Akın, projeleri değerlendirdi

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Belediye tarafından 2017'de yapılan çalışmalar ve 2018'de gerçekleştirilecek projelerle ilgili değerlendirmede bulundu.

Bartın Belediyesi’nin 2017 bütçesinin 9 milyon TL ek bütçeyle toplam 89 milyon TL olduğunu ifade eden Akın, bu bütçeden yaklaşık 33 milyon TL’nin yatırımlara harcandığını söyledi. Akın, “Yani bütçenin yüzde 37’si yatırıma ayrılmış oldu” derken 2018’de ise devam eden 8 projenin tamamlanmasının hedeflendiğini kaydetti.
 
Makamda gerçekleşen basın toplantısında Akın, su işlerinden park bahçelere, itfaiyeden liman işletmeye, cenaze hizmetlerinden sosyo-kültürel hizmetlere, doğalgazdan araç-makine parkına kadar Bartın Belediyesi tarafından 2017’de gerçekleştirilen yatırımlar ve verilen hizmetlerle ilgili geniş açıklamalarda bulundu.
 
Bartın Belediyesi’nin 2017 bütçesinin 9 milyon TL ek bütçeyle toplam 89 milyon TL olduğunu ifade eden Akın, bu bütçeden yaklaşık 33 milyon TL’nin yatırımlara harcandığını söyledi. Akın,  “Yani bütçenin yüzde 37’si yatırıma ayrılmış oldu” dedi.
 
İşte 2018’de tamamlanacak projeler!
 
Cemal  Akın, 2018 yılında devam eden projeleri de  “Yapımı devam eden Kent Müzesini ocak sonunda açmayı planlıyoruz. Kaynarca Spor ve Yaşam Merkezinin Nisan’da açılışını yapacağız.  Eski İtfaiye Binamızda açmayı planladığımız 65 yaş üstü engelli ihtiyaç sahiplerine evde bakım hizmeti ve paylaşım merkezi bu yıl hizmete başlayacak. Park ve Bahçeler Müdürlüğüz hizmet binası ve serasını sanayiye taşıyoruz. Taşıma işlemini yine bu yıl içerisinde gerçekleştireceğiz. Park ve Bahçelerin mevcut yerine de park ve çay bahçesi düzenlemesi yapacağız. Cumhuriyet Mahallesi Kavallar mevkine bir yaşam merkezi yapıyoruz. Devam eden bu projemizi de tamamlayacağız. Yine devam eden Kanlıırmak Caddesi Yürüyüş Yolu ve Düzenlemesi projesini bu yıl bitireceğiz. İnkumu İskele Mahallesi yürüyüş yolu, büfeler, bisiklet yolu, aydınlatma, yeraltı çöp konteynırları çalışmalarını da yine sezon başlamadan önce tamamlamayı hedefliyoruz. Doğalgazla ilgili çalışmalara gelecek olursak Bartın’da doğalgaz çalışması bu yıl itibariyle tamamen bitmiş olacak” sözleriyle sıraladı.
 
87 projenin 56’sı tamamlandı
 
2014 yılındaki yerel seçimlerinde 52 projeyle yola çıktıklarını belirten Akın, bu 52 projeye 35 proje daha ilave ettiklerini ve proje sayısı 87’ye çıkardıklarını söyledi. 87 projeden 56 projenin tamamlandığını dile getiren Akın, “Bu yola çıktığımızda söz verdiğimiz 52 proje vardı. Bu 52 projenin şuanda 7’si devam ediyor. 17 projemiz de yapılamayan projeler arasında. Bu 52 projede görev süremiz içerisinde 35 proje daha ilave ettik. Bu 35 ilave projeden de 7 projenin yapımı devam ediyor. Toplamda 87 projeyle çıktığımız bu yolda bu projelerin 56’sı tamamlandı. 14 projemiz devam ediyor. Yapılamayan da 17 projemiz bulunuyor” şeklinde konuştu.
 
