Zafer Bayramının 95.yılı Coşkuyla Kutlandı

GÜNCEL 30 Ağustos 2017 13:52
Videoyu Aç Zafer Bayramının 95.yılı Coşkuyla Kutlandı
A
a

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerinin atıldığı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. Yılı Bartın’da törenlerle kutlandı.

Bartın'da Zafer Bayramı coşkusu
Valilik önünde gerçekleştirilen törenlerde Bartın Valisi Nusret Dirim, il protokolüyle birlikte halkın bayramını kutlarken günün anlam ve önemini belirten Mühendis Teğmen Eren Ayhan, “Tarihi boyunca özgür yaşamış Türk milleti işgale boyun eğmemiş, büyük Atatürk’ün önderliğinde başlattığı bağımsızlık mücadelesi ile esareti kabul etmeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerinin atıldığı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. Yılı Bartın’da törenlerle kutlandı. Valilik önünde gerçekleştirilen törende Bartın Valisi Nusret Dirim, askeri birlikleri ve il protokolünü selamlarken Atatürk Anıtına çelenk koydu. Garnizon Komutanı Vekili Hakan Metinkişi ve Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın da anıta çelenk sunduğu törende Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla göndere Türk Bayrağı çekildi. Dirim daha sonra  Garnizon Komutanı Vekili Hakan Metinkişi, Başkan Akın ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’la birlikte Valilikteki makamında il protokolünün tebriklerini kabul etti.
DİRİM HALKIN BAYRAMINI KUTLADI
Kutlama programı ise yine Valilik önünde gerçekleştirildi. Nusret Dirim,  burada öğrencilerin, askeri erkanın, il protokolünün ve halkın Zafer Bayramını kutlarken Bartın Garnizon Komutanlığı’nda görev yapan Teğmen Eren Ayhan günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi. Ayhan, şunları söyledi:
“Başkomutan Atatürk'ün önderliğinde kazanılan ve yüce Türk ulusu ile kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünü tüm dünyaya gösteren şanlı 30 Ağustos Zaferimizin 95'inci yıldönümünü gururla kutluyoruz. 26 Ağustos 1922 günü başlayarak, düşmana son darbenin vurulduğu başkomutanlık meydan muharebesi neticesinde kazanılan 30 ağustos zaferiyle, bağımsızlık ve egemenliğine düşkün, esarete düşman yüce Türk milleti; kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere karşı, asla unutamayacakları bir kahramanlık dersi vermiştir.
AYHAN: “TÜM DÜNYAYA GÖSTERDİ”

 Osmanlı devletini yüzyıllardır paylaşma gayreti içinde olan batılı devletler, bu fırsatı Birinci Dünya Savaşı sonunda yakalamış ve ülkeyi yönetenlerin de aczinden yararlanarak Sevr Anlaşması ile ülkeyi parçalayarak bir sömürge durumuna getirmek istemişlerdir. Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı Ulusal Bağımsızlık Savaşı, 30 Ağustos 1922 günü, dünyanın en güçlü devletleri tarafından desteklenen işgalci yunan ordusuna karşı kazanılmış olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile amacına ulaşabilmiştir. Tarihi boyunca özgür yaşamış Türk milleti bu işgale boyun eğmemiş, büyük Atatürk’ün önderliğinde başlattığı bağımsızlık mücadelesi ile esareti kabul etmeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir.
“HİÇ KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMAMALI”
Kahraman Türk ordusunun kendisinden personel, silah araç ve gereç bakımından çok üstün olan yunan ordusuna karşı başlattığı büyük taarruz, bizzat Başkomutan Mustafa Kemal tarafından yönetilmiş ve bu taarruz; Askeri stratejisi, Taktik manevraları ve Türk askerinin gösterdiği cesaret, özveri ve kahramanlıklar ile dünya harp tarihinin altın sayfalarına geçmiştir. Hiç şüphe etmiyoruz ki, yeni Türk devletinin, genç Türkiye cumhuriyetinin temeli bu zaferle atılmış, yaşamının sonsuza değin sürmesi burada tescil edilmiştir. Bu meydan muharebesinde akan Türk kanları ve bu semalardaki şehit ruhları Devlet ve Cumhuriyetimizin sonsuza değin koruyucularıdır. 95 yıl önce olduğu gibi, sayı ve silah olarak kendisinden çok üstün olan düşman karşısında, yüreğindeki vatan sevgisi ve üstün cesaretiyle milletini ve ülkesini kanının son damlasına kadar koruyan Türk askerinin, bugün de, aynı uğurda canını seve seve feda edeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır.
“BU VATAN, BİZLERE BIRAKILAN KUTSAL BİR EMANET”
Biliyoruz ki bu vatan; şahadet mertebesine ulaşarak şanlı bir tarih yazan aziz şehitlerimizin, gelecek nesillere ulaştırılmak üzere bizlere bıraktığı kutsal bir emanettir. Kahraman şehitlerimiz; kanlarınızla vatanlaştırdığınız bu topraklarda sahip olduğumuz her şeyi sizlere borçlu olduğumuzu bir an bile hatırımızdan çıkarmadan, şanlı bayrağımızın gölgesinde başımız dik, huzur ve güven içinde yaşıyoruz. Vatana hizmet aşkını sizlerin manevi varlığınızda ve asil ruhlarınızda buluyoruz. Yüce Türk ulusunun varoluş nedeni olan bu kutsal zaferin 95’inci yıldönümünde, başta ebedi Başkomutanımız, eşsiz önder Atatürk olmak üzere onun emrinde bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ne mutlu, Türküm diyene!”
Törende öğrencilerin günün anlam ve önemine dair okuduklarını şiirlerin ardından bir de halk oyunları gösterisi yapıldı. Tören geçişinin yapılmasıyla kutlamalar sona erdi.


Kaynak : Hergün/Nurdan Eroğlu
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!