Bartın karayoluna saparak ulaşmak çok kolay. Yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ardından cennet parçası bu muhteşem sahile ulaşabilirsiniz.
 
AMASRA SALATASI VE BALIK YEMEYİ UNUTMAYIN
İnkumuna gelip de Amasra’nın dillere destan salatasını ve Karadenizin damakta efsane lezzet bırakan balığından yememek olmaz. Aynı zamanda muhteşem güzelliğin seyrine dalmışken bu eşsiz damak tatları sizi bambaşka bir alemin kapılarını açabilir.
 
PİKNİK ALANLARI DA MEVCUT VE ÇOK GÜZEL
İnkumu’nda piknik sevenler de unutulmamış. Özel olarak piknik sevenler için düzenlenmiş alanlar sahil boyunca mevcut. Böylece piknik ve mangalınızı doğanın muhteşem armonisi eşliğinde yapabilir, İnkumu’nun şahane güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.
 
GÜZELCEHİSAR LAV SÜTUNLARINI GÖRMEDEN AYRILMAYIN
Dile kolay 80 milyon yıl öncesine dayanan muhteşem bir güzellik. İnkumu’na yaklaşık 10 km mesafede Güzelcehisar sahilinin yanı başında bulunan lav sütunları dünya doğa tarihinin en önemli yapı taşlarından biri olarak gösteriliyor. İnkumu’ndan aracınızla rahatlıkla ulaşabileceğiniz Güzelcehisar lav sütunlarını görmeden İnkumu’ndan ayrılmayın.
 
TANGO RANDEVUNUZA GEÇ KALMAYIN
Ben de yeşil ile mavinin muhteşem tangosunu İnkumu’nda izlemek isteyenlerdenim diyorsanız özgürlüğünüzü alın ve İnkumu’na doğru yelken açın, hep seyahatte kalın…
 Yazımıza fotoğrafları ile destek veren çok değerli Ersoy BANK’a çok teşekkür ederim….

1000
icon
Elyelefillah 9 Ağustos 2016 07:03

Inkumu ankaranin gerçekten arka bahçesi ancak inkumundaki esnaflar bu bahçedeki yılan. Bartinli olmama rağmen bartindan soğudum. Esnaflar cumartesi pazar günü farklı fiyat tarifesi uyguluyor. Bu bir rezilliktir firsatciliktir. Bence buranın esnafı para kazanmayı hak etmiyor. O yüzden tercih edeceklere duyurum böyle yüzsüz saygısız esnaflardan uzak durun...

8 3 Cevap Yaz
Ersin arabaci

Kardeş, bu yilan kelimesini bütün esnaflar icin mi kullanıyorsun?

0 1
Kemal yapıncak 29 Temmuz 2016 22:28

Deniz kum güneş ormanlık salata rakı balık huzur mutluluk başkada lafa gerekyok inkumu anlatılmaz yaşanır inkumundan herkese selamlar 25 senedir inkumunda yaşıyorum

2 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!