Bartın'da Teşvik Sevinci Yaşanıyor

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Sigorta primi işveren desteği uygulamasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararının yayınlandığını belirterek, buna göre Bölgesel teşvik uygulamasında dördüncü bölgede yer alan Bartın'ın 01.01.2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 31.12.2016 tarihine kadar 4 yıl boyunca yararlanacağını söyledi.

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

Aralarında Bartın’ın da bulunduğu kalkınmada öncelikli yörelerdeki illerde 2004 yılından itibaren uygulanmakta olan 5084 Sayılı İstihdam ve Yatırımı Teşvik kanununun 4.maddesi kapsamında sağlanan sigorta primi işveren desteği uygulamasının 31 Aralık 2012 tarihinde sona erdiğini belirten Milletvekili Tunç, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ kapsamındaki 5510 Sayılı kanunun ‘Prim oranları ve devlet katkısı’ başlıklı 81. maddesine göre kalkınmada öncelikli yörelerdeki illerde 10 ve daha üzeri sigortalı iş yerlerinde uygulanmak üzere Hazine tarafından karşılanan sigorta primi işveren paylarında illerin soyso ekonomik gelişmişlik endeksi de dikkate alınarak 6 puana kadar sigorta prim desteğinin getirildiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu Kararın amacının; sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi dikkate alınarak belirlenen yerlerde sigorta primi işveren hissesi teşviki uygulanmak suretiyle üretim ve istihdam imkânlarını artırmak olduğunu belirten Milletvekili Tunç, Bu Kararın; Bölgesel Teşvik uygulamasında 4.,5. ve 6.bölgelerde faaliyet gösteren ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 81 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi hükümlerinden yararlanıp, 10 ve üzerinde sigortalı çalıştıran özel sektöre ait işyerlerini kapsadığını söyledi.

Buna göre teşvik kapsamındaki işyerlerine, 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi kapsamında uygulanan malûllük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi işveren hissesinde beş puanlık prim teşvikine ilave olarak, sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanmak üzere altı puan ilave edilmek suretiyle sigorta primi teşviki uygulanacağını belirten Milletvekili Tunç, bu karar kapsamındaki teşvikin; Bartın’ın da aralarında bulunduğu 4. Bölgede yer alan illerde 31.12.2016 tarihine kadar, 5. Bölgede yer alan illerde 31.12.2017 tarihine kadar, 6.Bölgede yer alan illerde 31.12.2018 tarihine kadar devam edeceğini, teşvikin 01.01.2013 tarihinden itibaren geçerli olacağını söyledi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN