Kirazlıköprü Barajı felaketi önledi

Milletvekili Yılmaz Tunç, 'Kirazlıköprü Barajı tamamlanmamış olsaydı, Bartın şehir merkezinde taşkın felaketi yaşanabilecekti' dedi.

MİLLETVEKİLİ YILMAZ TUNÇ:

“KİRAZLIKÖPRÜ BARAJI TAMAMLANMASAYDI BARTIN TAŞKIN FELAKETİ YAŞAYACAKTI”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın’da son 10 gündür aralıklarla devam eden yağış ve yüksek yerlerdeki kar erimeleri nedeniyle ırmak ve dere yataklarındaki su seviyesinin yükseldiğini belirterek, “Kirazlıköprü Barajı tamamlanmamış olsaydı, Bartın şehir merkezinde taşkın felaketi yaşanabilecekti” dedi.

29 Kasım 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın Ankara’dan canlı bağlantı yapılarak açılışı gerçekleştirilen Kirazlıköprü Barajının son günlerde gerçekleşen yoğun yağış ve kar sularının erimesi neticesinde oluşacak olan taşkın riskini ortadan kaldırdığını belirten Milletvekili Tunç, Kirazlıköprü Barajı sayesinde Bartın’ın yeni bir sel felaketinden kurtulduğunu söyledi.

2011 yılında proje revizyonu yapılarak, 27 Ağustos 2013 tarihinde de İkmal yapım ihalesi gerçekleştirilen 2014 yılı temmuz ayında ikmal yapım işinin temeli atılan Kirazlıköprü Barajının Bartın şehir merkezi için çok önemli bir yatırım olduğunu belirten Milletvekili Tunç, taşkın koruma, sulama ve enerji amaçlı inşa edilen ve temelden yüksekliği 72,5 metre olan Kirazlıköprü Barajı ile  Bartın merkez ve 670 hektar tarımsal saha, taşkından korunacak, ayrıca yaklaşık 31 bin dekar zirai arazi de modern sulama sistemi ile sulanacak, 66 milyon metreküp depolanacak su ile 12,3 MW kurulu gücündeki santral ile yılda 41 milyon kwh enerji üretilecek, sulama projelerinin ihalesi 24 Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirildi, hidroelektrik santral ihalesi de önümüzdeki süreçte gerçekleştirilecek” dedi.

Milletvekili Tunç, Kirazlıköprü Barajı içerisinde kalan Bartın-Karabük yolunun yapımı da Karayollarına devredilerek, iki tünel, üç adet viyadükle birlikte yolun hizmete açıldığını, Bartın içme suyu isale hattının da yenilendiğini sözlerine ekledi.  

Milletvekili Tunç, Kirazlıköprü Barajı sahasında kalan ve kamulaştırma sahası içerisinde olup, bedelleri ödenip boşaltılan evlerin son yağışlar nedeniyle baraj sularının yükselmesi neticesinde  su altında kaldığını, su altında kalan evlerin önceden boşaltılan mesken olarak kullanılmayan evler olduğunu söyledi.

Abdipaşa beldemize bağlı Derecik mahallemizin belde ile irtibatını sağlayan yol ise suların yükselmesi nedeniyle başka bir güzergahtan sağlanmakta olduğunu belirten Milletvekili Tunç, mahalleye irtibatı sağlayan yolda İl özel idaresi ekipleri iyileştirme çalışmalarını da gerçekleştirdiklerini söyledi.

Milletvekili Tunç, Derecik mahallemizin Bartın-Abdipaşa karayoluna bağlantısını sağlayacak güzergahta da parsel sahiplerinin bir kısmı ile anlaşma sağlandığını, anlaşma sağlanamayan parsellerin kamulaştırma davalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.


 

Bakmadan Geçme