Akın’dan yapılamayan projelerle ilgili açıklama
 
Yapılamayan bu 17 projenin neden yapılamadığını da açıklayan Akın, “Bu yapılamayan projelerimize örnek verecek olursak imarda 1 /1000 ve 1/5000’lik imarları henüz gelmediği için yapamıyoruz. E-İmar’da yine aynı şekilde. Pazaryeri projemiz içerisinde pazaryerinin altını dükkan üstünü pazaryeri yapmak istedik. Ama Anıtlar Kuruluyla bu konuda bir türlü anlaşamıyoruz. 2 katlı projeye ahşap çatı yapmak istiyorum. Ama Anıtlar Kurulu Pazaryerinin üstünün kapatılamayacağını söylüyor. Bu konuda bir proje daha yaptık. Anıtlar Kuruluna tekrar bu projeyi sunacağız. Çok katlı otopark projemizde yapamadığımız projeler arasında. Uzun vade de yer alan projelerimiz arasında Bartın Üniversitesiyle çevre yolunu birleştiren hafif raylı sistem projemiz yer alıyor. Bu projeyi 1/25.000’lik imar planına koydurduk. İleride bu proje kime nasip olur bilinmez ama biz bu projeyi imar planlarına koyduruyoruz. Gazi Alt Geçidi projesini Karayolları gerçekleştirecek. Kadın Sığınma Evini de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kendisi yapacak” ifadelerinde bulundu.
 
İşte 2017’de yapılanlar! 
 
Cemal Akın, su işlerinden park bahçelere, itfaiyeden liman işletmeye, cenaze hizmetlerinden sosyo-kültürel hizmetlere, doğalgazdan araç-makine parkına kadar Bartın Belediyesi tarafından 2017’de gerçekleştirilen çalışmalar ise şu şekilde açıkladı.
 
Şehir merkezinde 81 kilometrelik eski su hattı yenilecek
 
“Aladağ, Cumhuriyet, Şiremirçavuş Mahalleleri’nin su hatları yenilendi. Orduyeri Mahallesi, Karaköy Mahallesi, Demirciler Mahallesi, Potbaşı Mevkiileri’nin bir bölümünde yeni ve ilave HDPE borularla 7 bin 300 metre su şebekesi 371 bin 700 TL’ye yapıldı.
Kent merkezinde 81 kilometrelik  pik, asbest ve eski su borularının yenilenmesi amacıyla Avrupa Birliği İPA Fonu’ndan alınması planlanan hibe ve yardımlar ile ilgili Proje Belediyemizce 177 bin liraya yaptırıldı. Hazırlanan proje İPA-2 kapsamında değerlendirilecek.

Şebeke suyu 34, kavşak suyu 31 kez kontrol ettirildi
 
2017 yılında Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce Şebeke Suyu 34 kez, Kavşak Suyu 31 kez tahlil ettirildi. Ayrıca Belediyemizce yıl süresince hem şebeke, hem Kavşak Suyu 205 kez Halk Sağlığı Laboratuvarında tahlil ettirildi. Bunun yanı sıra şebeke ve Kavşak Suyu numuneleri ‘insani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” e uygun olarak Ankara Tüketici Güvenliği ve Halk Sağlığı Laboratuvarında tam analiz yaptırıldı. Belediyemizce 4 ayda bir olmak üzere yılda 3 kez İstanbul 3 Nolu Halk Sağlığı Laboratuvarı’na Belediyemizce ücret ödenerek tahlil yaptırılmaktadır. Şebeke suyumuz ve Kavşak Suyumuz 17 Şubat 2005 tarih ve 25730 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan insani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe uygundur.
 
4 bin 680 kadın Samsun’a gitti
 
Kültür Gezilerine devam edildi. 4 bin 680 kadın Samsun kültür gezisine katıldı. Bartın Belediyesi'nce 2. Bartın Resim ve Sanat Müzesi Çalıştayı yapıldı. 1885 yılında Rüştiye Mektebi olarak açılan, 1924-1947 arası Cumhuriyet Mektebi, 1953-2008 yılları arası Belediye Binası olarak hizmet veren Hükümet Caddesi’ndeki tarihi binamız, Bartın Kent Tarihi Müzesi yapıldı. 2 Kasım 2016 tarihinde restorasyon ve tasarım ihalesi gerçekleştirildi. 2017 sonu itibariyle Restorasyon ve Tasarım çalışmaları tamamlandı. 2018 in Ocak ayının sonunda açılması planlandı. Bartın Kent Tarihi Müzesi, Tarihi Kentler Birliği’nin 2016 Özendirme Yarışması Proje Ödülü’nü aldı. Ödül töreni 16 Kasım 2017 tarihinde Antalya Expo Center’de yapıldı.
 
 
Bartın Ağda Tatlısı ile Tatlı Börek için patent alınacak
 
Unutulmaya yüz tutmuş Bartın’ın Geleneksel Ağda Tatlısı nın tekrar gündeme getirilerek bu bağlamda Hükümet Caddesi’nde 2 bin kişiye Ağda Tatlısı ikram edildi. Bartın’da gastronomi ile ilgili çalışmalar başlatıldı, ilk etapta Bartın Ağda Tatlısı ile Tatlı Börek için patent alınması çalışmaları başlatıldı. İnkumu’nda Ulusal Tiyatro Buluşması, Kum Zambağı Festivali, Plt' Voleybolu, Plaj Futbolu Turnuvaları düzenlendi. “Avrupa Hareketlilik Haftası”, Bartın’da ilk kez Belediyemizin organizasyonunda 16-22 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlendi. Türkiye’de Avrupa Hareketlilik Haftası dolayısıyla etkinlin apan 3 ilden biri olduk. Diğer iller ise; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi.
 
333 üniversite öğrencisine ücretsiz eşya nakli
 
333 üniversite öğrencisinin ev eşyaları kent içi ücretsiz nakledildi. Üniversite öğrencileri ile toplantı, seminer, çalıştay, mangal partileri, konserler vb. etkinlikler düzenlendi. Üniversite Öğrenci Kulüplerinin düzenlediği etkinliklere destek verildi. Aşevi, Toplu iftar, Toplu Sünnet, Gıda - Yakacak - Okul Kıyafeti - Kırtasiye, Amatör Spor Kulüplerine yardımlar devam etti.
Bartın’ın ve tarihi - kültürel değerlerimizin tanıtımlarını gerçekleştirmek için İstanbul Emitt Turizm Fuarı, Antalya Yapex Fuarı’nda stant açıldı. Bartın Belediyesi Kitap Fuarı’nın 21.si gerçekleştirildi. Haşan Bayrı Şiir Yarışması ulusal düzeyde 20. kez yapıldı.
Bartın Belediyesi El Emeği Göz Nuru El Sanatları ve Hediyelik Eşya Fuarı’nın 18.si gerçekleştirildi.
 
Eğitsel, sanatsal ve sportif faaliyetler…
 
Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü bünyesinde devam eden eğitsel, sanatsal ve sportif faaliyetlerimiz: Bilim Atölyesi, Resim Atölyesi, Geleneksel Türk Sanatları Atölyesi (Ebru, Cam Altı Boyama, Çini, Kaligrafi), Şehir Tiyatrosu, Türk Halk Müziği Korosu,
Türk Sanat Müziği Korosu, Halk Dansları Topluluğu, (Minikler A/B, Büyükler A/B, Altın Kızlar, Gümüş Kızlar, Roman Grubu olmak üzere 7 grup) Ritim Grubu, Maket Atölyesi,
Dil Kursları, Mehteran Topluluğu, Step-Aerobik Kursu,  Bartın Belediyesi Spor Kulübü (Masa Tenisi, Basketbol, Güreş, Tenis). 335 sporcumuz var. Kadın Basketbol Takımımız BAL Liginde faaliyet gösteriyor. Tenis Sporunda 4 engelli sporcumuz var. Tüm bu faaliyetlerimizden 2 bin 500 kişi katılarak faydalanıyor. 32. Bartın Kültür Sanat Turizm Festivali yapıldı. Kadınlar Matinesi düzenlendi. Uluslararası Tiyatro Festivali yapıldı.
 
