Arsa Sıkıntısı Varken Bu Satışlar Niye?

Bartın Belediyesi Meclis Üyesi Ak Partili Hasan Fırıncı, Bartın Belediyesinin arsa satış kararlarına ilişkin yaptığı açıklamada, 'bugüne kadar arsa sıkıntısı çeken belediyemizin hali hazırda elinde bulunan kıymetli arsalarını ani bir gündemle ve alelacele komisyonu toplayarak satış kararını aldırması manidardır' dedi.

Fırıncı, "Bartın Belediyesi Meclisinin 01.08.2013 Perşembe günü yapılan toplantısında görüşülen 7. ve 9. maddelerin oybirliği ile kabul edildiğine dair ifadeler basında yer almıştır.

Bütçe ve imar komisyonuna sevk edilen 7.ve 9. maddeler komisyonda görüşülmüş, AK Parti Bütçe Komisyon Üyesi Hasan Fırıncı olarak her iki madde hakkında red oyu kulanmama  rağmen maddeler oy çokluğu ile kabul edilmiştir. Oy çokluğu ile kabul edilen bu maddelere göre; Bartın Küçük Sanayi Sitesinde mülkiyeti Bartın Belediyemizin olan tapuda 3.pafta,878 ada,14 parsel 2199 metrekare ve 38.pafta,778 ada,13 parselde 2840 metrekare olan toplamı 5039 metrekare (Eski Bardem olan sanayinin arka kısmı) iki arsanın satışı söz konusudur.
            Ayrıca 8.maddede bulunan ve Belediyemizin küçük sanayi sitesinde bulunan tapuda 385 pafta 1076 ada 27 parseldeki taşınmaz gayrimenkulünün satılması için(sanayi cami arkası ile Mitsubishi servisi arası)1481 metrekare arsa da gündeme gelmiş fakat tek bu madde 2013 ağustos ayı  imar ve bütçe komisyonunda görüşülmek üzere geri alınmıştır.
            Bartın Belediyemizin mülkiyetinde Hali hazırda arsa yetersizliği vardır.Göreve geldiğinde bugüne kadar da yeni bir arsa üretemediği gibi elinde kalan birkaç arsayı da elinden çıkarma çabasına girmiştir.Uzun zamandan beri itfaiye yerinin ve Belediye garajının yerinin artık ihtiyacı karşılayamadığından ve belediye lojistik alanının şehir içinde ve oluşturulacak turizm alanlarının içinde kalmasından dolayı yeni bir yer arayışı senelerdir malumunuzdur.Hatta belediyenin satışa çıkarmış olduğu bu yerlerde yeni itfaiye ve garaj binası yapılması düşünülüyordu. Bununla birlikte aynı bölgeye yeni TOKİ köprüsünün yapılacağı için arsaların değerlerinin kat ve kat artacağı da kesindir.
            Bugüne kadar arsa sıkıntısı çeken belediyemizin Hali hazırda elinde bulunan kıymetli arsalarını ani bir gündemle ve alelacele komisyonu toplayarak satış kararını aldırması manidardır. Hala üzerinde bir parke taşı imalatçısının kiracı olarak bulunduğu bu araziyi Bartın Belediyesinin ileriki zamanlarda halkına hizmet için kullanması Bartın halkına karşı en büyük sorumluluğudur. Bu sorumluluğu Bartın Belediyesinin taşıyamadığı bu satış kararı ile bir kez daha açığa çıkmış olup acaba ne yapılmak  isteniliyor sorusunu akıllara getirmektedir.
            Basında çıkan ve plan-bütçe ve imar ortak komisyonunda 7.ve 9. maddelerin AK Parti Belediye Meclisi Üyesi Hasan Fırıncı olarak red oyuma rağmen oy birliği olmadan kabul edilmesinden sonra komisyon kararı aynı gün Bartın Belediye Meclisi tarafından 4 AK Parti ve 2 CHP belediye meclisi üyesinin reddine karşılık; Belediye Başkanı, 8 MHP ve 1 bağımsız belediye meclisi üyesinin kabul oylarıyla oy çokluğu ile bu maddeler  kabul edilmiştir"dedi.

Bakmadan Geçme