Koç'tan İlk Yardım Günü Açıklaması

Bartın Sağlık Müdürü Dursun Koç, 14 Eylül Dünya İlk Yardım Günü nedeniyle yaptığı açıklamada ilk yardımın önemi üzerinde durdu.

Günümüzde acil tıbbi hastalıklar, iş, ev, trafik kazaları ve afetler nedeniyle binlerce insan ölmekte, sakat kalmakta, iş ve güç kayıpları meydana gelmektedir. Tüm kazalarda ölümlerin yüzde 10’luk bölümü ilk 5 dakikada, yüzde 45’i ilk 30 dakikada olmaktadır. Türkiye’de her gün iş kazaları sonucunda ortalama 4 kişi ölürken, 8 kişi de sakat kalmaktadır.
Ani bir hastalık veya kaza sebebiyle yardıma ihtiyaç duyan birine profesyonel tıbbi yardım gelene kadar yapılan girişimler ilk yardım olarak adlandırılır. İlk yardım, bilinçli ve doğru olarak uygulandığında hayat kurtarıcıdır. Ancak hatalı uygulamaların sakatlıklara hatta ölümlere yol açabileceği unutulmamalıdır. İlk yardım uygulamaları sırasında herhangi bir ilaç kullanılmadığı gibi tıbbi araç ve gereçlerin kullanılması da gerekmez. Hastaya ilk yardım uygulandıktan sonra profesyonel sağlık ekiplerince yapılan girişimler ise acil yardım olarak adlandırılır. Müdürlüğümüz İlk Yardım Eğitim merkezimizde doğru ilk yardım konusunda vatandaşlarımıza, kamu ve özel kurumlara yönelik Temel İlk Yardım Eğitimleri verilmektedir ayrıca ilimizde iki tane özel ilk yardım eğitim merkezide hizmet vermektedir.
Dünya İlk Yardım Günü, kazalar ve ani hastalık durumunda tıbbi yardım gelinceye kadar yapılabilecek ilk yardım uygulamaları hakkında toplumun bilgilendirilmesi, toplumda ilk yardım eğitimlerine yönelik duyarlılık oluşturulması, toplum bireylerine herkesin yaşam kurtarmak amacıyla ilk yardım öğrenmek ve uygulamak için yeterli kapasiteye sahip olduğu bilincinin kazandırılması, ilk yardım konusuna yerel otoriteler ile basının ilgi ve desteğinin çekilmesi, “İlk Yardım Gönüllüsü” sayısının artırılması gibi amaçlarla, Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonunca belirlenen esaslar doğrultusunda, 2001 yılından beri her yıl 100’ü aşkın ülkede Ulusal Dernekler tarafından Eylül ayının ikinci Cumartesi günü kutlanmaktadır. Dedi.
Sayın KOÇ Sağlık Müdürlüğü olarak Dünya İlkyardım Günü etkinliklerini 16 Eylül'den itibaren beş gün boyunca eski belediyenin önünde gerçekleştireceklerini söyleyerek. İlk yardımla ilgili basit uygulamaların hayat kurtardığını, “her bireyin ilkyardım öğrenmek ve hayat kurtarmak için yeterli potansiyele sahip olduğunu fark ettirmek" amacıyla düzenleneceğini belirtti.

Bakmadan Geçme