2017 yılında 342 gemi limana giriş yaptı
 
Bartın Limanımıza 2017 yılında 342 gemi giriş yaptı. 612 bin 238 ton ürün ithal, 473 bin 944 ton ürün ihraç, 215 bin 196 ton kabotaj malı olarak toplam 1 milyon 301 bin 378 ton limanımızdan yükleme-boşaltma işi gerçekleşti. 2016 yılına göre limanın hacmi yüzde 13,95 arttı.
 
11 bin metrekarelik Gazhane Kültür Parkı yapıldı
 
Yalı Mevkii’nde mevcut 5 bin metrekare olan alana, Belediye Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ve atölyelerimizin sanayide yeni yapılan yerine taşınması ile 6 bin metrekare daha ilave yapılarak 11 bin metrekare alanda Gazhane Kültür Parkı yapım ihalesi 14 Aralık 2016’da gerçekleştirildi. 4 Şubat 2017’de temeli atıldı, iki katlı ve teraslı Kafetaryası, Bartın Çektirmesi Gemisi, Sergi Alanı, Çocuk Oyun Alanı, Dinlenme Alanları, Açık Hava Sineması, Bartın Tarihi Mekânları Maketleri, Bartın’ın Denizcilik Tarihi ile ilgili fotoğrafların yer aldığı Gazhane Kültür Parkı 26 Ağustos 2017 tarihinde açıldı. 4 milyon liraya mal oldu. Gazhane Kültür Parkı’na mevcutların dışında 200 ağaç, 4 bin bitki dikildi. Gazhane Kültür Parkı'nda ayrıca Deniz Tarihi, açık müze konsepti ile sunuldu. Kemerköprü Mahallesi’nde Çocuk Oyun Grupları, Spor Sahası, Dinlenme Alanının bulunduğu park yapıldı. 23 Nisan Çocuk Parkı, 23 Nisan 2017 tarihinde açıldı. Gölbucağı Mahallesi Stadyum Sokak’ta çocuk parkı yapıldı. Aladağ Mahallesi Çamlık Mevkii’nde Mesire Alanı yapıldı. Cumhuriyet Mahallesi Kavallar Mevkii’nde Yaşam Merkezi yapımına başlandı, çalışmalar devam ediyor. Demirciler Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Orduyeri Mahallesi’nde parklara kondisyon aletleri konuldu. Her mahallede yıpranmış parklar revize edildi. Kanlıırmak Caddesi’nde ırmak kenarında yürüyüş yolu yapım çalışmalarına başlandı, devam ediyor.
 
Park ve Bahçeler hizmet binası ve seranın yapımı devam ediyor
 
Sanayi Sitesi’nde Park ve Bahçeler Müdürlüğü Hizmet Binası ve Sera yapımına başlandı, devam ediyor. Kemerköprü Mahallesi Salamoğlu Sokak’ta bulunan tarihi su kuyusu restore edildi. 20 bin metrekare alan üzerinde Voleybol, Basketbol, Mini Futbol, Mini Golf, Sahaları, Buz Pateni Pisti, Tenis Kortu, Yürüyüş Yolu, Kafeterya, Yaşam Merkezi, 1000 metrekare Çocuk oyun parkı, dinlenme alanlarından oluşacak Kaynarca Spor ve Yaşam Parkının 11 Nisan 2017’de ihalesi yapıldı. 31 Mayıs 2017 günü temeli atılarak yapımına başlandı. 2018 Nisan’ında açılması planlanıyor. Hürriyet Mahallesi’nde futbol sahasının zemin tesviyesi ve çimlendirmesi yapıldı. Tarihi Çeşmeler Restore edildi.
 
ALO 188 Cenaze Hizmetleri Hattı
 
ALO 188 Cenaze Hizmetleri Hattı açılarak, vatandaşların 188 numarasını arayarak hizmete erişimi tek numara ile sağlandı. Bartın Belediyesi Web Sayfası’nda Mezarlık Bilgi Sistemi(MEBİS) kuruldu. Vatandaşlarımız web sayfamızdan cenazelerin takibini günlük yapabiliyor. Asri, Halatçıyaması, Gölbucağı, Şiremirçavuş, Şiremirçavuş Sofuoğlu, Orduyeri, Çaydüzü, Balamba, Karaçay, Karaköy, Ağdacı, Ağdacı Gaffar, Erenler, Aladağ Kavallar, Bartın Şehir, Ebu Derda Türbesi mezarlıkları olmak üzere 16 mezarlığın, ayrıca Bartın Şehitliği’nin bakım, onarım, temizlik ve yabani bitki temizlikleri yapıldı.
 
