Özel Halk Otobüslerinde Rekor

GÜNCEL 27 Ekim 2017 18:10
Videoyu Aç Özel Halk Otobüslerinde Rekor
A
a

Belediye Başkanı Cemal Akın, Özel Halk Otobüslerinde aktarmalı sistemle bugüne kadar kaç kişinin ücretsiz taşındığını ve yeni hat satışı yapılacağını açıkladı.

2 milyon kişi ücretsiz taşındı
Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Özel Halk Otobüslerinde aktarmalı sistemle bugüne kadar 2 milyon kişinin ücretsiz taşındığını söyledi.
Ortalama 2 TL’den hesaplandığında bunun 4 milyon TL gibi bir tutar ettiğini ifade eden Akın, Özel Halk Otobüsleri için 4 hattın daha ihalesine çıktıklarını kaydetti.
Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Özel Halk Otobüslerinde aktarmalı sistemle bugüne kadar 2 milyon kişinin ücretsiz taşındığını söyledi. Ortalama 2 TL’den hesaplandığında bunun 4 milyon TL gibi bir tutar ettiğini ifade eden Akın, “Göreve geldikten sonra halk otobüsleri sayısını ikiye katladık. Şimdi 4 hattın daha ihalesine çıkıyoruz. Bununla ilgili arkadaşlarımız gerekli çalışmayı yapıyor. Biz göreve geldikten sonra bu konuda bir şey daha yaptık. Taşımada aktarma sistemini getirdik. Bunu da çok zor şartlarda getirdik. O günden bugüne Bartın’da 2 milyon kişi aktarma sistemiyle ikinci halk otobüsüne bedava binmiş durumda. Bu rakamı ortalama 2 TL’den hesaplarsak 4 milyon TL’yi biz aslında halk otobüsü sahiplerinin cebinden almışız” dedi.
“OTOBÜSLER ENGELLİLERİMİZ İÇİN UYUMLU HALE GELDİ”
Göreve geldikten sonra halk otobüslerinin tamamını engelli vatandaşlar için  uyumlu olacak şekilde değiştirdiklerini belirten Cemal Akın, “Aynı zamanda bizim halk otobüslerimizin bir tanesinde bile engelli vatandaşlarımıza yönelik hiçbir şey yoktu. Otobüslerin hepsini değiştirdik ve engelli vatandaşlarımıza uyumlu olanları aldık. Bir ara büyük otobüs almak istedik. Ancak şehir merkezindeki sokaklar dar olduğu için büyük otobüs alamadık. Bizde yeni imar çalışmalarımızda yeni bir Bartın oluşturmaya çalışıyoruz. 18 mahallede ve 23 köyde bunu yapmaya çalışıyoruz. İnşallah o zaman büyük otobüslerin geçebileceği yollar yapmış olacağız. Böyle bir çalışma yapıyoruz” şeklinde konuştu.
ŞOFÖRLERE VE OTOBÜS SAHİPLERİNE EĞİTİM
Halk otobüsleri şoförlerine ve sahiplerine eğitim verdiklerini de kaydeden Akın, “Halk otobüslerinin bir kanunu var. Biz kanuna göre hareket ediyoruz. Bir yanlış yaparlarsa müdahale ediyoruz. İlk seferinde 300 TL, ikinci seferinde de 300 TL, üçüncü seferde cezayla birlikte men ediyoruz. Kanun Türkiye’de halk otobüslerinin oturduğu yolcu sayısının 3 katı oranda yolcu alabileceğini söylüyor. Ancak biz böyle yapmamaya çalışıyoruz. Bartın Belediyesi olarak her yıl en az bir sefer olmak üzere İnkumu Halk Otobüslerine ve Bartın Belediyesi Halk Otobüslerine eğitim veriyoruz. Bizim yanı sıra İl Emniyet Müdürlüğümüz de eğitim veriyor. Ancak sıkıntı şuarada kaynaklanıyor. Bizim eğitim verdiğimiz şoför ne yazık ki 3 ya da 4 ay sonra işi bırakıyor.  Bizim verdiğimiz eğitim de boşa gitmiş oluyor. Ancak biz bunun karşısında otobüs sahiplerine eğitim veriyoruz” ifadelerinde bulundu.


 

 
Kaynak : Hergün/Nurdan Eroğlu
1000
icon
.... 7 Ocak 2018 01:49

İlk önce bazı şoförler bir psikiyatrik bir tedavi görmeli ve gerçekten bu işi düzgün yapan insanlarda laf gelmemeli onlar yüzünden duraktan müşteriyi almadan gitmek ne demektir ya birde durakta indirebiliriz diyorlar ama durak olmayan yerden yolcu alıyorlar kendi kafalarına göre çalışıyorlar bazıları zaten allahlık terbiyesizlik diz boyu hepsini kast etmiyorum aralarında var olanları söylüyorum bizim onlara mecbur olduğumuzu bildikleri için böyle davranıyorlar ayıp yaptıkları

0 0 Cevap Yaz
vatandaş 28 Ekim 2017 21:50

sanki halk otobüsleri belediyenin mülkü gibi yorum yapma şahıs arabalarının üzerinden kendine prim yapmaya çalışma ayrıca halk otobüsünü 2 katına çıkarmak marifet değil bu arz talep meselesi üniversite açıldığı için bu gereklilik doğdu bunun için araba sayısı arttı seninle bi alakası yok yani birde bu arabalar şahsın değilde belediyenin olsa hepsini topyekün değiştirdik dermiydin merak konusu? ayrıca 6 ay önce aynı durağa 6 araba alıp şimdi 4 araba gelecek deyip övüneceğine yeni üniversitede esenyurt dolmuşlarıyla var olan problemleri çözde herkes rahat etsin oturduğun koltuktan sallaması rahat ama sahada hiç bişey senin burada konuştuğun kadar basit değil sizin burada ortaya koyduğunuz iki yüzlülükten başka bişey değildir ayrıca burada 18 mahalle ve 23 köyden önce şehir merkezindeki yolları yaparsan bu tüm yaptıklarını yaptım sanırsın tabi boş bulduğun heryere park yapmaktan başını kaldırıp vizyonunu sahibi olursan belki bu söylediklerimi yaparsın

1 1 Cevap Yaz
murat 28 Ekim 2017 19:15

bu halk otobuslerindeki en buyuk problem kalkis saatlerine uyulmamasi.. merkezdeki durakta yolcu sayisi az diye bazen yarim saate varan gecikmeli kalkislar oluyor. bu sorunu gidermeniz gerekli..

0 0 Cevap Yaz
Barti 28 Ekim 2017 18:28

Hat satışa çıkaracağına ilk önce durak yapsın kemerden catmacaya belediye otobusunun arkasindan yarim saatte zor gidiyoruz..... ondan sonrada adam gibi şoför bulsunlar

0 0 Cevap Yaz
Osman 27 Ekim 2017 22:32

Ortalama iki lira ne demek zaten maç ücreti iki lira değil mi ayrıca iki lira da neyin nesi ya sanki orada herkes fabrikator bartinin yüzde 40 i işçi geri kalanı emekli ve öğrenci az paraymis gibi iki lirayı kucumsuyor

0 0 Cevap Yaz
bartinli 27 Ekim 2017 19:50

sürekli büyük otobüsleri halk otobüsü olarak trafiğe sokuyorsunuz. amaç inan taşınıp rahat etmesi degil. sadece belediyenin kasasına bedava para girsin. daracık yollarda trafiği sıkıştıran bu araçlar olmasa inan insanlar gidecekleri yerlere daha hızlı ulasir.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
 

Satılık Lüks Daireler