Türkiye’de İlk Üçte, Bölgede Tek Olacak

GÜNCEL 23 Mayıs 2016 19:22
Videoyu Aç Türkiye’de İlk Üçte, Bölgede Tek Olacak
A
a

Bartın Üniversitesi Kutlubey Kampüsü’nde inşaatı devam eden Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) binası ve spor kompleksi tamamlandığında farklı spor branşlarını tek çatı altına toplayan bir yapı olacak.

16 bin 777 metrekare kapalı alana kurulan sporcu fabrikası, gerek işlevselliği gerek modern yapısıyla Türkiye’de ilk üçe girecek, bölgesinde ise tek olacak.

Bartın Üniversitesi’nin yeni yerleşkesi Kutlubey Kampüsü’nde bin 837 hak sahibiyle birebir görüşülüp kamulaştırılmayla başlayan yapılaşma hamlesi meyvelerini veriyor. 2012 yılında başlayan inşaatlarla her yıl ortalama 17 bin metrekare, 4 yıl içinde ise 68 bin 982 metrekare alan oluşturuldu. Şu ana kadarki toplam maliyeti 90 milyon TL’ye yaklaşan yatırımlardan biri olan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) binası ve spor kompleksi tamamlandığında işlevselliği ve modern yapısıyla göz kamaştıracak. Çok sayıda spor branşına ait salonların yer aldığı spor kompleksinde, salonlar her spor dalının bağlı bulunduğu federasyonun standartlarına uygun olarak düzenlenecek. Binada basketbol, voleybol, hentbol çok amaçlı salonu ile tenis, masa tenisi, korfbol, badminton, fitness, halk oyunları, step, aerobik, jimnastik, güreş, judo, uzak doğu sporları, squash salonları ve saunalar olacak. Ayrıca binada doktor odası ve performans ölçüm laboratuvarları da yer alacak. BESYO binası ve spor kompleksi tamamlandığında 16 bin 777 metrekare büyüklükteki bir alanda farklı spor branşlarını tek çatı altına toplayan Türkiye’deki üç yapıdan biri, bölgesinde ise tek olacak.

“Gençlerimizin Geleceğini İnşa Ediyoruz”

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, 2008 yılından bu yana yapılan yatırımlarla akademisyenler ve öğrenciler için nitelikli alanlar oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Rektör Kaplan “Üniversitemizin asıl sahipleri öğrencilerimizdir. Öğrencilerimizin nitelikli bilimsel araştırma yapabilecekleri ve eğitim-öğretim faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri alanlar oluşturma gayretindeyiz. Öğrencilerimiz ve spor kulübümüzün sporcuları Türkiye ve Dünya şampiyonlukları alarak sportif alanda göğsümüzü kabarttı. Yeni yerleşkemiz Kutlubey Kampüsü’nde inşası devam eden BESYO Binası ve açık-kapalı spor tesisleri tamamlandığında başarılarımızın artarak devam edeceğini temenni ediyorum.” dedi.

“Üniversitemiz Bir Sporcu Fabrikası Olacak”

BESYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Murat Kul ise yeni yapılan spor kompleksiyle üniversitemizin bir sporcu fabrikası haline geleceğini ifade etti. Kul “Yeni kampüsümüzde inşası devam eden spor kompleksi uluslararası standartlarda bir yapı olacak. Farklı spor dalları için yapılan salonlar, federasyonlarca belirlenen ölçütler esas alınarak düzenleniyor. Kendi olimpiyatlarını düzenleyen bir ülke olma yolunda ilerleyen ülkemize yakışır bir eğitim-öğretim alanı oluşturuluyor. Bu yıl itibariyle 150’yi aşan milli sporcu sayımız, yeni tesislerle birlikte daha da artacaktır. Bu da gerek akademik personelimizin gerekse öğrencilerimizin başarılarıyla Bartın Üniversitesi’nin ismini ulusal ve uluslararası düzeyde duyurmaya devam edeceklerini gösteriyor. Sportif başarıyı akademik çalışmalarla desteklemek için Egzersiz Fizyolojisi ve Performans Ölçüm Laboratuvarı, Anatomi Laboratuvarı ile Maç Analizi Laboratuvarları kurarak hem üniversitemizin öğrencilerine ve personeline hem de bölgeye hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu noktada bizden desteklerini esirgemeyen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan’a teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!