Roma köprüsü turizme kazandırılacak

GÜNCEL 25 Nisan 2017 15:38
Videoyu Aç Roma köprüsü turizme kazandırılacak
A
a

Miletvekili Yılmaz Tunaç, Amasra ilçesinde Roma döneminden kalma tarihi Kemerdere köprüsünün restore edileceğini açıkladı.

MİLLETVEKİLİ TUNÇ AMASRA KEMERDERE KÖPRÜSÜ RESTORASYON İHALESİNİN 9 MAYIS’TA YAPILACAĞINI AÇIKLADI

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan tarihi Kemerdere köprüsünün restorasyonun 9 Mayıs 2017 tarihinde Karayolları 15.Bölge Müdürlüğünce Kastamonu’da gerçekleştirileceğini açıkladı.

Bartın-Amasra yolu üzerinde, Amasra’ya 3 Km. mesafedeki cevizlik vadisinde yer alan ve Roma döneminde inşaa edilen yolların bir parçası olan Kemerdere Köprüsünün, restorasyon projelerinin Koruma kurulu tarafından onaylandığını ve uygulama ihalesinin 9 Mayıs 2017 tarihinde yapılacağının belirten Milletvekili Tunç, önceki yıllarda Amasra ile Boztepe’yi birbirine bağlayan Kemere köprüsünün restorasyonunu tamamladıklarını, şimdi de Kemerdere köprüsün restore ederek, Amasra’ya ve turizme kazandıracaklarını söyledi.

Tarihi Kemerdere köprüsünün restorasyon uygulama işinin ihale sürecinin tamamlanmasının ardından 1 yılda tamamlanacağını belirten Milletvekili Tunç, Amasra’da tarihi eserlerin onarım ve restorasyonuna büyük önem verdiklerini, Amasra müzesinin onarım ve restorasyonunu 3 milyon lira ödenekle tamamladıklarını, tarihi kemere köprüsünü restore ederek yıkılmaktan kurtardıklarını, Fatih Camii restorasyonu ve çevre düzenlemelerini yaptıklarını bundan sonra da Amasra’da 3000 yıllık tarihi geçmişi geleceğe taşımak ve turizme kazandırmak için gerekenleri yapmaya devam edeceklerini söyledi.

2010 PAPİLA GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Makine Mühendisi duyarlı vatandaş Faruk Papila, 2010 yılında konuyu gündeme taşıyarak, 3 bin yıllık geçmişe sahip, tarihi ve turistik ilçede Cevizlik mevkii Kayaaltı mıntıkasında ormanlık alanın içinde bulunan tarihi köprünün onarılarak turizme kazandırılması istemişti.
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!