2017 yılında 215 defin yapıldı
 
2017 yılında 215 defin yapıldı. Cenaze evlerine tabure gönderimi devam etti. Bu iş için 2 bin tabure kullanılıyor. Cenaze evlerine cenaze günü ve 7 mevlidi için ikramlar (lokum, gülsuyu, pide, ayran vb.) gönderiliyor. Cenaze nakilleri il içi ve il dışı ücretsiz verilmeye devam ediyor. 2017 yılında 293’ü merkez, 195’i mücavir alanlar, 139’u il dışı toplam 627 sefer, 76 bin 730 km. cenaze nakli yapıldı. Ücretsiz cenaze nakil 2009 yılından bu yana 6 bin 729 sefer ve yaklaşık 1 milyon kilometredir. İhtiyaç sahiplerine kefen ve saburaj tahtaları ücretsiz veriliyor.
 
Araç parkuruna 2 milyon 700 bin liralık araç ve makine
 
2017 yılında 3 kamyonet, 1 otomobil, 1 kanal görüntüleme aracı, 1 vidanjör, 1 kanal temizleme kamyon, su kayıp kaçak tespit malzemeleri olmak üzere 2 milyon 700 bin liralık araç ve makine kazandırıldı. Böylelikle araç ve makine parkımıza 2009’dan bugüne; 8 milyon 500 bin lira değerinde; 8 otomobil, 9 kamyonet, 1 tuzlama ve kar küreme aparatlı kamyon, 1 kanal görüntüleme aracı, 1 kanal temizleme kamyonu, 1 vidanjör kamyonu, 1 asfalt distribütör kamyonu, 1 itfaiye aracı, 1 arama-kurtarma ekipmanlı itfaiye aracı, 3 motosiklet, 3 kepçe, 1 ekskavatör paletli kazıcı, 1 silindir, 2 cenaze nakil aracı, 1 morglu cenaze yıkama aracı, 3 cankurtaran bot, 1 jetski, 727,5 KWA gücünde 6 adet jeneratör, su kayıp-kaçak tespit ekipmanları, 3 kar bıçağı kazandırmış olduk.
 
Otobüs terminalinden 555 bin 472 yolcu gitti, 585 bin 678 yolcu geldi
 
5 otobüs firmasının faaliyet gösterdiği terminalden; 2017 yılında 555 bin 472 yolcu gitti, 585 bin 678 yolcu geldi. Mülkiyeti Özel İdarede bulunmasına karşın işletmesini Belediyemizin yaptığı terminale Belediyemizce 2017 yılında çevre düzenlemesi, güvenlik kameralarının yenilenmesi, sundurma, çatı, kazan dairesi çatısı yolcu peronları üzerindeki trapez saçların değiştirilmesi, yangın merdiveni yapıldı, terminale gelen enerji hatları yenilendi.
 
Zabıta 2017’de 331 işyerini denetledi
 
Zabıta Müdürlüğümüzce 2017 yılında 331 işyeri denetlendi, denetimlerde görülen aksaklıklarla ilgili 101 esnafa uyarı tebliğ edildi. Kaldırım işgalinde bulunan 23 esnafa para cezası uygulandı, ayrıca kurallara ve uyarılara riayet etmeyen esnafların işgal mallan toplatıldı. Çöpleri ile çevreyi kirleten 3, bağırarak satış yapan 2, dilencilik yapan 10 vatandaşa, Kabahatler Kanununa göre para cezası uygulandı. İşyerinde aykırı faaliyetten 8 işletme geçici süre ile mühürlendi, 12 yaş altı çocukların oyun oynamasına müsaade eden 2 işletmeciye, işyeri kapanış saatine riayet etmeyen 7 işletmeciye, işyerinde alkol alınmasına müsaade eden 4 işletmeciye, ruhsatsız faaliyet gösteren 2 işletmeciye para cezası verildi.
Galla Pazarı, Kapalı Pazar, Orduyeri, Hendekyanı, TOKİ Semt Pazarlarında sürekli denetim yapıldı ve nizam sağlandı. Kent içinde trafik yönlendirmeleri ile ilgili uyarıcı tabelalar güncellendi. BİMER, CİMER’den gelen 178 şikâyet dilekçesi değerlendirildi, şikayetler giderildi.
 
