Motosikletli Mobil Okul Timi göreve başladı

GÜNCEL 28 Eylül 2018 14:27
Videoyu Aç Motosikletli Mobil Okul Timi göreve başladı
A
a

Bartın'da Güvenli Okul Projesi kapsamında Motosikletli Mobil Okul Timi oluşturuldu.

İl Emniyet Müdürlüğü, Bartın’da 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminin güvenli geçmesini sağlamak amacıyla Güvenli Okul Projesi kapsamında  Motosikletli Mobil Okul Timi oluşturdu. 6 motosikletli Mobil Okul Timi şehir merkezinde okul çevrelerinde hizmet verecek. Ayrıca Türkiye’de ilk olarak oluşturulan Okul Güvenliği İhbar ve Çağrı Hattına düşen ihbarları değerlendirecekler.
 
İl Emniyet Müdürlüğü, Bartın’da 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminin güvenli geçmesini sağlamak amacıyla Güvenli Okul Projesi kapsamında  Motosikletli Mobil Okul Timi oluşturdu.  Mobil Timi tanıtmak amacıyla ise Bartın Valiliği önünde tören düzenlendi.
 
Okullara güvenli eğitim koordinasyon görevlisi
 
İl Emniyet Müdürü Ogün Vural  törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde yer alan Güvenli Okul Projesi kapsamında Bartın’da yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:
 
“2018-2019 eğitim-öğretim yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın da 100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde yer alan Güvenli Okul Projesi kapsamında Bartın Emniyet Müdürlüğü olarak alınan güvenlik tedbirlerinin tanıtımındayız. Güvenli Okul Projesi kapsamında Bartın il merkezinde bulunan 49 okul ve yurdumuzun yanı sıra ilçelerimizde bulunan 15 okul ve yurdumuza okul ve yurt yöneticileri ile okul aile birlikleri başkanlarının Emniyet Müdürlüğümüzle 24 saat iletişim halinde olmalarını sağlamak amacıyla toplamda 64 okul ve yurdumuza 1’er güvenli eğitim koordinasyon görevlisi görevlendirilmiştir.
Buna ek olarak yurt genelinde sadece ilimizde uygulanmaya başlanan velilerimizin ve vatandaşlarımızın okul güvenliği ile ilgili sorunlarını sesli, yazılı ve görüntülü olarak aktarabileceği okul Güvenliği İhbar ve Çağrı Hattı aktif hale getirilerek afiş ve broşürlerle tanıtımı yapılmıştır. Gençlerimizin ve çocuklarımızın güvenli bir ortamda eğitim alması amacıyla Müdürlüğümüzce ilimiz merkezi 3 bölgeye ayrılarak 1. bölgede bulunan 19 okul ve yurtta 2, 2. bölgede bulunan 15 okul ve yurtta 2, 3. bölgede bulunan 15 okul ve yurtta 2 mobil okul timi olmak üzere toplam 6 adet mobil okul timi görevlendirilmiştir.
 
Vural: “6  motosiklet hibe edildi”
 
Bu timler sadece okul güvenliği ile ilgili olarak çalışmalarını sürdürürken görevli oldukları bölgelerdeki okulların çevresinde bulunan metruk binalar, internet kafeler, park ve bahçeler ile umuma açık yerlerin denetimlerini sürekli olarak sağlayacaklardır. Mobil Okul Timlerinde kullanılacak olan 6 adet motosikleti Bartın Emniyet Müdürlüğü Kalkındırma Derneğince Müdürlüğümüze hibe edilmiştir.  Gerek Güvenli Okul Projesi kapsamında ve gerekse Emniyet Müdürlüğümüzün diğer hizmetlerinde bizlerden desteğini esirgemeyen  herkese şükranlarımızı sunarız. Okul güvenliği kapsamında yapılan çalışların milli eğitim camiasına, öğrencilerimize ve velilerimize hayırlı uğurlu olmasını dileriz.”
 
Dirim, “ Bartın Türkiye’nin en huzurlu illerinden bir tanesi”
 
Bartın’ın Türkiye’nin en huzurlu illerden bir tanesi olduğunu belirten Bartın Valisi Nusret Dirim de şunları kaydetti:
 
“Güvenlik her şeyden önemli. Bir ülkenin kalkınması ve gelişmesi güvenliğin üzerinden ancak tesis edilebiliyor. Bir ülkede güvenlik varsa diğer konular konuşulabiliyor. Bartın Türkiye’nin en huzurlu illerinden bir tanesi. Suç ortalaması Türkiye’nin birçok iline göre son derece minimum düzeyde. Bu hem halkımızın bilinçli olmasından hem de emniyet güçlerimizin canla başla çalışmasından kaynaklanıyor.  Okullarımızın güvenliği İçişleri Bakanlığımızın yürüttüğü projelerle en önemli konularımız arasında. Eğitim-öğretimin başlamasıyla güvenli eğitim anlamında birçok çalışmayı koordine ettik. Bu bağlamda Emniyet Müdürlüğümüzün Mobil Timleri de aktif görev alacaklar. Bu Mobil Timler okul güvenliğini sağlamak ve öğrencilerimizin geleceğe daha huzurlu hazırlanmasını sağlama adına hizmet verecekler.
 
“Okullarımızda her türlü tedbiri alıyoruz”
 
Bartın küçük bir il diye öğrencilerimizin risklerden ve tehlikelerden uzak olduğunu düşünmemeliyiz. Türkiye’de öğrencilerimizi neler tehdit ediyorsa Bartın’da da aynı tehditler var. Bizler de bu tehditlerle mücadele etme durumundayız. Bu minik yavrularımız da yine Bakanlığımızın tüm Türkiye’de başlattığı fahri trafik müfettişlerimiz. Velileriyle birlikte seyahat ederken trafikte yanlış yapıldığında düdüklerini çalarak şoförü uyarıyorlar. Bu trafik bilincini oturtma anlamında önemli bir proje.
 
“Velilerimiz de duyarlılık göstermeli”
 
Okul güvenliğiyle ilgili olarak kent güvenlik sistemine uyumlu mobeseyle de Emniyet Teşkilatımız gözetleyecekler. Bu süreçte tabi ki zafiyet içerisinde asla olmamız gerekiyor. Emniyet birimlerimizle birlikte her türlü tedbiri alıyoruz. Velilerimizin de bu konuda duyarlılık göstererek çocuklarının okul dışında nerelere gittiğini takip ederek onları kontrol etmesi son derece önemli. Sadece güvenliği Emniyet Teşkilatının bir görevi gibi asla algılamamalıyız. Bu mobil ekibin göreve hazırlanmasında bağışlarıyla emeği geçen işadamlarımıza çok teşekkür ediyorum. Devletimizin gücü elbette ki yetiyor. Ama bunun anlamı devletimizin milletimizin desteğiyle çözümler bulduğunda bu çözümler daha anlamlı ve etkin oluyor.”
 
 Dirim törende ayrıca Bartın Emniyet Müdürlüğü Kalkındırma Derneğine katkılarından dolayı İsmail Toksöz’e  teşekkür plaketi takdim etti. 
 
İşte alınan tedbirler!
 
İl Emniyet Müdürlüğü tarafından okullara yönelik alınan tedbirler kapsamında ayrıca şehir merkezinde 43 okul ve 5 öğrenci yurduna 48 Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi ile okul giriş ve çıkışlarını takip etmek üzere 15 ekip görevlendirildi. İlçelerde bulunan  15 okulda  15 Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi ile  8 ekip okul giriş ve çıkışlarında görevlendirildi. Şehir merkezinde   1  okulda Okul Kolluk Görevlisi görevlendirildi.
 
 
Çocuk şubede İhbar ve Çağrı Hattı kuruldu
 
Çocuk Şube Müdürlü bünyesinde İhbar ve Çağrı Hattı kurularak,  İhbar ve Çağrı Hattının tanıtımı amacıyla, görsel ve yazılı basınına bilgi verildi. Ayrıca 3 bin  500 adet el broşürü bastırılarak okulların açıldığı gün, veli ve öğrencilere dağıtılarak bilgilendirme çalışmaları yapılarak ihbar ve çağrı hattının tanıtılması ile ilgili İl ve İlçelerde 70 Adet A3 boyutunda broşür okul binalarının giriş kapılarına asıldı.


 
Kaynak : Nurdan Erooğlu
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!