Tarihi duruşma bitti, işte ilk açıklamalar

GÜNCEL 16 Nisan 2018 15:12
Videoyu Aç Tarihi duruşma bitti, işte ilk açıklamalar
A
a

Tarihi davada duruşma sona erdi, işte ilk açıklamalar...

Amasra’ya kurulması düşünülen termik santral Çed sürecinin iptali için açılan Türkiye’nin en büyük çevre davası Zonguldak’ta yoğun katılım ile gerçekleşti.
Milletvekili Rıza Yalçınkaya ve Bartın platformu üyeleri duruşma çıkışında açıklamalarda bulundular.
Yalçınkaya yaptığı açıklamada, “Termik Santral için usulsüz ve hukuksuz bir şekilde verilen ÇED’in iptali için 2019 kişi davacı olmuştu. Çevreye zara verecek olan bu santral için Mahkemenin en doğru kararı vereceğine inanıyoruz. İnşallah doğru bir karar verilir ve termik santral süreci sona erer, temennimiz bu yönde” dedi.
ERDOĞAN ATMIŞ, YALAN BEYANDA BULUNDULAR
Mahkeme çıkışında konuşan Prof. Dr. Erdoğan Atmış, bugün tarihi bir gün yaşandığını belirterek Hattat’ın avukatlarının yanıltıcı ve yalan beyanda bulunduklarını söyledi.
Atmış, “ Tarihi günde Bartın, Amasra ve çevre şehirlerden insanlar geldi. Salona sığmadık. Ben herkese teşekkür ediyorum. Termik santralin zararlarını anlattık. Mahkemenin doğru kararı vereceklerine, Amasra’dan yana olacağına inanıyoruz. Karşı taraf sadece yanıltıcı ve yalan beyanda bulundular. En son bir duruşma daha yapalım diye bir teklifte bulundular. Hattat burada iflas etti. Burada salona girenler önünde yalana başvurdular. Süre verin bilim adamı getirelim teklifinde bulundular. Biz gerçekleri belgelerle ortaya koyduk ve Çed’in iptal edilmesini istiyoruz. Avukatlarımız bizim için gönüllü olarak büyük çaba sarf ettiler. Hepsine teşekkür ediyoruz.” Dedi.
Avukat Engin Uzun, “Çed olumlu kararının ardından iptali için dava açıldı. Bugün sözlü beyanlarımızı yaptık ve kararın lehimize olacağını düşünüyoruz” dedi.
Zonguldak İdare mahkemesinin ÇED iptali için açılan davada kararını önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor.


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
 
Satılık Lüks Daireler