Halka internetten ödeme kolaylığı
 
2012 yılında e-belediye hizmeti vermeye başlayan Bartın Belediyesi’nde 2017 yılında 11 bin 740 kişi 1 milyon 304 bin 472 liralık ödemesini Belediyemize gelmeden internet aracılığı ile yaptı. Vatandaşların elektronik su sayaçlarına 7 gün 24 saat su yükleyebilmesi için 2 ayrı yere kiosk konularak ödeme noktası oluşturulmuştur. Rüştiyeler Sokak’ta tahsilat büromuzun yanında ve Belediye Binamızın girişinde hizmet vermeye 26 Temmuz 2017’de başlayan ödeme noktalarında 52 bin 884 lira fatura ödemesi, 392 bin 510 lira su yüklemesi yapıldı.
 
Şehir merkezinde aydınlatma çalışmaları
 
Kentimizde aydınlatma çalışmalarına 2017 yılında da devam edildi. Yenilenen Hükümet Caddesi’nin aydınlatması değiştirildi. Mevcut aydınlatmalara ilave olarak Aşağı Cami, Su Terazisi, Piryamcılar, Karakaş, iskele, Mahmut Akcan Caddeleri’ne modern aydınlatma çalışması yapıldı. Aydınlatma çalışması Hendekyanı Caddesi'nde devam etmektedir.
 
Hükümet Caddesinin yüzü değişti
 
Hükümet Caddesi altyapı ve üst düzenleme çalışmaları tamamlandı. Düzenlemeler kapsamında; doğalgaz hattı ve yağmur suyu hattı döşendi, kanalizasyon şebekesi, su şebekesi, elektrik hattı, telefon hatları yenilendi. Yol granüllü taşlarla yapıldı, Aydınlatması yenilendi. Modern askı tipi çöp kovası ve çiçek saksıları yerleştirildi. Ağda Satan Adam, Simit Satan Adam ve Bakırcı heykelleri konuldu. Aynı şekilde Kemerköprü, Şadırvan, Su Terazisi, Aşağı Cami, Karakaş, iskele, Yukarı Çarşı, Hamam, Mahmut Akcan Caddelerinin Altyapı ve üst düzenleme çalışmaları tamamlandı. Doğalgaz hattı ve yağmur suyu hattı döşendi, kanalizasyon şebekesi, su şebekesi, elektrik hattı, telefon hatları yenilendi. Modern aydınlatma yapıldı. Kent merkezindeki 30-40 yıldır el değmeyen merdivenler yenilenerek aydınlatıldı.
 
Kavaklı Caddesi tarihi dokuya uygun düzenlendi
 
Eski itfaiye Binası ile Orduyeri Köprüsü arasında bulunan Kavaklı Caddesi’nde tarihi dokuya uygun düzenleme çalışması yapıldı. Alt yapı çalışmaları tamamlanan caddede bahçe duvarları ve aydınlatma yapıldı. Bir tarafı Köyortası Mahallesi, bir tarafı Okulak Mahallesi’nde kalan Kavaklı Caddesi’nin 2016 yılında Okulak Mahallesi tarafındaki sokaklarda doğal gaz çalışması sonrası antik parke taşlarla yol ve kaldırım çalışması yapılmıştı. 2017 yılında da Köyortası Mahallesi tarafındaki sokaklarda doğalgaz çalışmasının ardından antik parke ile yollar ve kaldırımlar yenilendi. Tadilatı bitirilen eski itfaiye binamızın yanına da semt pazarı yapıldı.
 
İnkumu’nda  tarihi değişim
 
Mücavir alanımız inkumu’nda “Atıksu Arıtma ve Derin Deniz Deşarjı” yapıldı. Su şebekesi yenilendi. 36 sokakta kanalizasyon, elektrik, telefon, yağmur suyu hatları yenilendi. Beton parke yollar yapıldı. 3 sokakta DSİ, 5 sokakta Belediye kanal yaptı, inkumu Yeni Mahalle tarafında düzenleme çalışmaları yapıldı. Yürüyüş yolu yenilendi, bisiklet yolu yapıldı, modern aydınlatma ve kent mobilyaları yapıldı, çöp konteynerleri yer altına alındı, inkumu’na 3 Umumi Tuvalet yapıldı. 800 araçlık Araç Merkezi yapıldı. iskele Mahallesi’nde bisiklet yolu, yürüyüş yolu, büfeler, refüj düzenleme ve modern aydınlatma, kent mobilyaları, yeraltı çöp konteynerleri çalışmalarına başlandı.
 
Hale 15 bin 327 ton sebze ve meyve girişi
 
Toptancı Hali’miz 10 bin 440 metrekare alan üzerinde 30 dükkân ile hizmet veriyor. 2017 yılında 15 bin 327 ton sebze ve meyve girişi, 6 bin 413 ton sebze, 4 bin 155 ton meyve çıkışı oldu.
 
Atıksu arıtma…
 
Gerek Avrupa Birliği, gerekse Bakanlıklarımız olmak üzere değişik fonlar için proje çalışmalarımız devam ediyor. 2016 yılında başlayıp 1 yıl süreli yürütülen “Bartın’da Kayıt Dışı istihdama Kayıtsız Kalmayalım" Projesi 2017 Haziran’ında tamamlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’ndan sağlanan 160 bin Avro ile iki dönem halinde gençlere Rezervasyon Eğitimi verildi. Eğitici kitap ve broşürler yapıldı. Profesyonel anlamda kamu spotu hazırlatılarak ulusal kanallarda yayını sağlandı. Ayrıca yüzde 85’i Avrupa Birliği, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibe destekli Bartın Kanalizasyon Atıksu Arıtma Tesisi ile inkumu Atıksu Arıtma ve Derin Deniz Deşarjı projesi tamamlandı.
 
Veteriner hizmetleri ve mezbaha işleri…
 
Veteriner işleri Müdürlüğümüzce 98 ergin, 30 yavru köpek toplandı. 213 köpek kısırlaştırıldı, 269 köpek aşılandı, 219 köpek işaretlendi, 199 köpek sahiplendirildi, 110 köpek bakımları yapılarak alındığı ortama bırakıldı. Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevinde halen 61 köpek bulunmaktadır. Sivrisinek, sinek ve haşerelere karşı; 600 İt. sıvı larva, 450 kg. tablet larva, 1.100 İt. uçkun-bit-pire-böcek, 200 kg. karasinek, 50 kg. fare ilacı kullanıldı.
Mezbahanemizde 2 bin 707 büyükbaş hayvan kesildi, hastalık tespit edilen hayvanlar imha edildi.
 
İmar ve şehircilik faaliyetleri…
 
Bartın’ın 1/5000 ve 1/1000’lik imar plan yapım çalışmaları devam etmektedir. 2017 yılında 442 imar durumu, 411 yapı ruhsatı, 242 yapı kullanma izin belgesi verilmiş, 121 parselasyon, 27 imar plan değişikliği, 1 mevzi imar planı, 22 yoldan ihdas yapıldı.
 
129 yangına müdahale edildi
 
129 yangına müdahale edildi. 34 sıkışmalı araç kazası, 5 intihar girişimi, 5 kedi kurtarma, 1 evde mahsur kalan kişi, 3 kilitli kalan konuta, 1 yılan yakalama, 1 ırmağa düşen kişi, 2 asansörde mahsur kalma olayına müdahale edildi. 264 işyerinin yangın yönünden tetkik ve kontrolleri yapıldı.
 
299 kişi boğulmaktan kurtarıldı
 
Çok sayıda kamu kurumu ve özel işletmelere, anaokulu, ilk ve orta dereceli okullara yangın önleme ve söndürme teknikleri temel eğitimi verildi. Tatbikatlar yapıldı. İtfaiye Personelimiz ulusal ve yerel düzeyde, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehlikeli maddeler hizmet grubu planı, afet müdahale planı, kurtarma ekipleri eğitimine gönderildi. itfaiye bünyesinde 7 kişilik cankurtaran ekibi kuruldu, 301 boğulma olayına müdahale edildi, 299’u kurtarıldı.
 
Temizlikte 24 saat esası
 
Tozlu ve rüzgârlı havalarda 355 kez cadde ve sokaklarda sulama, 205 kez cadde, sokak ve pazaryerleri yıkama yapıldı. Su kesintisi olduğunda 354 kez resmi ve özel kurumlara tankerle su verildi. 24 saat esası ile kentimizin cadde ve sokakları temizlenmekte, çöp konteynerlerinin bakım onarım, yenileme ve hijyenik yıkamaları yapıldı.
 
Fen işleri…
 
63 bin 981 metrekare beton parke yol, 32 kilometre sıcak asfalt yol, 21 kilometre sathi kaplama yol, 41 bin 350 metrekare kaldırım, 458 metre betonarme istinat duvarı, 85 metre taş duvar, 41 bin metre kanalizasyon ve yağmur suyu hattı temizliği, 6 bin 400 metre kanalizasyon hat döşemesi, 2 bin 100 metre yağmur suyu hat döşemesi yapıldı.
Dallıca Mevkii’nde Bartın Kanalizasyon Atıksu Arıtma Tesisi’nin yapımı tamamlandı. Arıtma Tesisi işletmeye alındı. Yüzde 85’i Avrupa Birliği hibesi, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibesi, yüzde 9’u Bartın Belediyesi bütçesi ile yapılan arıtma tesisinin işletmeye alınması ile Bartın Irmağı, her gün akan 3 bin ton kanalizasyondan kurtarıldı.
 
Doğalgaz çalışmaları…
 
Bartın’a doğalgaz gelmesi için Belediye Meclisimizin 29 Aralık 2010 tarihinde aldığı karara istinaden 22 Mart 2012 tarihinde EPDK ihalesi ile Akmercan firmasınca 28 Haziran 2012’de doğalgaz çalışmaları başlatıldı. 1 Mayıs 2013 tarihinde konutlarda doğalgaz kullanımına başlandı. 2012’den bu yana 72,6 kilometre servis hattı, 188 kilometre ana hat döşemesi yapıldı. Abone sayısı 22 bin 387, gaz kullanan abone sayısı 20 bin 400’dür.
 
Yaşam merkezi ve sosyal donatı yapımları devam ediyor
 
2017’de Şiremirçavuş Köy Konağı restore edilerek, Yaşam Merkezi’ne dönüştürüldü. Yaşam Merkezi bahçesine ayrıca Taş Fırın yapıldı. Ayrıca Esentepe ve Kemerköprü Mahallelerinde taş fırın yapıldı. 2016            yılında hizmete açılan Karaçay Piknik Alam’na vatandaşların talebi üzerine mescit yapıldı. Bartın Belediyesi Yalı Cami tamamlanarak 30 Mart 2017’de açıldı.
Hendekyanı Caddesi’nde İnönü ilkokulu önüne üstgeçit yapıldı. Bartın Belediyesi Hendekyanı Üst Geçidi 2 Kasım 2017’de açıldı. Bartın Belediye Binası Dış Cephe iyileştirmesi yapıldı.
 
437 bin 500 kişi ücretsiz, 390 bin kişi aktarmalı taşındı
 
Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri 19 hatta, 50 otobüs ile hizmet veriyor. 2017 yılında; 430 bin sivil yolcu, 2 milyon 700 bin öğrenci, 322 bin emekli, 437 bin 500 ücretsiz yolcu taşındı. 390 bin yolcu aktarma ile ücretsiz ulaşım yaptı. 2017 yılında kent içi ulaşımla taşınan yolcu sayısı 4 milyon 279 bin 500’dür.
 
 

Bakmadan Geçme