İşte itfaiyenin 2017 karnesi

Bartın Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü 2017 yılında 129 yangın 34 sıkışmalı araç kazası 301 boğulma olayına müdahale etti.

2017 yılında 129 yangın 34 sıkışmalı araç kazası 301 boğulma olayına müdahale eden Bartın Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri ayrıca birçok kurum ve kuruluşuna yangın eğitimi konusunda eğitim semineri verdi.  İtfaiye Müdürlüğü’nün 2017 gerçekleştirmiş olduğu çalışmaları değerlendiren Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,” İtfaiye Müdürlüğümüz başarılı bir yılı daha geride bıraktı. Ekiplerimiz 2017 yılında meydana gelen 129 yangın, 34 sıkışmalı araç kazası 5 intihar girişimi, 5 kedi kurtarma, 1 evde mahsur kalan kişi, 3 kilitli kalan konuta, 1 yılan yakalama, 1 ırmağa düşen kişi, 2 asansörde mahsur kalma olayına müdahale etti dedi.

Eğitim seminerleri devam etti

İtfaiye Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitim seminerlerinin devam ettiğini belirten Akın, “Her yıl olduğu gibi 2017 yılında da İtfaiye Müdürlüğümüzce düzenlenen eğitim seminerlerimiz devam etti. Öğrencilerimiz ve talepte bulunan kurum ve kuruluşlar uygulamalı ve detaylı bir şekilde yangın eğitimi vererek tehlikelerden uzak durup, riskli bir ortamda nasıl davranması gerektiği konularında bilgilendirildiler. Bu çalışmamızın yanı sıra 264 işyerinin yangın yönünden tetkik ve kontrolleri yapıldı. Ayrıca İtfaiye Personelimiz ulusal ve yerel düzeyde, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehlikeli maddeler hizmet grubu planı, afet müdahale planı, kurtarma ekipleri eğitimine gönderildi” şeklinde konuştu.

299 kişi kurtarıldı

Cemal Akın, İnkumu’ndaki boğulma olaylarının önlenmesi amacıyla İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan cankurtaran ekibi hakkında da değerlendirmelerde bulundu.  Akın, “ Bartın Belediyesi olarak İnkumu sahili yetki alanımız içerisinde 3 kilometrelik sahilimiz var.  Herhangi bir tehlikenin oluşmaması yada tehlike anında vatandaşlarımıza daha hızlı ve etkili şekilde ulaşmak ve kontrolü sağlamak için araç ve ekipman desteğimizi her sene biraz daha genişletiyoruz. 2017 yılında İtfaiye Müdürlüğü tarafından oluşturulan 7 tane donanımlı cankurtaran ekibimiz, 2 Zodyak, 1 Jet ski, 20 ayrı noktada ipli can simidi ile 301 boğulma olayına müdahale edildi ve 299 vatandaşımızın kurtarıldı. Ayrıca ışıklı tabela ile denize girilip girilmeyeceğinin bilgisini vererek vatandaşlarımızı bilgilendirdik.  Denizin dalgalı olduğu günlerde ise bütün hoparlörlerden bunun ilanlarını yapıldı.  Ayrıca İnkumu girişte çeken akıntının ne olduğunu anlatan panolar yerleştirerek ışıklı tabela ile denize girilip girilmeyeceğinin bilgisini vererek vatandaşlarımızı uyardık” ifadelerinde bulundu.

Bakmadan Geçme