BÜ'den Elektrikli Otomobil Müjdesi!

Bartın Üniversitesi öğrencileri TUBİTAK tarafından düzenlenen 'Alternatif Araç Yarışları'na katılmak üzere 'Çeşm-i Cihan' adını verdikleri elektrikli aracı üretecekler.

Bartın Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Kulübü Elektromobil ekibi TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından elektromobil, hidromobil ve otonom araç olmak üzere üç kategoride düzenlen “Alternatif Araç Yarışları”na katılmaya hak kazandı. Elektromobil ve otonom kategorilerinde projesi kabul edilen Bartın Üniversitesi öğrencileri yarışma için üretecekleri araca Amasra ile özdeşleşmiş ‘Dünyanın gözü’ anlamına gelen ‘Çeşm-i Cihan’ ismini verecek.

Rektör Uzun öğrencileri tebrik etti

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektrikli arabaların gelişiminin hızla ilerlediğini kaydederek, öğrencilerin TUBİTAK’ın teşvikiyle attıkları adımı çok değerli bulduğunu söyledi. Türkiye’nin her yıl milyonlarca ton ham petrol ithal ettiğini ve bunun çoğunun motorlu taşıt yakıtı olarak kullanıldığının da altını çizen Rektör Uzun, “Birçok ülke her alanda olduğu gibi teknolojik konularda birbirleriyle rekabet halindedir. Bu alanlardan biri de fosil yakıtın yerine elektrik ve hidrojen ile çalışan araçların üretimidir. Bu noktada yapılan her teşviki önemli buluyor, öğrencilerimizi ve emeği geçen akademisyenlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Öğrencilerimiz proje kültürünü geliştiriyorlar

Proje danışmanı, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abid Ustaoğlu ise öğrencilerin proje kültürünü geliştirme konusunda atılan adımların önemine dikkat çekerek, bu anlamda kendilerine destek veren Rektör Uzun’a ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Karadağ’a teşekkür etti.

Gerçekleştirilecek çalışma hakkında bilgiler de veren Ustaoğlu, “Bartın Üniversitesi, Bilim ve Teknoloji Kulübü Elektromobil ekibi olarak bu yarışmaya Elektromobil ve Otonom kategorilerinden başvurduk ve TÜBİTAK tarafından kabul edildik. Takım kaptanımız, Makine Mühendisliği öğrencilerimizden Umut Kayabaşı kaptanlığında takımımız Mekanik, Yazılım ve Elektrik-Elektronik ekibi olarak üç ana kısımdan oluşmaktadır. 21 Kişilik Elektromobil Proje Takımımız; Makine Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sitemleri ve Gemi İnşaat bölümlerinden öğrencilerden oluşmaktadır. Ekibimizin güzel başarılar elde edeceğine büyük bir inancım bulunmaktadır.” diye konuştu.

Takım kaptanı Mühendislik Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Umut Kayabaşı ise kulüplerinde önemli çalışmalara imza atmak istediklerini aktararak, kendilerine destek olan öğretim elemanlarına teşekkür etti. 

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen yarışma 6-12 Ağustos tarihleri arasında Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde gerçekleştirilecek.
 

Bakmadan Geçme