Ekmek ve pide fiyatları yeniden belirlendi

Bartın'da ekmek ve pide fiyatları yeniden belirlendi.

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

Fiyatlar aynı kaldı, gramajlar düşürüldü.
Son dönemde artan un fiyatları ve maliyetlerdeki artışlar fırıncıları da zam yapmaya zorladı.
On bir ayın sultanı Ramazan’a sayılı günler kala Bartın’da ekmek ve pide fiyatlarına zam gelirken gramajlarda yeniden belirlendi. 300 gram ekmeğin 1,5 TL’den satıldığı Bartın’da ekmek yine aynı fiyatta kalırken gramajda 50 gram eksildi. Bugünden itibaren ekmek Bartın’da 250 gramdan 1,5 TL olarak satılacak. Geçen sene Ramazan ayında 2 TL’den satılan pide ise bu Ramazan ayında Bartın’da 2,5 TL’den satılacak. Yine daha önce 200 gram olarak satılan ekmeğin satışı artık Bartın’da yapılmayacak. Bunun yerine bu yıl ilk defa 500 gram ekmek 3 TL’den satışa sunulacak.
30 Nisan itibari ile geçerli
Yeni gramaj ve tarifelerin 30 Nisan'dan itibaren geçerli olacağını ifade eden Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan Batı Karadeniz Bölgesinde pide fiyatlarının en düşük olduğu ilin Bartın olduğunu söyledi. Zonguldak’ın bu sene pideyi  3TL’den satacağını dile getiren Özkan bu  tarifeleri ve gramaj değişikliklerini belirlerken hem fırıncıları hem de vatandaşın kesesini düşünerek belirlediklerini kaydetti. Özkan,  hem vatandaşı hem de una, susama elektrik, doğalgaz ve mazota gelen zamlardan sonra zor zamanlar yaşayan fırıncı esnafını gözeterek karar vermeye çalıştıklarını belirtti.
Özkan alınan kararı şu sözlerle açıkladı:
“Uzun zamandır una ve materyale işçilik, elektrik,doğalgaz ve mazota gelen zamlardan dolayı fırıncı esnafımızın zam talepleri vardı. Buna istinaden yapılan toplantıda Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı , Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ,Ticaret İl Müdürlüğü,Tarım İl Müdürlüğü ve Belediye Temsilcileri ile yapılan toplantı da ekmek ve pide fiyatlarında yeni gramaj ve tarifeler belirlenmiştir.
Buna göre;
250 gr Ekmek , 1,50 TL
500 gr Ekmek, 3,00 TL
300 gr Ramazan Pidesi, 2,50 TL
Olarak  karar alınarak federasyon ve bakanlığa bilgi verilip oluru alınarak tarifeler güncellenmiştir.  Bu doğrultu da 30 Nisan 2019 Salı günü itibari ile yeni gramaj ve tarifeler geçerlidir.
Ete zam yok
Ayrıca et fiyatların da zam geçişi 14 Eylül 2018 tarihinde alınan kararla; Kıyma, 47,00 TL, Kuşbaşı Et, 51,00 TL olarak belirlenmiş olup ramazan ayı süresince  et fiyatlarında yeni bir zam yoktur.”

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN