Otomobillere de kış lastiği zorunlu oldu

GÜNCEL 24 Ağustos 2017 12:35
Videoyu Aç Otomobillere de kış lastiği zorunlu oldu
A
a

Otomobil sahipleri dikkat, yürürlüğe girdi! Artık herkese zorunlu oldu...

Ticari araçları kapsayan uygulamaya bu yıl ilk kez yeni bir yasal düzenlemeyle birlikte binek araçları da dahil edildi; yani bütün özel otomobiller de dahil olmak üzere tüm özel motorlu araçlar bu kış itibarıyla zorunlu olarak kış lastiği kullanmaya başlayacak.
 
1 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğe göre; ''Ülkemiz karayollarında seyreden yabancı plakalı araçlar da dâhil olmak üzere ticari ve özel tüm araçlar için kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir'' denildi.
Buna göre 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık sürede bütün taşıtlar kış lastiği kullanmakla yükümlü hale gelmiş oldu.
 
Uygulama kapsamında olduğu halde kış lastiği kullanmadığı tespit edilen araçlara 625 lira para cezası uygulanacak.
 
ŞEHİRLERARASINDA ZORUNLU, İL SINIRLARINDA VALİLİĞE BAĞLI
 
01 Aralık-01 Nisan arasındaki dört aylık kış döneminde şehirlerarası yollarda seyahat eden bütün araçlar kış lastiği kullanmak zorunda. Şehir içinde yerel sıcaklıklar dikkate alınarak valilikler tarafından belirlenecek ve duyurulacak.
 
ARAÇTA ZİNCİR DE OLSA, KIŞ LASTİĞİ ZORUNLU!
 
En çok merak edilen soruların başında gelen ''Zincirim var, kış lastiği takmam gerekiyor mu?'' sorusu ''Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz'' şeklinde yanıt buldu. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçebilecek. Ayrıca kış lastiği takılı tüm araçların da kış koşullarında zincir bulundurması zorunlu.
 
DENETİMDE BELEDİYELER DE YETKİLİ
 
Şehirlerarası yollarda yapılan kış lastiği denetimlerinde Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın sınır kapılarındaki denetim birimlerinin yanı sıra belediye birimleri de bu yıl itibarıyla kış lastiği denetimi yapabilecek.
 
KIŞ LASTİĞİ TAKMAYANA 625 LİRA CEZA
 
Kış lastiği zorunluluğuna uymayan bütün ticari ve özel otomobiller de dahil olmak üzere karayollarında seyreden araçlara denetimler kapsamında 625 lira para cezası uygulanacak.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!