Japonlarla imzalar atıldı

89 bin dolar hibe için imzalar atıldı...

JAPONYA’DAN BARTIN’A VERİLEN 89 BİN DOLARLIK HİBENİN İMZA TÖRENİ YAPILDI

Türkiye-Japonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Yılmaz Tunç, Japonya Büyükelçiliğince yürütülen “ Japonya Yerel Projelere Hibe Programı” kapsamında” Bilinçli ve Güçlü Kadınlar Diyarı Bartın Projesi” hibe desteği imza törenine katıldı.
Milletvekili Tunç proje kapsamında Kozcağız’a Bartın Sosyal ve Yardımlaşma Vakfı tarafından yapılacak kadın mesleki eğitim merkezi için Japonya’nın 89 bin dolar hibe vereceğini söyledi.

“Japonya Yerel Projelere Hibe Programı” toplu imza törenine AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un yanısıra  Bartın Valisi Sinan Güner, Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, Bartın Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı Müdürü Feridun Güler ve davetliler katıldı.

ESKİ AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ MESLEK EĞİTİM MERKEZİ OLACAK
Bartın Valiliği Sosyal Dayanışma ve Yardımlışma Vakfı’ınca yürütülecek olan ve Kozcağız eski aile sağlığı merkezi binasında oluşturulacak bir merkezde, kadınlara yönelik sertifikalı mesleki eğitimler verilmesi, engelli çocuk annelerine yönelik beceri geliştirme çalışmaları, sosyal yönden destek verilmesi ve üretime katılabilmelerine ve aile bütçelerine katkı sağlayabilmelerini amaçlayan mesleki formasyonlar kazandırılması ve kırsal ekonomik kalkınmaya katkı sağlayacak.

Törende konuşam Milletvekili Tunç; “Tarihi dostluk bağlarına sahip olduğumuz, Asya-Pasifik bölgesinde stratejik ortağımız Japonya ile ilişkilerimize büyük önem veriyoruz.  İlişkilerimizin her alanda güçlendirilmesi için potansiyelimiz çok büyük. Bu potansiyeli daha da büyütmek için her iki ülkenin yetkililerinin yoğun çabalarının devam ettiğini görmek mutluluk verici.

Türkiye ile Japonya arasındaki dostluğun temelleri 19. Yüzyıl sonlarına uzanır. Sultan II. Abdülhamid’in Japon İmparotoru Meiji’ye mukabil hediyeleri ve dostluk mesajını götürmek üzere 1890 yılında Japonya’yı ziyaret eden Ertuğrul Fırkateyni’nin dönüş yolunda Kushimoto açıklarında batması ve 532 denizcimizin şehit olması sonrasında Japon halkının hem arama kurtarma noktasındaki hem de sonrasında şehit olan denizcilerimiz için düzenlenen yardım kampanyaları dostluğumuzun temellerini oluşturmuştur.  

İran-Irak Savaşı sürerken 1985 yılında Tahran’da mahsur kalan çok sayıda Japon vatandaşının Japon makamlarının yardım çağrısı üzerine Türk Hava Yolları tarafından Japonya’ya götürülmeleri de ilişkilerdeki bir diğer duygusal dönüm noktasını teşkil etmiştir. Bu yıl Ertuğrul Fırkateyni faciasının 130. Yılıdır. Bu nedenle her iki ülke arasında anma etkinlikleri ve ziyaretler planlanmaktadır.” Dedi.

Milletvekili Tunç; Türk ve Japon halkının karşılıklı olarak birbirlerine duydukları sevginin ayrı bir yeri vardır, bu sevgi bağlarını güçlendirmek için hep birlikte çalışmaya devam edeceklerini belirterek; “Ülkemizde 20 yıldan buyana devam eden Japonya Resmi Kalkınma Yardımı (ODA) kapsamında desteklenen Yerel Projelere Hibe Programı da bunun en güzel örneğidir.Yerel Projelere hibe programı nedeniyle, Majesteleri Japonya İmparatoru Naruhito’ya, Japon Hükümetine ve Japonya Büyükelçisi Sayın Akio Miyajima’ya teşekkür ediyor, hibe programına hak kazanan proje sahiplerini tebrik ediyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. “ Dedi.

Bakmadan Geçme