Termik Santrale Karşı Rekor Davacı

GÜNCEL 7 Kasım 2016 17:02
Videoyu Aç Termik Santrale Karşı Rekor Davacı
A
a

Bartın Platformu, Amasra’ya yapılması planlanan termik santralle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verdiği ÇED olumlu kararının iptal için 2 bin 19 davacıyla dava açtı.

Avukatlar, dava dilekçelerini Bartın Adliyesi’ne verirken Platform adına açıklamada bulunan Erdoğan Atmış, hedefledikleri bin 460 davacı sayısını aşarak Türkiye’de rekor başvuru sayısına ulaştıklarını söyledi. Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin de Kavşak Suyu Havzasının üzerine kül depolama alanının yapılacağını ifade ederek Bartın Belediyesi’nin tüzel kişi olarak dava açtığını kaydetti.
Bakanlığın verdiği ÇED olumlu kararının Bartın-Amasra halkının gözünde hükümsüz olduğunu ifade eden Atmış, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın daha önce vermiş olduğu “bu yer termik santral için uygun değildir” kararlarını yok sayarak, mevzuatın arkasına dolanarak ve hukuku çiğneyerek tamamen hemşerilik ilişkilerine dayanacak şekilde verdiği ÇED olumlu kararı Bartın-Amasra halkının gözünde hükümsüzdür” dedi.  
HEDEFLENEN RAKAMDA REKORA ULAŞILDI
En çok davacıya sahip çevre davası olan Artvin-Cerattepe davasında davacı sayısı 700 civarında olduğunu dile getiren Erdoğan Atmış açıklamasına şu sözlerle devam etti:
“Daha önce ÇED Nihai Raporunun askı sürecinde sadece 10 iş günlük kısa süre içinde 42 bin farklı itiraz dilekçesiyle bakanlığa itirazını bildiren Bartın Amasra halkı, bu seferde ülkemizde ilk kez 2019 davacılı bir iptal davası açıyor. ÇED olumlu kararı açıklandığı gün Fatih Sultan Mehmet’in Amasra’yı Osmanlı Devleti topraklarına kattığı yıl olan 1460 sayısında davacıyla dava açmayı hedeflemiştik. İnsanlarımız bu davaya o kadar çok ilgi gösterip noterlere vekalet vermek için koştu ki bu sayı kısa süre içinde 2019’a ulaştı. Bildiğimiz kadarıyla en çok davacıya sahip çevre davası olan Artvin-Cerattepe davasında davacı sayısı 700 civarındaydı. Bizler bu sayıyı çok ötelere taşıdığımıza ve bir rekor kırdığımıza inanıyoruz.
“HALKIN İRADESİNİN YOK SAYILMASINI ÖNLEYECEĞİZ”
Bartın-Amasra halkı doğal ve tarihi güzelliklere sahip Amasra’nın yok olmasını önlemek ve sağlıklı bir gelecek sağlamak için 2010 yılından beri yapılmak istenen termik santrale karşı mücadele etmektedir. Çok geniş bir halk kesiminin karşı olduğu böyle bir karara bakanlığın olur vermesi halkın iradesinin yok sayılması anlamına gelmektedir. Açmakta olduğumuz bu geniş katılımlı davayla halkın iradesinin yok sayılmasını da önleyeceğimize inanıyoruz.
“İKTİDAR PARTİSİ İL ÖRGÜTÜ DAVACILAR ARASINDA YOK”
Dava hazırlık sürecinde iktidar partisi il örgütü ve sayın milletvekilinin konuyla ilgili çok cılız açıklamalar yapmış olması ve yöre halkının tümüne yakın kısmının termik santrale karşı koymuş olduğu güçlü tepkiye kulak vermemeleri çok düşündürücü olmuştur. Kendilerinden davacılar arasında yer almalarını bekliyorduk. Fakat ne yazık ki davacılar arasında yoklar. Bundan sonra da kendileri de Bartın ve Amasra’da bizimle birlikte yaşayacaklar.  Ankara’da hemşerilik ilişkileriyle şekillenmiş Amasra’ya termik santral yapma kararına karşı, kendilerinden Ankara’daki siyasi ortama karşı değil de, Amasra’daki bu büyük toplumsal tepkiyi veren Bartın-Amasra halkına karşı bir sorumluluk göstermelerini bekliyoruz.
1/100 BİN VE 1/25 BİN ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANLARI ANKARA’DA DEĞİŞTİRİLİYOR
ÇED olumlu kararından sonra Bartın Özel İdare Müdürlüğü tarafından değiştirilmesi gereken 1/100 bin ve 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planlarının da Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Amasra’da termik santrallere yer verecek şekilde değiştirilmekte olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Bartın’daki yerel iktidar sahiplerini Ankara’daki bu gelişmeleri izlemeye ve burada alınması muhtemel Bartın-Amasra aleyhindeki kararları önlemeye çağırıyoruz. Hep birlikte Bartın’da yaşayacağız. Siz de bizim gibi huzur ve barış içinde, sağlıklı bir ortamda yaşamak istiyorsanız, lütfen biraz gayret edin.”
BELEDİYE KAVŞAK SUYU ÜZERİNDEN DAVACI
Kavşak Suyu Havzasının üzerine kül depolama alanının yapılacağını ifade eden Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin de Bartın Belediyesi’nin tüzel kişi olarak dava açtığını kaydetti. Çetin, “Son raporda gördük ki bizim kavşak suyu alanın üzerine kül depolama alanı koymuşlar. Birebir çakışıyor. Bizde bugün belediye olarak da mahkemeye verdik. Biz kavşak suyu üzerinden davacı oluyoruz. Bizde davacıyız” dedi.

 
Kaynak : Bartın Hergün- Nurdan Eroğlu
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
 
Satılık Lüks Daireler