Vali Dirim'den TOKİ Köprüsü açıklaması

GÜNCEL 5 Ekim 2016 18:47
Videoyu Aç Vali Dirim'den TOKİ Köprüsü açıklaması
A
a

Bartın Valisi Nusret Dirim, basın mensuplarıyla yaptığı kahvaltıda polemik konusu olan TOKİ köprüsü hakkında açıklamalarda bulundu.

Medyada çok konuşulan ve artık polemik haline gelen TOKi Köprüsü hakkında Vali Dirim şu açıklamalarda bulundu
“IRMAK ISLAHI PROJESİ BU YIL İHALE EDİLMEYECEK”
“TOKİ Köprüsü Bartın Irmağı Islah Projesi ile birlikte yürüyecek bir konu. Bu proje kapsamında proje başladığında Devlet Su İşleri yapacak bunu. Devlet Su İşleri’nin Bartın Irmağı Islah Projesini bu sene ihale etmesini umuyorduk ama bu sene ihale etmeyecek. Önümüzdeki sene ne olacağını da bilmiyoruz. Şu an barajlara hızlı bir şekilde yükleniyor. İnşaatı devam eden 3 tane baraj var. Devlet su işleri bunları hızlı bir şekilde tamamlamak için gerçekten 24 saat çalışıyor ama ırmakla ilgili tıkanıklık var. Irmak Islahı Projesi çok büyük bir proje. Türkiye’nin örnek projelerinden birisi olacak. 14 kilometre ırmak-deniz şehrin içine gelecek. 6 metre sabit bir derinlikte olacak. Çevresi fore kazıklarla hiçbir şekilde dışarıdan kanalizasyon, atık su karışması imkânsız hale getirilmiş bir şekilde, deniz taşıtlarının, kayıkların ve küçük gemilerin rahatlıkla seyahat edeceği bir hale dönüşecek. Çevresinde birçok sosyal alanın planlandığı ciddi bir proje.

“DSİ BELEDİYEDEN 6 KİLOMETRELİK ALANI KAMULAŞTIRMASINI BEKLİYOR”
Bu projeyle ilgili Devlet Su İşleri’nin yerel yönetimlerden bazı beklentileri var. O beklentilerin gerçekleşmesini istiyorlar. Tamam, bu projeyi ağırlıklı olarak ‘ben yapacağım’ diyorlar ve 8 kilometrelik kısmının belediye alanında olan bölgeleri bile Devlet Su İşleri kamulaştırmayı kabul etti. Devlet Su İşleri kamulaştırma yapacak. Bazı alanlar, taşkın sahası olarak değerlendirilen alanlar rekreasyon alanlarına dönüştürülecek. O alanların kamulaştırılmasını kabul ediyor ama 6 kilometrelik bir bölümünün de belediye tarafından kamulaştırılma yapılmasını istiyor.

“BELEDİYEYE DÜŞEN KISMIN KAMULAŞTIRMA BEDELİ 80 MİLYON TL”
Belediyemizde bu konuda bütçe imkânlarını gerekçe gösteriyor. Yaklaşık 80 milyon liralık bir kamulaştırma için ‘bütçe imkanlarım az’ diyor. ‘Bu kadar büyük bir kamulaştırmayı nasıl yaparım’ diyor. Devlet Su İşleri ‘18 B uygulaması ile kaynak üretin’ diyor. Yani ‘o bölgelerde arsalar oluşturabilirsiniz, o bölgeler değerli hale gelecek, değişik projeler geliştirin, çalışın böyle bir katkınız olsun’ diyor.

“DSİ PROJENİN KENTE HAYAT KATMASINI BEKLİYOR”
Benim anladığım kadarıyla DSİ bölgede bir heyecan olsun istiyorlar. Yoksa 400 milyon liralık bir projede 80 milyon lirayı da verebilir. 80 milyon lirada 400 milyonluk bir proje düşünüldüğünde çok büyük bir rakam değil. İlave bir 80 milyon lira vererek hepsini üstlenebilir ama bölge sahiplensin isteniliyor bence. Bu projeyi Devlet Su İşleri yapıp böyle kalmasın istiyor. Herkesin o bölge için bir heyecan duymasını istiyor. Kente hayat katan bir proje istiyor. Sanırım o heyecanı burada göremiyor.

“TOKİ KÖPRÜSÜ TRAFİĞİ TABİ Kİ RAHATLATACAKTIR”
Kentte bir trafik sorunu yaşanıyor. Bartın’da özellikle okullar açıldığında trafik sorunu yaşanıyor. Tabi burada trafik olarak algıladığımız şey aslında büyük şehirlerde çok normal şeyler. Büyük şehirlerde bir yerden bir yere öyle yarım saatte gitmek filan çok keyifli kabul ediliyor. Bir boğazı geçmek 3-4 saat sürebiliyor. Burada 10 dakika bir araç dükkâna yük bırakacağı zaman insanlar bunu çok abartıyor. Tabi yoğun olmayan saatlerde getirebilir. Belki gece saatlerine yönelik uygulama gerçekleştirilebilir. Kent hayatı trafiksiz olmuyor. Bunu kabul etmek lazım. Kent hayatında mutlaka bir miktar trafik olacaktır. TOKİ Köprüsü yapıldığında trafik sorununun hemen çözüleceğini düşünmemek ve beklememek lazım.

 
1000
icon
hüseyin 6 Ekim 2016 13:10

Vali Bey, Allah razı olsun. Şu açıklamayı 7-8 senedir vekiller ve belediye yapamadı biliyor musunuz. TOKİ köprüsü ile ilgili Sayın vekilimizin açıklaması bir cümle idi, yeterli kaynak geldi özel idarede bekliyor, belediye üzerine düşeni yapmıyor. Evet buydu. Belediye ise ben iktidardan olmadığımdan kurumlar, köprü yapımı için zorluk çıkarıp, izin vermiyor diyordu. Özetle bunları dinler dururduk. Ama sizin bu açıklamanızdan ne öğrendik! DSİ üzerinde gerekli siyasi baskı olsa bu ihale şimdiye kadar yapılabilirmiş. Kaldı ki bu iş bu senenin işi de değil, yıllardır yara. Vekilimiz neymiş, biraz gayret lazımmış, Ankara'da sesiniz çıkacakmış. Demeç vermekle bu işler olmuyormuş. Belediye başkanımız neymiş 400 milyonluk proje için 80 milyon kaynağı bir şekilde bulacakmışsın. Artık kaldırımla olmuyor belediyecilik. Zaten kaldırıma, hız kesiciye ihtiyaç da yok, Bartın'da evvela yola ihtiyaç var. Bartın sevdası orjinal iş yapmakla olur, yola plastik takmayla değil. Vali bey, teşekkürler.

0 1 Cevap Yaz
Adil 5 Ekim 2016 21:28

Adil Yakışık İlla Sayın Valimi Açıklasın Demekki Kimse Suçlanmadanda Açıklama Olabiliyormuş Teşekkürler Sayın Valim Fakat Bu Açıklama Birilerinin Hoşuna Gitmeye Bilir

0 2 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!