Twitter ve Youtube'a erişim engeli

TEKNOLOJİ 6 Nisan 2015 16:39
Videoyu Aç Twitter ve Youtube'a erişim engeli
A
a

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz ile fotoğrafları kaldırmayan Twitter, Facebook ve Youtube’a erişimi engelledi. Yasaklı içeriği bir süre sonra kaldıran Facebook ile ilgili erişim engeli kaldırıldı.

İstanbul Adliyesinde geçtiğimiz hafta yaşanan rehine krizinde şehit edilen savcı Mehmet Selim Kiraz ile ilgili birçok haber ve fotoğraf sosyal medyada yayınlandı. Savcı Mehmet Kiraz’ın teröristlerce rehin alındığı ana ilişkin tepki çeken fotoğrafların ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, bu fotoğrafların DHKP-C silahlı terör örgütünün propagandasına yönelik olduğu gerekçesiyle kaldırılmasını istedi.
Mahkemeye başvuran savcılık, söz konusu yayınların kaldırılmasını, kaldırılmadığı taktirde ise linklerin bulunduğu Twitter, Facebook, Youtube ve bazı haber sitelerine erişimin engellenmesini talep etti.

Talebi değerlendiren İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimi Bekir Altun da yayınların kaldırılmasına karar verdi. Altun kararında, savcı Kiraz’ın şehit edilmesi ve sonrasındaki süreçte haberler yapıldığı, bu haberlerin içeriğinde fotoğraf, ses kaydı ve videolar olduğunu belirterek, “Bu haberlerde DHKP-C silahlı terör örgütünün propagandasına yönelik paylaşımlarda bulunulduğu, olayda görev yapan emniyet görevlileri ile birlikte bir kısım yargı mensuplarının görüntülerinin yayınlandığı, kamu düzenini bozacak nitelikte yorumlara yer verildiği ayrıca halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçlarının işlendiği görülmüştür” dedi.

Yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, suç işlemenin önlenmesi ve vatandaşın hak ve özgürlüklerinin tehlikeye sokulmaması için yayınların acilen kaldırılması gerektiğini belirten Altun kararında,

"Yayınların kaldırılması veya erişimine engellenmesine karar verilmesi gerekliliği doğmuştur” ifadelerini kullandı.

Bu kararın ardından Twitter, Facebook ve Youtube başta olmak üzere bazı haber sitelerine erişim engellendi. Ancak Facebook karara konu olan yasaklı linki sitesinden kaldırınca erişim engeli kaldırıldı.

Kaynak : İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
 

Satılık Lüks Daireler