Gözetleme Kulesinde İftar Açtılar

Bartın Orman İşletme Müdürlüğünün deniz seviyesinden 800 metre yükseklikte bulunan Sarıgöl Yangın İzleme Kulesinde, ormanların gözü kulağı olan görevliler iftar yemeği düzenlendi.

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

İftara, Zonguldak Orman Bölge Müdür Yardımcısı Nizamettin Ören, Orman Koruma Şube Müdürü Mehmet Pınar, Bartın Orman İşletme Müdür Yardımcısı Mustafa Dağdeviren, Arıt Orman İşletme Şefi Ali Duymuş ve personel ile gazeteciler katıldı.
  Bölge Müdürlüğü ormancılık çalışmaları ve özellikle orman yangınlarıyla mücadele konularının konuşulduğu iftar yemeğinde açıklamalarda bulunan Bölge Müdür Yardımcısı Nizamettin Ören, “Bölge Müdürlüğümüze bağlı 3 vilayette toplam 12 kulemiz bulunmaktadır. Bunlardan Bartın İşletme Müdürlüğüne bağlı Arıt Bölgesi Sarıgöl Kulesindeyiz. Yangın kulelerinin mantığı yangında ilk müdahale süresi çok önemli. Bu görüş açısı içinde bulunan yangın görüşçülerimiz bir duman gördüklerinde bunu en yakın merkeze iletiyorlar. Yangına müdahale için ekip hemen yola çıkıyor. Bu kulelerin ana amacı yangına ilk müdahale süresini en aza indirmek. Üç kule ile belli noktalar hariç Bartın ilinin hemen hemen hepsine hakimiz. Bu çalışmalar Orman Genel Müdürlüğümüz kurulduğundan beri yapılıyor. Zaman zaman bunlar azaltılıyor, artırılıyor ama devamlı olan çalışmalar. Biz burada kalan arkadaşlarımıza elimizden geldiğince lojistik destek sağlıyoruz. Kulelerde görevli arkadaşlarımız duman aşamasında iken yangını tespit ederek en yakın yere iletiyor ve yangın esnasında da koordinasyonu sağlıyor. Biz de en yakın ekibi olay yerine göndererek yangına müdahale ettiriyoruz. Böylelikle yangına büyümeden müdahale ediliyor. Ne kadar çabuk müdahale edilirse yangın o kadar çabuk söndürülür. Burada çalışanlar buranın yerlisi oldukları için bölgeyi iyi biliyorlar. İlk dumanı gördüklerinde de karşı tarafa anlaşılır şekilde tarif ediyorlar. Böylece ilk müdahale yapılıyor” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN