Santrale Çiftçi Kadınlardan Sebzeli Tepki

GÜNCEL 31 Mayıs 2014 13:50
A
a

Amasra’ya yapılması planlanan termik santrale isyan eden çiftçi kadınlar, topladıkları doğal sebze ve meyvelerle eylem yaptı. "Köyümüze termik santral istemiyoruz" diye sloganlar atan kadınlar, yetkililerden santral planlarını durdurmasını istedi.

Bartın Platformu bileşenleri Eski Belediye önünde "Amasra'yı Sattırmayacağız" diyerek basın açıklaması yaptı.
Başta Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın olmak üzere, Platform Bileşenleri, Amasra Gönüllüleri yüzlerce Bartınlı, Hattat Holding'in Amasra'da yapmayı planladığı termik santrale tepki göstererek slogan attı.

7'den 70'e; Termik Santral İstemiyorum, Çileğime Dokunma, Ormanıma Suyuma Dokunma, Termiksiz Yaşam İstiyorum, Ne Nükleer Ne Termik, Rüzgar Güneş Bize Yeter yazan pankartları taşıyan Bartınlılar, Amasra'yı Sattırmayacağız diye haykırdı.
Amasralı çiftçilerde yanlarında getirdiği bahçelerinden topladıkları doğal sebzeleri göstererek, termik santral yapıldığı takdirde bu ürünlerini yetiştiremeyeceklerini, devlet büyüklerinin bu termik santrale izin vermemesi gerektiğini söylediler.

Bartın Platformu'nun basın açıklaması:

AMASRA’YI ANKARA’DA SATIYORLAR…
Tarihsel ve doğal güzellikleriyle bir turizm cenneti olan Amasra’yı, termik santrallere kurban etmek isteyen güçler işbaşında. Amasra’da termik santral tartışmaları başladığından bu yana hiçbir zaman tehlikeye bu kadar yakın olmamıştık. Daha önce termik santral aleyhine görüş veren devlet kuruluşlarının görüşleri olumluya çevriliyor ya da olumsuz görüşler olumluymuş gibi değerlendirmeye alınıyor. Termik santral lehine görüş veren bürokratlar, amirleri tarafından baskı altında kaldıklarını itiraf ediyorlar. O amirlere o emirleri kim verdiğini çok iyi biliyoruz. Amasra’ya bu ihanete asla müsaade etmeyeceğiz.

SORUMLULARDAN HESAP SORACAĞIZ
Termik santral ÇED sürecini bir kumpanyaya çevirip devleti küçük düşüren bürokrat ve siyasetçilerden elbet hesap sorulacak. Bir taraftan UNESCO Geçici Miras Listesi’ne girmiş olan Amasra Kalesi’ni kalıcı listeye sokmak için çalıştaylar düzenleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın diğer taraftan Amasra’da tarihi ve turistik bir değer yoktur diyen ÇED görüşünü, yörede su ürünleri ve tarımsal üretim açısından bir sakınca yoktur diyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görüşünü, termik santral bacalarından çıkacak gazların enversiyon tehlikesiyle yol açabileceği ölümleri sorgulamadan, termik santral yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur diyen Halk Sağlığı Müdürlüğü görüşünü ve benzer nitelikteki görüşleri elbet sorgulayacak ve sorumlulardan hesap soracağız.

Amasra’ya bağlı Tarlaağzı ve Gömü köylerinde termik santral yapılmasına daha önceki ÇED süreçlerinde ciddi nedenlerle izin verilmemişti. O nedenler hala ortada dururken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ve sayın bakan İdris Güllüce, Hema Entegre Termik Santraline nasıl izin vereceğini merak ediyoruz. Aynı şirketin komşu parselde yapmak istediği Batı Karadeniz Entegre Termik Santrali’ne yerinin uygun olmadığı gerekçesiyle 2013 yılında izin vermeyen sizler değil miydiniz?
Gerek şirketin tavırları, gerek de baskı altından kalmış bürokrat ve yerel politikacıların tutumları dünya cenneti Amasra’ya kıymayı göze alan oluşumun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan güç aldığını işaret ediyor. Şirketin propaganda çalışmalarının bir parçası gibi davranan ve yeni yılın ilk gününü bile şirketin Amasra’daki tesislerini gezecek kadar kendini şirkete yakın hisseden sayın Taner Yıldız, termik santralin yol açacağı facialardan sonra öncekilerde olduğu gibi Amasra’nın da cenazesini mi kaldırmaya gelecek?
 
Bakanlar, politikacılar, bürokratlar geçicidir, fakat Amasra’nın güzelliği kalıcıdır. Bartın-Amasra halkı Amasra’ya kimsenin kıymasına müsaade etmeyecektir. Termik santrale karşı tepkimizi daha önce yaptığımız gibi meşru sınırlar içerisinde sürdüreceğiz. Bugün burada dağıttığımız yetkililere ve Bartın-Amasra halkına uyarı niteliğindeki el ilanlarıyla, bütün Amasra severleri 5 Haziran Çevre Günü’nde Amasra-Gömü arasında oluşturacağımız insan zincirine katılmaya çağırıyoruz. Gelin Bartın-Amasra Halkının geleceğini düşünmeyenlerin aklını başına getirelim ve kıymetini bilmeyenlere Amasra’nın değerini birlikte öğretelim.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!