Kavşak suyumuza göz diken Hattat'a sert çıktı

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, termik santral tehdidi altında olan Kavşak Suyu'na göz diken ve önemsiz bir kaynak gibi gösteren Hattat'a sert çıktı.

Bartın'da 175 çeşmeden her gün akan, ayrıca mahalle ve mücavir alanlara tanker ile binlerce ton gönderilen, şu anda Termik Santral tehdidi altında bulunan Kavşak Suyumuza sahip çıkmak amacıyla Başkan Cemal Akın Şadırvan yanında basın açıklamasında bulundu.
7 Ekim Su bayramı olarak kutlanacak
Başkan Cemal Akın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
“Bartın Halkının yüzde 95’inin kullandığı Kavşak suyu 1947-49 yılları arasında zor şartlarda getirilmiş ve 70 yıldır severek tükettiği çok değerli tabi bir kaynaktır. Tarihi bir değeri var ve 1944 yılında Kavşak suyu ile ilgili su bayramı kutlanmıştır. Bundan sonra Bartın Belediyesi ve Bartın Halkı olarak 7 Ekim Su bayramı olarak ilan ediyoruz. Bu bayramı yok etmeye kimsenin güzü yetmeyecektir. Kavşak suyu bir ev için ayda 210 TL tasarruf sağlamaktadır. Kavşak suyu kapkaçları termik santralden büyük zarar görecektir. Şirketin Kazapınarı kuyusu kavşak suyu havzasına zarar verdiği ortadadır. Bu yetmezmiş gibi suyumuzun tamamını almak istiyorlar.
SEN NECİSİN EY HATTAT!
Kavşak suyunu teslim etmeyeceğiz. Ben torunlarıma Vallahi, Billahi mücadeleden korktu dedirtmeyeceğim.
Hattat’ın ağzından duydum Kavşak suyunu istediğini, onunla bakanlıkta kavga ettim. Bu bölgeyi mahvedecekler, bizim gidecek başka bir yerimiz yok. Burayı terk etmeyeceğimize göre havamızı suyumuzu korumak durumundayız.
Ama şirket bu önemsiz bir su diyor, sana mı soracağız önemli olup olmadığını, sen necisin!
Kavşak suyumuza hep beraber sahip çıkmaya davet ediyorum.
Termik santral ÇED iptal davası 16 Nisan Pazartesi Zonguldak İdare Mahkemesinde görülecek ve tüm halkımızı bu duruşmaya katılmaya davet ediyorum.”
Termik santral ÇED iptal davası 16 Nisan Pazartesi Zonguldak İdare Mahkemesinde görülecek. 2019 kişi tarafından açılan iptal davasına herkesin katılması istenirken Amasra ve Bartın Yalı bölgesinden araçların kaldırılacağı açıklandı.

HATTAT KAVŞAK SUYU İÇİN DÜZMECE RAPOR HAZIRLATTI
Şirketin hazırlattığı gerçek dışı raporda;
-Kavşak Suyumuzun herhangi bir arıtım veya kontrol uygulanmaksızın
kullanıma sunulduğu,
-Bu durumun temel su güvenliği ilkeleriyle bağdaşmadığı,
-Tüketim Amaçlı Sular Standartlarına uygun olmadığı,
-Sadece %3 oranında kullanılan önemsiz bir su kaynağı olduğu,
-bu suyun dağıtımını Bartın Belediyesi’nin yapmadığı ifade ediliyor.

BAŞKAN AKIN İDDİALARI ÇÜRÜTTÜ
Amasra’ya termik santral kurmak isteyen Hattat Holding, termik santralde kullanmak için ihtiyaç duyduğu tatlı suyu sağlamak için göz koyduğu kavşak suyunu ele geçirmek için sahte rapor hazırlattı ve kavşak suyunun içilemez, hatta zehirli olduğunu iddia etti.
Bunun üzerine Bartın Belediye başkanı Cemal Akın, kavşak suyunun şehre ilk getirildiği yer olan tarihi Bartın Şadırvanı'nda bir açıklama yaparak bu iddiaların yalan olduğunu kanıtlarıyla ortaya koydu. 

Bakmadan Geçme