Mugada’ya zararlı da Amasra’ya değil mi?

GÜNCEL 23 Aralık 2016 01:01
Videoyu Aç Mugada’ya zararlı da Amasra’ya değil mi?
A
a

Platform’dan Tunç’un santral açıklamalarına ağır cevap: "Yılmaz tunç goygoy peşinde"

Bartın Platformu yazılı bir açıklamada bulunarak Amasra’daki 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Parkının açılış töreninde termik santralle ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’a ağır bir dille cevap verdi. Platform, Tunç’un “Amasra’ya çivi çakmayanlar, buraya sadece balık yemek için gelip Amasra’yı bu kadar bilenler gelip te burada Amasralılara ahkam kesmeye kalkışmasın” sözlerine “Hattat Kavşak Suyunu gaspediyor, Yılmaz Tunç goygoy peşinde” diyerek tepki gösterdi. 
AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Amasra’daki 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Parkının açılış töreninde termik santralle ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Amasra’ya zarar verecek bir yatırımı devletin yapmayacağını söyleyen Tunç, “Hiç kimse bunun üzerinden siyaset falan yapmasın. Amasra’ya çivi çakmayanlar, buraya sadece balık yemek için gelip Amasra’yı bu kadar bilenler gelip te burada Amasralılara ahkam kesmeye kalkışmasın. Amasra’ya bizden fazla sahip çıkan bugüne kadar olmadı. Bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğiz” demişti. Bartın Platformu’ndan Yılmaz Tunç’a cevap gecikmedi. Tunç’un açıklamalarını ağır bir dille eleştiren Platform, “Hattat Kavşak Suyunu gaspediyor, Yılmaz Tunç goygoy peşinde” dedi. 

“ARKA ÇIKTIĞINIZ ŞİRKET 1 KİLO KÖMÜR ÇIKARMADI”

Yılmaz Tunç’un bu açıklamalarda bu zamana kadar kömür çıkarmayan şirkete arka çıktığını ifade eden Bartın Platformu, şu açıklamalarda bulundu: 
“Amasra’ya termik santral için ÇED olumlu izni verildiği, termik santrale kapı aralayan Çevre Düzeni Plan değişiklikleri yapıldığı son üç aylık süre içinde konu hakkında hiçbir açıklama yapmayan Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç sonunda konuşmuş. O da goygoy (laf kalabalığı) yapmak için. Sayın Tunç, Amasra’ya yapılmak istenen termik santrale destek çıkmak için “Enerjiye ihtiyacımız var, Amasra’ya çivi çakmayanlar Amasralılara ahkam kesmesin” gibi her yöne çekilebilecek laflar söylemiş. Sayın Tunç, çıkarılacak kömür enerji değil mi? Kömürü çıkarmayın diyen mi var? 10 yıldır kömür çıkarılsın diyen biziz. Şu ana kadar 1kg kömür çıkarmayan ise arka çıktığınız şirket. Üstelik çıkarmadığı kömüre karşılık devlete ödemesi gereken tazminatı ödemeyen de yine o şirket. Haydi çıkarsın Amasra’daki kömürü de hep birlikte görelim. Kaldı ki ülkeye enerji lazımsa, Amasra’da ülkenin en kuvvetli rüzgarları var, enerji üretmek için termik santral değil de rüzgar santralleri yapılsın diyen biziz, buna kulak tıkayan siz.

“MUGADA’YA TERMİK SANTRAL ZARARLI DA AMASRA’YA DEĞİL Mİ?”

Bir de Amasralılara ahkam kesme meselesinden bahsetmişsiniz. Amasralılara kim ahkam kesiyor, halka yalan kim söylüyor, halkı kim yanıltıyor Sayın Tunç, siz değil misiniz? Mugada’ya Alpler Enerji firması tarafından yapılmak istenen termik santral hakkında 9 Nisan 2015 tarihinde “Bu olay sadece özel bir firmanın başvurusundan ibarettir, bölge turizm bölgesi olduğu için başvuru reddedilir, Mugada gibi Karadeniz’in en güzel köyü olan turizm cennetine termik santral düşünülemez, endişeye gerek yok” diyen siz değil miydiniz. Daha sonra da Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidip bu termik santral ÇED sürecini durdurmak için girişimlerde bulunan da sizdiniz. Sizin girişiminizden sonra Mugada’ya termik santral projesi durduruldu. Sayın Tunç; termik santral Mugada’da zararlı da, Amasra’da değil mi? Mugada turizm bölgesi de, Amasra değil mi? Mugada Karadeniz’in cennet köyü de, Amasra cennet ilçesi değil mi? 

“ÇATALAĞZI’NDAKİ BELAYI AMASRA’NIN BAŞINA SARMAYA NEDEN ORTAK OLUYORSUNUZ?”

Bartın’da termik santral yapan Alpler Enerji olunca karşısınız, Hattat Holding olunca taraftar. Hattat’a sevginizin nedeni nedir, siz onu açıklayın Yılmaz Tunç. Hem termik santralin zararlı olacağı için Mugada’da yapılamayacağını söylüyorsunuz, hem de Amasra için “Bu çağda hiçbir işletme çevreye zarar verecek bir faaliyet gerçekleştiremez.” diyorsunuz. Hemen yakında Zonguldak Çatalağzı’nda Hattat’ın örnek gösterdiği yeni yapılan Eren Holdinge ait termik santrallere Çatalağzı ve Muslu halkı bugün isyan ediyor. “Havamız, suyumuz, sağlığımız” gitti diyorlar. Halkın isyanını duymuyor musun? Çatalağzı’ndaki belayı Amasra’nın başına sarmaya neden ortak oluyorsunuz?

“HÜSEYİN MANAV MI AHKAM KESİYOR YILMAZ TUNÇ MU?”

