Artık sadece o numara aranacak!

Acil Çağrı Numaraları Tek Çatı Altında Birleşiyor, tüm çağrılarda tek numara dönemi başlıyor...

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

TÜM ÇAĞRILARDA 112 ARANACAK
 
Vali Sinan GÜNER, Bartın Şehirlerarası Otobüs Terminali yanında 3942 m2 lik  alan  üzerinde bulunan 112 Acil Çağrı Merkezi Hizmet Binasında incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Enver ÇAYIR ile kurum personeli hazır bulundu.
 
Bilindiği gibi ülkemizde Acil çağrı numaraları olarak; 110 Yangın İhbar, 112 Hızır Acil, 122 Alo AFAD (Afet ve Acil Durum), 155 Polis İmdat, 156 Jandarma İmdat, 177 Orman Yangını İhbar ve 158 Sahil Güvenlik İhbar hattı hizmet vermektedir.
 
Acil olaylarda tek bir çağrı numarasına alışık olarak gerek yurt dışında yaşayan milyonlarca vatandaşımıza, gerekse turistik, ticari ve resmi ziyaret gibi amaçlarla ülkemize gelen turistlerin ülkemizde yaşadıkları acil vakalarda hangi acil çağrı numarasını arayacaklarını bilememelerinin getirdiği güçlükler dikkate alındığında, konu daha da önem kazanmaktadır.
 
Ülkemizde sadece sıhhi imdat çağrıları için kullanılan 112 kısa numarasının “Ulusal Kapsamda Tek Acil Çağrı Numarası” olarak tahsis edilmesine karar verildi.
Projede Antalya Pilot İl olarak belirlenmiş ve uygulamadan alınan verim ile projenin 81 ile uygulanması kararlaştırıldı.
 
Bu kapsamda İlimizde Mayıs 2015 yılında 112 Acil Çağrı Merkezi hizmet binasının yapımına başlanmış, Ocak 2018 tarihinde de geçici kabulü yapılmıştır. Mart 2018 tarihinde Aselsan’a yer teslimi yapılmış ve Ekim 2018 de ‘‘Alt Yapı ve Yeni Nesil Çağrı Sistemi’’ kurulumu tamamlanmıştır. Test aşamaları devam etmekte olan 112 Acil Çağrı Merkezi, Bakanlığımızın belirleyeceği bir tarihte devreye alınacaktır.
 
İncelemeler sırasında, Yeni Nesil Çağrı Sistemi kurulumunun tamamlandığı ve test aşamalarının devam ettiği, binanın kullanımı ve çalışma sistemi hakkında bilgiler ile Valilik hizmet binasında bulundan Geçici GAMER’inde 112 Acil Çağrı Merkezi binasına taşınacağı hususlarında 112 Acil Çağrı Müdüründen bilgi alan Vali GÜNER, çalışmaların titizlikle takip edilmesi varsa eksikliklerin ivedilikle tamamlanması ve Merkezin bir an önce faaliyete geçmesi talimatını verdi.


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN