Bakan Dönmez Amasra'da son durumu açıkladı

41 madencimizin şehit olduğu maden ocağında son durum

Enerji Bakanı Fatih Dönmez: Maden faaliyetleri tamamen durduruldu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Amasra'da maden ocağında meydana gelen grizu patlaması sonrası yaşanan gelişmeleri aktardı.
Son durumla ilgili bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,maden ocağında patlama sonrası çıkan yangının büyük oranda kontrol altına alındığını bildirdi. Şehit ailelerinin artık kendilerine emanet olduğunu vurgulayan Bakan Dönmez "İlk etapta valiliğimiz şehit ailelerine yardımlarına başlamıştır. Bugün itibarıyla da Türkiye Taşkömürü Kurumu ilk ödemelerine başlayacaktır” dedi. Bakan Dönmez ocakta madencilik faaliyetlerinin tamamen durdurulduğunu söyledi.
“ Yangın  söndürülmek üzere, giderek şiddeti azalıyor”
Bartın Cumhuriyet Başsavcılığınca  adli tahkikat altına alınan TTK Amasra Müessesesinin hukuken "olay yeri" olduğunu kaydeden Bakan Dönmez, “İlk günlerde bir yangından bahsetmiştim, büyük oranda kontrol altına alındı, hava ile temasını kesmek üzere iki baraj kapısı inşa edildi. Şu anda yangın söndürülmek üzere, giderek şiddeti azalıyor.  Süreci de zaten teknik ekiplerimiz devam ederek izliyor. Madencilik faaliyetleri tamamen durdurulmuştu. Olay yerine dönüştüğü için giriş çıkışlar da savcının bilgisi ve izni dahilinde yapılmaktadır. Şu anda sadece teknik emniyet müdürlerimiz çalışmaktadır. Yine devam eden adli ve idari soruşturmalarda olayın tüm yönleriyle aydınlatılabilmesi için gerekli her türlü yardım savcı ve müfettişlerimize istisnasız yapılacaktır” dedi. 
Kurtarma faaliyeti 18 saatte sonuçlandı
Arama kurtarma faaliyetinin 18 saat içinde sonuçlandırıldığını belirten Fatih Dönmez, "41 kardeşimizi şehit verdik. Yaralılarımıza gelince Bartın Devlet Hastanesi'nde 1, İstanbul'a sevk edilen 6 hastanın durumu takip edildi. Olay anındaki değerlendirmelerde olayın nedeninin grizu patlaması olduğunu söylemiştik. Bugün itibarıyla da uzman arkadaşlarla yaptığımız değerlendirmenin hala devam ettiğini gözlemliyoruz.
TTK web sitesinden bilgilendirme yapılacak
Kamuoyunun bilgisine sunulması gereken bilgi ve değerlendirmelerin TTK web sitesi ve bakanlık tarafından sağlanacağını vurgulayan Dönmez, bu kapsamda yarın TBMM Genel Kurulunda bilgilendirme yapacağını söyledi. 
Şehit ailelerine yardımlar başladı
Bakan Fatih Dönmez “İlk etapta valiliğimiz şehit ailelerine yardımlarına başlamıştır. Bugün itibarıyla da Türkiye Taşkömürü Kurumu ilk ödemelerine başlayacaktır. Artık şehit ailelerimiz bize emanettir. Her türlü ihtiyacı devletimiz ve ilgili kurumumuz tarafından da karşılanacaktır. Bu arada tabii yöre halkımıza, milletimize özellikle de teşekkür etmek istiyorum. Bu zor anlarımızda bize dualarıyla destek oldular. Bizi yalnız bırakmadılar, teşekkür ediyoruz” dedi. 

Bakmadan Geçme