Otağ’da dombıra eşliğinde Türkistan pilavı

GÜNCEL 23 Mayıs 2017 16:56
Videoyu Aç Otağ’da dombıra eşliğinde Türkistan pilavı
A
a

Bartın üniversitesinde Bilim Sanat Ve Kültür Şenliği Başladı, Uzun: “Etkinliklerimizi zenginleştireceğiz”

Bartın Üniversitesi’nde Bilim Sanat ve Kültür Şenliği başladı. 3 gün sürecek şenliğin açılış töreninde konuşan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz bu etkinliklerin zenginleşerek, derinleşerek ve bölgeyle de olan ilişkileri güçlendirmesine katkı sunacak şekilde ilerlemesini planlıyoruz” dedi.
Bartın Üniversitesi’nde Bilim Sanat ve Kültür Şenliği başladı. 3 gün sürecek şenliğin açılış töreni Ağdacı Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Törene Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim üyeleri ve görevlileri ile öğrenciler katıldı. Açılışta Bartın Üniversitesi’nde eğitim gören Suriyeli öğrenci İsra Gurani keman, Türkmenistanlı öğrenci Nurettin Nursiyedov gitar dinletisi yaparken horanda Türkiye şampiyonu olan halk dansları topluluğu da bir gösteri yaptı.
UZUN: “İÇERİĞİ ZENGİNLEŞTİRMEYİ PLANLIYORUZ”
Bu yılki şenliğin içeriğini zenginleştirmek istediklerini ifade eden Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Bilim, Kültür-Sanat Şenliğine hoş geldiniz. Bilim, Kültür-Sanat ve Spor Şenliği diyoruz çünkü bu sene üniversitemiz ilk defa bu etkinliğin adını değiştirmiş ve içeriğini de zenginleştirmiştir. Bilimin, kültürün, sanatın ve sporun içinde olduğu bir etkinlik dizisi ile bu etkinlikleri üç gün süreyle yapmak istiyoruz. Bunu da öğrencilerimizin aktif bir şekilde içinde yer alarak, bizzat zenginleştirdikleri, içeriklerini bizzat oluşturdukları, bundan sonraki yıllarda öğrencilerimizin aktif katkılarının olduğu ve 1’inci aktör oldukları şenlikler haline getirmeyi planlıyoruz. Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz bu etkinliklerin zenginleşerek, derinleşerek ve bölgeyle de olan ilişkileri güçlendirmesine katkı sunacak şekilde ilerlemesini planlıyoruz” dedi.
“BU YIL İLK KEZ PROJE SERGİSİ YAPILDI”
Bu yıl bir ilk olarak proje sergisi de hazırladıklarını söyleyen Uzun, “Birazdan gezeceğimiz “Fotoğraflarla Bartın sergisi” için şehirden katkı aldık. Bu çok önemli. Aynı zamanda mezun olan öğrencilerimizin el ödevleri, bitirme projelerinin de yer aldığı bir sergi olacak. Yine bir ilk olacak proje sergisi olacak. Belki bunu da önümüzdeki yıllarda bir AR-GE proje pazarına dönüştürme hedefindeyiz. Bir taraftan bölgenin sanayisi ile olan işbirliğini geliştirecek şekilde üç günlük program içerisinde çeşitli bilimsel aktiviteler ve çalıştaylar olacak. Bunların hepsi web sayfamızda ilan edilmiş durumda. Kısaca dolu dolu bir üç gün, öğrencilerimizin de içinde bizzat aktör olarak yer aldığı ve sonunda da mezuniyet heyecanını birlikte yaşadığımız etkinlikler dizisi olacak. Cuma günü mezuniyet heyecanını birlikte yaşayacağız. İnşallah hem üniversitemize hem de kentimize hayırlar getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.
“KURULUŞUMUZUN 9. YILINI KUTLUYORUZ”
Bu etkinliklerle öğrencilerin akademik bilgi birikimlerinin yanında sosyal, sanatsal, kültürel ve sportif birikimlerini de sağlamayı amaçladıklarını dile getiren Uzun son olarak Üniversitemizde bugüne kadar "Bahar Şenlikleri" adıyla gerçekleştirilen bu etkinliklerin bu yıl içeriğini biraz daha farklılaştırarak Bilim, Kültür-Sanat ve Spor Şenliği olarak değiştirdik. Bu etkinliklerle öğrencilerimizin akademik bilgi birikimlerinin yanında sosyal, sanatsal, kültürel ve sportif birikimlerini de sağlamayı amaçlıyoruz. Dolayısıyla şenliğimiz müzik ve spor etkinliklerinin yanında bilim, kültür ve sanat etkinliklerini de içermektedir. Geçmiş yıllardan farklı olarak öğrencilerimizin de yeteneklerini ortaya koyduğu bir şenliktir. Bu etkinliklerin bizim için diğer bir önemi ise üniversitemizin kuruluşunun 9. Yılını kutluyor olmamızdır” ifadelerinde bulundu.
OTAĞ ÇADIRINDA TÜRKİSTAN PİLAVI İKRAMI
Açılışta ayrıca davetlilere otağ çadırında Türkistan pilavı ikram edilirken Turizm ve Otel İşletmeciliği öğrencilerinin hazırladığı kokteyl ve yiyecekler de ikram edildi. Vali Dirim, Rektör Uzun ve Belediye Başkanı Akın daha sonra  Araştırmacı-Yazar Çetin Asma’nın koleksiyonundan oluşan Fotoğraflar Eski Bartın isimli fotoğraf sergisinin açılışını yaparak sergideki fotoğrafları tek tek inceledi.

 
Kaynak : Hergün-Nurdan Eroğlu
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
 

Satılık Lüks Daireler