Neden Berlin’i bu kadar seviyoruz?

Bir duvarla ikiye bölünmüş, doğusu batısından yıllarca ayrı kalmış, çok badireler atlatmış, biraz beton kaplı, biraz eski biraz yeni, kosmopolit ve hep yenilenen, hep gelişen bir şehir. Peki bi gidenin tadını almayıp tekrar gittiği, herkesin dilinde olan bu şehri bu kadar özel kılan ne? Neden Berlin’i bu kadar seviyoruz?

Berlin, Türk popülasyonunun en yoğun olduğu Avrupa şehirlerinden biri olma özelliğine sahip. Leziz dönerleriyle yakaladığı ünü sayesinde diğer Avrupa şehirlerinden biraz daha farklı bizim için. Sunexpress ile Berlin’e uçak bileti alarak küçük bir kaçamak yapabilirsiniz. Peki gittiğimizde neler yapabiliriz Berlin’de? en görülesi noktaları nereleri?

East Side Gallery


 

Berlin’e gidip o çok ünlü 28 yıl boyunca doğusunu batısından ayırmış olan duvardan kalanları görmeden dönmek olmaz. Bir açık hava müzesi olan East Side galeri Berlin duvarının1.3 km uzunluğunda bir parçası. Duvar şu an dünyanın birçok yerinden gelen sanatçıların çizimleriyle süslü eski, soğuk, gri halinden eser yok, oldukça renkli. Berlin’e gidince yapılması gerekenler listesinde ilk sırada yer alıyor.

Checkpoint Charlie
 

 

Zamanında doğu ve batı Berlin’i ayıran noktadaki kontrollü geçiş kapısı ve o dönemin sembollerinden biri Checkpoint Charlie. Şu an bir anıt gibi orjinal yerinde sergilenmekte.  Yolunuz düşerse mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Ayrıca civarda duvardan çıkan parçaları satın alabileceğiniz yerler de var.

 Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı
 

 

Mimar Peter Eisenman tarafından tasarlanan Berlin’in göbeğinde çeşitli yükseklilere sahip beton bloklardan oluşan bir Yahudi soykırım anıtı var. Şehrin geçmişi hakkında bizi düşündüren, etkileyeci bir yer diyebiliriz.

Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi
 

Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche ikinci dünya savaşı sırasında bombalanmış ve bu bombalardan zarar görmüş bir kilise fakat nazi zamanında yaşananları unutmamak için bu hasarlar giderilmemiş. Batı Berlin’in sembolü niteliğinde olan bu kilisenin hemen yanında oldukça modern bir kilise inşa edilmiş bu iki farklı yapıyı yan yana görmek oldukça farklı bi tecrübe olabilir.

Reichstag
 

 
Reichstag bir parlemento binası bu bina da yine ikinci dünya savaşı sırasında büyük hasarlar görmüş fakat daha sonra restore edilmiş ve ingiliz bir mimar tarafından cam bir kubbe eklenmiş. İçerisi bolca gün ışığı alıyor. Ziyarete açık olan kubbe kısmı gezilip görülesi.
Yahudi Müzesi
 

Diğer görülmesi gereken yerlerden biri yahudi müzesi. Zigzag bir yapısı var , aydınlatması ve akustiğiyle birlikte enteresan bir bina denebilir. Ziyaretçilere değişik rotalarla farklı bir deneyim kazandırıyor.

Berliner Dom

Berlin’e uçak bileti alıp Berliner katedralini görmemek olmaz. Berliner Dom yani Berlin katedrali barok tarzında inşa edilmiş oldukça etkileyici bir katedral. Müze adasında yer alan bu katedralin üst katında oldukça güzel bir manzarası da var şehre panoramik bi gözle bakmak isterseniz iyi bi seçim.

Potsdamer Platz

Potsdamer Platz, Berlin’in en ünlü meydanlarından biri. Burada yer alan Sony Center da görülesi yerler arasında. İçerisinde bir çok restoran, mağaza , kafe , ofis ve sinema salonu gibi işlevleri olan yapılar var. Üzeri büyük bir sistemle kapatılmış, değişik bir bina.

Alexanderplatz

Alexanderplatz nam-ı diğer Alex için Berlin’in en ünlü meydanı denebilir. Meydanda bi televizyon kulesi mevcut, isterseniz orya çıkıp Berlin’e bir de ordan tepeden bakabilirsiniz.