Türkiye'nin ilk yerli robot el projesi destek bekliyor !

GÜNCEL 7 Mayıs 2017 08:57
Videoyu Aç Türkiye'nin ilk yerli robot el projesi destek bekliyor !
A
a

Belki de dünyanın, hastane veya bir fizik tedavi merkezinde değil de evde, sokakta ihtiyaç duyulan her yerde hem tedavi hem de günlük kullanım amacıyla geliştirilecek ilk kol ve el robotu için çalışmalar başladı.

Bu uzun yıllar tedavi gerektiren ve hiç bir zaman tamimiyle düzelmeyen amansız rahatsızlığın içerisinde bitmek bilmeyen fizik tedaviler, kas ve iskelet gelişimine göre degişmesi gereken ortezler, protezler ve sayısız sinir, kas tendom ve kemik ameliyatları var.

Çocuğunun ve kendilerinin yüzünde sürekli bir üzüntü ve endişeyle yaşamak zorunda olan bir anne babayı düşünebiliyor musunuz? Hergün dertleri ve acıları tazelenen bir aile. Çocuğuna baktıkça yüreği kan ağlayan insanlar. Peki ya o yavrunun geleceğini, eğitim ve iş hayatını, toplumda nasıl bir ruh haliyle yaşayacağını düşünebiliyor musunuz? İşte bu insanlar her gece zor bela uyuyup mutlu günleri hayal ederek gözlerini kapatırken, güne her sabah yeni bir ümitle başlıyor.

İste bu amacla; yani kendisi veya yavrusu kol ve el felcine maruz kalmış insanların hayallerini gerçekleştirmek için Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç.Dr. Mustafa Akkaya hocamız, fizyoterapist ve mühendis dostlarımızın yer aldığı ekibiyle birlikte değerli vakitlerini ayırarak gönüllü bir seferberlik başlatmıştır.

Bu ekip; bir şeylere dokunup tutabilme hayali ve kendi ihtiyaçlarını kendi başına karşılayabilme umuduyla yaşayanlar için mucizevi bir teknoloji olan bir robot el projesini hayata geçirmek üzere çalışmalara başladı.

Bu kişiye özel hazırlanabilecek özel elektronik tertibat ile, eli ve kolu olup ta bu uzuvlarını doğum, kaza ve benzeri olaylarda yaşadığı felç dolayısıyla kullanamayan herkesin eldiven şeklinde giyerek hem tedavi amaçlı hem de günlük kullanım amaçlı faydalanabilmesi sağlanacak.

Fakat proje kapsamında teknoloji geliştirme maliyetleri 20 bin TL civarında. Bizler ise henüz ilk etapta gerekli 6 bin TL’yi bile karşılayabilmiş değiliz. Hocamız projede illa nakdi yardım gerekmediğini ihtiyaç duyulacak materyalleri tedarik ederek de yardım edilebileceğini belirtiyor.

SİZ DE DESTEK OALABİLİRSİNİZ

Sadece bu ürünün geliştirilmesi için değil bu ürünün ihtiyaç sahiplerine ücretsiz sağlanması için destek gerekiyor. Çünkü kol felci hastaları ve bilhassa Sağlık Bakanlığı'nın eğitim, denetim ve deneyim alt yapısı hazırlanmadan teşvik ettiği normal doğumlar sonucu çocuklarının kol felcine maruz kaldığına inanan aileler, uzun yıllar aralıksız şekilde süren bu rahatsızlıkla mücadele ederken zaten maddi ve manevi olarak büyük bir yıkım içerisinde oldukları için böyle bir ürüne sahip olacak güçte değiller.

Bu konuda duyarlı ve yardımsever halkımız, iş adamları, siyasiler ve sivil toplum örgütlerinden destek bekliyor, gerekli ilgi ve alakayı gösterecekleri inancıyla şimdiden sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Destek vermek isteyenler aşağıdaki Vakıfbank ROBOT EL YARDIM hesabına nakdi yardımda bulunabilirler. Gelişmelerle ilgili bilgi verebilmemiz için açıklama bölümüne irtibat numarası belirtmeniz yeterli olacaktır.
Ayrıca destek amacıyla ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler 0 544 647 67 74'ten bizlere ulaşabilirler.

Vakıfbank ROBOT EL YARDIM hesabı
IBAN: TR310001500158007305879722

KOL FELCİ MAĞDURLARI VE AİLELERİ ADINA
Muhammet Karakök

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!