Yılmaz Tunç, Kanada'daki Türk Festivalinde

GÜNCEL 13 Temmuz 2016 13:07
Videoyu Aç Yılmaz Tunç, Kanada'daki Türk Festivalinde
A
a

Milletvekili Yılmaz Tunç, Kanada'da Türk vatandaşlarımızla buluştu.

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, AK Parti Yozgat Milletvekili ve Türkiye-Kanada Dostluk Grubu Başkanı Yusuf Başer,  AK Partili Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, AK Parti İstanbul Milletvekili Hurşit Yıldırım ve İstanbul-Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin’le birlikte Kanada'ya gitti. Kanada'nın başkenti Toronto'da bir dizi ziyaretlerde bulunan heyet, ilk olarak Türkiye-Kanada Dostluk Grubu Milletvekilleri ile bir araya geldi. Toronto'daki Türk Başkonsolosluğu'nu da ziyaret eden heyet, Başkonsolos Erdeniz Şen'le ve konsolosluk çalışanlarını ziyaret etti.

Toronta’da Türk festivaline katıldı
Ziyaretlerine Kanada ICMG Anatolia Islamic Center'la devam eden heyet, Kanada'daki Müslüman topluluklara yönelik çalışmalarla ilgili Kanada ICMG Anatolia Islamic Center'a teşekkür etti. Kanada'daki Türk iş adamları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile de bir araya gelen AK Parti Milletvekilleri, Toronto'da Kanada Eğitim ve Gençlik Vakfınca düzenlenen Anatolia Fest 2016, festivaline katıldı. Türk festivali kapsamında binlerce kişi Dundas Meydanı'nda bir araya geldi.

Festivale yoğun ilgi
Dundas Meydanı'nda açılan stantlarda, Türk mutfağına özgü yemekler, kebaplar, gözleme ve börekler satıldı. Türk Kahvesi reyonunda katılımcılara ücretsiz kahve ve Türk usulü çay ikramı yapılan festivalde, Toronto Kültür ve Tanıtım Ataşeliğince Türkiye’yi tanıtan broşür ve dokümanların yanı sıra lokum ve tanıtıcı küçük hediyelik eşyalar dağıtıldı. İstanbul'daki Kapalıçarşı'nın minimize edilen halinin kurulduğu bölümde ise Türk kültürüne ait takılar, giyecekler, çini tabak ve vazolar satışa sunuldu. Festivalin davetlisi olarak Türkiye'den gelen hattat-müzehhebe Fatmagül Saklavcı ile ebru sanatçısı Özlem Çopur da festival boyunca sanatlarına  dair örnekler sergilediler. Kanada Cerrahi Dergahı ilahi ve semazen grubu Kanadalılar tarafından  da ilgiyle izlendi. Çankaya Belediyesi Hoy-Tur Halk Oyunları ekibi ile Deensquad  isimli Müslüman rap grubu sanatçıları Jae Deen ve Karter Zaher'in de sahne aldığı  festivali, gün boyunca yaklaşık 50 bin kişi ziyaret etti.

Türk ve Müslüman toplumun temsilcileri ile biraraya geldiler
Festivalin yanı sıra Kanada MAC (Muslim Association of Canada)'ı da ziyaret eden Kanada'daki Müslüman toplumlarla ilgili çalışmaları da konuşan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve beraberindeki heyet Kanada'daki ziyaretlerinde, Türk ve Müslüman toplumun temsilcileri ile yoğun temaslarda bulunduklarını, Kanada'nın yapısını yakından tanıma fırsatı bulduklarını,  Ülke nüfusunun yüzde 10'una tekabül eden bir Müslüman nüfus olduğunu belirterek, İlişkilerimizin daha da gelişeceğini ümit ediyoruz. Biz, nerede Türk vatandaşı varsa, nerede  Müslüman varsa yanındayız ve yanında olmaya devam edeceklerini belirtti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!