Sayın Tunç kendi partinizin İl Başkanı Hüseyin Manav da, termik santralin yerinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Amasra korunması gereken oldukça önemli bir yer. Bizler enerji yatırımlarına karşı değiliz. Ancak bunun yerinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Biz istiyoruz ki, hem milli servetimiz değerlendirilsin hem de insanımıza hayat zehir edilmesin. Önemli olan Amasra” dedi. Bu durumda hanginiz ahkam kesiyor. Siz mi, yoksa sayın Manav mı? Açıklar mısınız?

“SİZDEN BAŞKA KİMSE YALAN SÖYLEMİYOR”

Sayın Tunç sizden başka kimse Amasra halkına ahkam kesmiyor, yalan söylemiyor. Hem 2019 davacıyla Termik santrale karşı rekor davacıyla dava açan bu halktır, hem de yine 42 bin dilekçeyle ÇED raporuna itiraz eden bu halktır. Bu halk sizin yalanlarınıza artık inanmıyor. Bu yüzdendir üç aydır bütün çağrılarımıza rağmen sessiz kalmanız. Bu yüzdendir bu süre içinde halkın içine çıkamamanız. Oysa siz bu halka karşı sorumlusunuz. Partinizin Ankara’daki üst yöneticilerine veya Hattat’a karşı değil. 

“KAVŞAK SUYUNU HATTAT’A PEŞKEŞ ÇEKECEK MİSİNİZ?”

Sayın Tunç, Hattat şimdi de termik santralde kullanması gereken büyük miktardaki tatlı suyun temini için Kavşak suyuna göz dikti. ÇED raporunda belirttiği gibi Kazpınar’ı kuyusundan çıkaracağı tatlı suyu (kavşak suyu) yakınında bir yerde depolamak için Türkiye Taşkömürü kurumundan depo yapım izni ve bu suyu orman içinden termik santrale taşımak için boru hattı izni istemiş. Bunun için DSİ ve Orman İşletmesinin de izin vermesi gerekiyor. Sizin emrinizden çıkmayan bu kurumların bu izinleri vermesi demek, 100 bin insanın ücretsiz yararlandığı kavşak suyunun miktarının azalması veya yok olması demek. Sayın Tunç kavşak suyunu Hattat Holding’e peşkeş çekip, bu halkı suyunu para karşılığı almak zorunda bırakacaksınız? Bartın-Amasra halkının cebindeki parayı da mı Hattat’a uğruna feda edeceksiniz? Dediğimiz gibi siz halka karşı sorumlusunuz, Hattat’a veya Hattat’ın hemşehrisi politikacılara değil. 

“HALKIN MÜCADELESİNİN YANINDA OLUN”

Haydi! Yılmaz Tunç, kavşak suyunun Hattat’a peşkeş çekilmesini önlemek için bir şeyler yapın da, bu halk sizin ahkam kesmekten, goygoy yapmaktan başka bir şeyler yapabildiğinizi de görsün. Biz Bartın Platformu olarak termik santral karşıtı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz ve bu santrali Amasra’ya yaptırmayacağız. Siz de biraz yaşadığınız yere karşı sorumluluk hissedin ve halkın mücadelesinin yanında olun.”
1000
icon
isa UZUNCELEBI 26 Aralık 2016 08:03

Sayin Yilmaz Tunc eger sizde HATTAT TIN yaninda olduysanız Bir Uluslu üzüldüm bu yaziya gore sirket Gitsin KAYSERIYE KURSUN BIZLER KOMURUMUZU CIKARTIRIZ. OYLE CEVRE KIRLEYICIYI ISTEMIYORUZ. COK ÜZGÜNÜM...!

0 0 Cevap Yaz
HASAN AKTAŞ 25 Aralık 2016 01:42

yılmaz bey bu termik sanral denilen zehir saçan bu olaydan vaz geçin yarın vekilliğiniz biter çocuklarımıza torunlarınıza bu zehirin hesabını veremezsiniz beddua alırsınız herşey geçici mevkii mekan koltuk birgün bitecek ömür bitiyor senin vekilliğinmi bitmeyecek kimsenin kimseye faydası olmaz hattatın da sana faydası olmaz kul hakkı yiyiyorsun yanlış yapıyorsun bir vatandaş olarak sana diyeceğim tek sözüm şu bu yanlıştan dönün önümüzdeki seçimlerde bu halkın karşısına çıkamassın sorulan soruların cevabını veremessin benden söylemesi kavşak suyuna gelince şirket kendi suyunu bulsun hazıra konmasın yazıcılara yapılan kampüsde bile gelen şirketler bizim suyumuzu kullanamıyorlar kendi harcayacakları su için ya kuyu kazıyorlar yada bizim suyumuzu kullanırlarsa bizim kullandığımız suyun faturasını ödüyorlar hatt ta böyle bir uygulama yapılsın herşey devletten ya bu devlet bunlaramı çalışıyor yada çalışacask ayıptır günahtır bunun önlemini alın güzel ilimize hep beraber sahip çıkalım

0 0 Cevap Yaz
Bir 24 Aralık 2016 00:52

SORU bizim kavsak su ne kadar kalite li temiz??hangi test ler den gecti bunu hic bir kurum kurulus acik seffaf yayinlamis mi? Yok belediye ve bu pilatform ilk önce inanirligini buradan baslamali yoksa birileri nin palyoncosu olmaktan öteye gidemez

1 0 Cevap Yaz
Ahmet tarhan 23 Aralık 2016 12:11

Ben bir vatandaş olarak güzelim amasramızın kirletilmesini istemiyorum burada hangi parti hangi görüşte olduğum önemli deģil

1 4 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
 
Satılık Lüks Daireler