Proje alanına ulaşım yolu açıldı

GÜNCEL 18 Şubat 2015 10:29
Videoyu Aç Proje alanına ulaşım yolu açıldı
A
a

Bartın Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, 50 Milyon 724 Bin TL değerinde %85’i AB Hibesi %9 Bartın Belediyesi, %6 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı katkısıyla hayata geçecek olan AB Projesi kapsamında Dallıca mevkiindeki Kanalizasyon Arıtma Tesisi yapılması planlanan alana ulaşım sağlayacak yolu açtı.

Bartın Kanalizasyon Atık Su Arıtma, İnkumu Tatil Beldesi Kolektör Ön Arıtma-Deniz Deşarjı ve Bartın merkezdeki 81 kilometre eski pik ve asbest borulardan oluşan su hatlarının değiştirilmesini içeren proje kapsamında Dallıca mevkiindeki alanda kurulacak Kanalizasyon Arıtma Tesisi ile Bartın Irmağı kanalizasyondan kurtarılacak.

Belediye Başkanı Cemal Akın konuyla ilgili açıklamasında, Kanalizasyon Arıtma Tesisinin Dallıca mevkiinde belediye tarafından alınan 51 dönümlük alana kurulacağını belirterek burada ilk etapta önümüzdeki haftalarda başlanacak çalışmalar öncesinde yüklenici firmaya ulaşım kolaylığı sağlamak için yol oluşturma çalışması yaptıklarını söyledi.

Akın açıklamasında, “Bu bizim finansını çıkarmak için çok uğraştığımız bir proje. 5 yıllık yoğun çalışmamız neticesinde bu aşamaya getirdiğimiz proje kapsamında ırmağa dökülen kanalizasyon sorunumuz çözülecek. Aynı zamanda şehir merkezinde bulunan 80 mm ile 400 mm arasında değişen 81 km eski pik ve asbestli su şebekesi borularımız yenilecek ve bu borular yüzünden bir daha suyumuz kaçmayacak, zayi olmayacak. Bunun yanında deniz deşarjı ile İnkumu’nun da sokaklardaki fosseptiklerden kurtulması sağlanacak. Bu çerçevede memleketimize sadece 2015 yılında 27 Milyon liralık bir yatırım yapılacak olup belediye olarak üzerimize düşen %9’luk katkı payının 746 Bin 390 Lirasını ödemiş bulunmaktayız. Bunlar Bartın’ımızın 45 yıldır çözülemeyen kangren olmuş önemli sorunlarıydı. 

  Belediye olarak bu kapsamda, projenin Dallıca Mevkii’nde yapılması planlanan Kanalizasyon Atık Su Arıtma Tesisi alanımıza ulaşım sağlayacak yolu iş makinelerimizle açarak balans malzemelerle tesviye ettikten sonra ulaşıma elverişli hale getirdik. Bartın Belediyesi olarak projenin bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada her aşamasında üzerimize düşeni yapmaya ve yüklenici firma yetkilileriyle de birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat