Piknikte baldırına kene yapıştı

GÜNCEL 23 Mayıs 2019 17:56
Videoyu Aç Piknikte baldırına kene yapıştı
A
a

Duştan sonra fark etti, bakın nasıl çıkartıldı, aman dikkat!

Piknik mevsimi ile birlikte kene kâbusu yine başladı.
Bartın’da ailesi ile birlikte iftarda piknik yapan Özgür Şahintürk, evde duş aldıktan sonra dizinin alt kısmında siyah bir cisim fark etti. Dikkatli baktığında kene olduğunu anlayan Şahintürk, hemen Bartın Devlet Hastanesi acil servisine gitti.
Dışardan bakıldığında küçük gibi görünen kene, doktor tarafından yapıştığı baldırdan kontrollü bir şekilde çıkartılınca o kadar küçük olmadığı görüldü.
Kenenin çıkartıldığı anları cep telefonu ile kaydeden Şahintürk, bu tür olaylara karşı vatandaşların duyarlı olunmasını ve piknik alanlarında gerekli ilaçlamaların yapılması gerektiğini söyledi.
Şahintürk, piknik yapan ailelerin, mutlaka çocuklarının ve kendi vücutlarını kontrol etmesinin önemine dikkat çekti.
DİKKAT! PİKNİK KEYFİNİZ KÂBUSA DÖNMESİN, KENELERE DİKKAT!
Havaların ısınmasıyla birlikte park ve bahçelerde güzel havanın tadını çıkararak piknik yaparken sinsi bir tehlike sizi bekliyor olabilir. Çünkü bu aylarda kene ısırmalarına bağlı “Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi” vakaları artış gösteriyor.
KENEDEN KORUNMA YOLLARI?
Hastalıktan korunmak için bir dizi önlem alınmalıdır. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:
 
* Kene yönünden şüpheli ve tehlikeli olan bölgelerden uzak durulmalıdır.
 
* Hayvan barınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlarda, çıplak ayakla dolaşılmamalı, kısa giysiler giyilmemeli, mümkünse açık renkli (Kenelerin kolaylıkla fark edilebilmeleri açısından), uzun kollu ve uzun paçalı giysiler giyilmelidir.
 
* Vücuda yapışan keneler kesinlikle ezilmeden ve kenenin ağız kısmı koparılmadan (Bir pensle sağa sola oynatarak, çivi çıkarır gibi) alınmalıdır.
 
* Kenelerin üstüne kimyasal dökülmesi, kibrit ile yakılması gibi işlemler kenelerin hastalık etkenlerini aktarma riskini artırabilir. Bu tarz uygulamalardan kaçınılmalıdır.
 
* Pantolonlarının paçalarını çorap içine sokmak kenelerden koruyabilir.
 
* Kenelerden korumak için böcek kaçıran ilaçlar dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!