Bartın'da Antikor testi uygulaması yapılacak

Bartın'da seçilen 1.263 Hanede PCR ve Antikor Testleri Yapılacak

Corona virüsünde bağışıklık oranının tespit edilmesini amaçlayan antikor testi uygulaması Bartın’da Pazartesi başlayacak.

PCR testi hastalığı geçirip geçirmediğini anlamak, kan testi de antikor düzeyinin oluşup oluşmadığını, bağışıklık kazanıp kazanmadığını anlamak için yapılıyor.

Bartın Valiliğinden yapılan açıklamada, “65 kişiden oluşan 17 ekip ile 12 günde bitirilmesi planlanan saha çalışmasının, ilimizin sağlığı için çok önemli bir çalışma olacağını hatırlatır vatandaşlarımızın desteğini bekleriz” denildi.

Salgınla mücadelede başarının sürmesi ve gelecek dönemlere hazırlık çalışmalarını planlamak amacıyla tüm illeri ve tüm yaş gruplarını kapsayacak şekilde planlanan saha araştırması ilimizde 15 Haziran 2020 Pazartesi günü başlayacak.

Covid-19’un ülke ve il düzeyindeki sıklığını ve kişilerin bu hastalığı geçirip geçirmediklerinin tespiti için planlanan saha çalışmasında, TÜİK tarafından ilimiz genelinde belirlenen ve kendilerinin de onayı alınan 1.263 hanede, hane halkından örneklem yöntemi ile seçilen 1 kişiden onam formu doldurulup anket yapıldıktan sonra PCR için burun ve ağızdan sürüntü örneği ve antikor testi için de kan örneği alınacak. Böylece, ilin genelini büyük oranda temsil edecek bir örneklem düzeyinde çalışılarak kapsayıcı bir tarama ve ileriye doğru tedbir- tedavi planlaması hedefleniyor.
Yeni Dönem = Maske+Mesafe+Temizlik

Bakmadan Geçme