Apartman yöneticiliğindeki sorunlara dikkat çekti

Bartın'daki apartman yöneticiliği ve temizlik sektördeki sorunlar dile getirildi.

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

Bartın’da 2016 yılından beri sektörde hizmet veren ve sektörün ilk firmalarından olan Lider Dünyam Apartman Yöneticiliği ve Temizlik Hizmetleri Firmasının Sahibi Mustafa Çelik, Bartın’daki apartman yöneticiliği ve temizlik hizmeti veren firmaların denetlenmesini isteyerek sektördeki sorunları dile getirdi. Temizlik veya danışmanlık firmalarının apartman yöneticiliği yapamayacağını ifade eden Çelik, karar defterlerinin usulüne uygun tutulmadığı gibi bazı firmaların da maliyetinin çok altında fiyat vererek vatandaşları zor duruma soktuğunu söyledi. Vatandaşların bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığını da dile getiren Çelik firmaların son zamanlarda kamu kurumlarındaki tanıdıklarını da devreye sokarak iş bağlamaya çalıştığını ve etik ticaret yapmadığını kaydetti.
Bartın’da 2016 yılından beri sektörde hizmet veren ve sektörün ilk firmalarından olan Lider Dünyam Apartman Yöneticiliği ve Temizlik Hizmetleri Firmasının Sahibi Mustafa Çelik, Bartın’daki apartman yöneticiliği ve temizlik hizmeti veren firmaların denetlenmesi çağrısında bulundu. çelik, konuyla ilgili basın açıklamasında bulunurken açıklamada Eşi Derya Çelik ve Şirket Avukatı Sanem Çöme Taşdemir de yer aldı. Bartın’da temizlik hizmetler 17, apartman yöneticiliği hizmeti veren 8 firmanın olduğunu ifade eden Çelik, temizlik firması olanların apartman yöneticiliği yaptığını ancak ne temizlik firmalarının ne asansör firmalarının ne de danışmanlık firmalarının bu alanda faaliyet kolu olmadan apartmanlarda yöneticilik yapamayacağını söyledi. Çelik, “Biz her şeyi hakkı ve hukukuyla yaparak kimsenin hakkını kimseye yedirmemeye çalışıyoruz. Bartın’da şuana 83 binada site ve apartman yöneticiliği yapıyoruz. Bartın’da temizlik hizmetleri veren 17 firma var. Apartman yöneticiliği hizmeti veren 8 firma var. Apartman yöneticiliği hizmeti veren firmaların tabi olduğu kanun Kat Mülkiyetleri Kanunu. Kat Mülkiyetleri Kanununda dışarıdan yöneticinin atanacağı söylenir ama bu yöneticinin vergi levhası var mı, hangi hizmetleri veriyor gibi konularda açıklık getirilmemiş. Onun için bu işi mesela bizim gibi vergi levhası olan da yapıyor, olmayan da yapıyor. Bunun için de herkes temizlik firması olarak açıyor, yöneticilik yapıyor. Ama biz sadece temizlik firması değiliz, aynı zamanda yöneticilik firmasıyız. Çünkü bir temizlik firması sitelerde yöneticilik yapamaz. Sadece temizlik yapar. Bir asansör ve danışmanlık firmasının sitelerde yöneticilik yapamayacağı gibi” dedi.
“50 liralık bir apartman 30 liraya yönetilmez”
Bazı firmaların apartmanlarda sadece oranın yönetimini alabilmek için maliyetinin çok altında fiyat verdiğini kaydeden Mustafa Çelik şöyle devam etti:
Sitelerde yöneticilik yapan firma bir sözleşmeye ve ücrete dayalı apartman yöneticiliği faaliyet kolunu açarak yapar. Ama apartman sakinleri “Benim başım ağrımasın” diyerek dışarıdaki firmalara 2-3 imzayla bu işi hemen vermeye çalışıyorlar. Benim firmamın karar defterleri düzenlidir ve vergi numaralıdır.  Yönetim planı noter onaylıdır ve maliyeti de içindedir. Örnek gösterecek olursam Yönetimini yaptığım Ekşioğlu Sitesi B Blok’un yönetim maliyeti 52 liraymış. Yani bu, apartmanın 52 lirayla yönetilebileceğini gösteriyor. Bu, apartman 30 lirayla yönetilmez demek. “Bunu 30 liraya, 20 liraya yaparım” diyen insanlar ya da firmalar ya SSK’dan, ya vergiden ya da işçinin maaşından kaçıracak demektir.
“Firmalar oy çokluğu olmadan karar alıyor”            
Biz firma olarak oy çokluğunu almadan apartmanlarda görev almayız. Baş denetçi ve temsilciyle birlikte devir sözleşmesini yaparız. Mesela bize adını vermeyeceğim bir firman geçen 48 daireli bir sitenin karar defterini sizlere gösterecek olursam en son bu firma bu sitenin 2018’da tasdikini yapmış. Ancak atılan imzalara baktığımızda bu karar defterinde oy çokluğu olduğunu görmüyoruz. Bu defterde olsa olsa 20 apartman sakinin imzası var. Bir yönetim firmasına devreden bir sitemiz ise avukatlık olmuş durumda. Bu firma kat maliklerinden 2 bin TL olmak üzere para toplamış, toplamda 97 bin TL toplaması gerekiyor, 54 bin TL toplamış, çevre düzenlemesi yapacağını söylemiş, malzemeleri alıp sitenin içine koymuş ancak yapmadığı için malzemeler çalınmış. Burada şöyle bir durumda var bu topladığı 54 bin TL’den aldığı bu malzemelerin parasını da ödememiş.
“Kimsenin hakkını kimseye yedirmemeye çalışıyoruz”
Vatandaşlarımız ne yazık ki bu konularda bilgisiz. Ben bu işi 4 yıldan beri yapıyorum ve kapıcılıktan buralara tırmana tırmana geldim. Herkesin hakkını, hukukunu gözetmeye çalıştım ve kimsenin parasında bir kuruş fazla gözüm yok. Ben bugüne kadar bu işte kimsenin kapısına gidip iş istememişimdir. Herkes bana gelmiştir “Biz sitemizi, apartmanımızı sana teslim etmek istiyoruz” demiştir. Hatta benden ayrılanlar bile daha sonra yine benle çalışmak istemiştir. Ben bu işi Bartın’da ilk yapmaya başlayan firmayım. 2016’dan beri bu işi yapıyorum ve benim aidat rakamlarım 50, 60 ve 70 TL arasında değişir. Ben bu rakamları söylediğimde bazen insanlar “Diğer taraf 30, 40 TL’ye yapıyor. Ben ona giderim” deyip gidiyor ama 3, 5 ay sonra ortak alandaki elektrik kesildiğinde ya da apartmanda başka bir sorun olduğunda bizle çalıştığı süre içerisinde hiç sorun yaşamadığını bildiği için yeniden bize geri geliyor.
“Kurumlardaki kişiler araya sokularak iş bağlanmaya çalışılıyor”
Bu iş aslında bir ekip işi. Ben apartman yöneticiliğiyle ilgileniyorum, eşim Derya Hanım temizlik kısmıyla ilgileniyor. Ticaret yaparken herkesin etik ticaret yapması lazım. Bana son 3 gündür benim yönetimini yaptığım apartmanlardan mesajlar başka bir firmanın yönetim için fiyat verdiğine dair mesajlar geliyor. Bu etik bir şey değil. Kurumlardaki insanları devreye sokup bu fiyatlar veriliyor. O zaman bende bu apartmanlarla anlaşırken kurumlarda tanıdığım nüfuslu insanları devreye sokayım. Alın terinle, çalışmanla buraların yönetimini al ve çalış beni öyle geç. O zaman ben seni tebrik etmesini de bilirim. Yakında bu firmalar zaten batacak ama bu işten Bartın halkı zarar görecek. Devlet ben dahil Bartın’da bu sektörde hizmet veren tüm firmaları denetlesin. Ne yazık ki bu sektörde SSK’sız elemanlar da çalışıyor, günü birlik elemanlar da çalışıyor.”


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN