KOSGEB'ten girişimcilere 2 milyon destek

KOSGEB İl Müdürlüğü ve MÜSİAD Bartın Şubesinin işbirliğiyle düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan girişimcilere belgeleri verildi.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İl Müdürlüğü ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bartın Şubesi’nin işbirliğiyle düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan girişimcilere belgeleri verildi.
KOSGEB İl Müdürü Abdurrahman Usta, törende yaptığı konuşmada 2017 yılında Bartın’da bin 18 kişiye Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi verdiklerini söyledi. Usta ayrıca 2017 yılı içerisinde yeni kurulan 110 işletmeye KOSGEB tarafından toplam 2 milyon TL değerinde destek verildiğini kaydetti.
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İl Müdürlüğü ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bartın Şubesi’nin işbirliğiyle düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan girişimcilere belgeleri verildi. KOSGEB  İl Müdürlüğünde yapılan belge törenine Bartın Valisi Nusret Dirim, MÜSAİD Bartın Şubesi Başkanı Muhammet Aksoy, KOSGEB İl Müdürü Abdurrahman Usta, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı ve yaklaşık 50 girişimci adayı katıldı. Müdür Usta törende yaptığı konuşmada 2017 yılında Bartın’da bin 18 kişiye Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi verdiklerini söyledi.
110 işletmeye toplam 2 milyon TL destek
2017 yılı içerisinde yeni kurulan 110 işletmeye KOSGEB tarafından 2 milyon TL değerinde destek verildiğini de açıklayan Abdurrahman Usta şunları söyledi:
“Uygulamalı Girişimcilik Eğitim KOSGEB’in yeni iş kuracak girişimci adaylara vermiş olduğu 150 bin TL’lik girişimcilik destek programı için alınması gereken bir eğitim. Bu kapsamda 2017 yılı içerisinde Bartın’da bin 18 kişiye bu eğitimi vermiş bulunmaktayız. Bu eğitimi tamamlayarak işini kuran girişimcilere yönelik 2016 yılında verdiğimiz destek 1,5 milyon TL iken bu rakam 2017 yılında 2 milyon TL’yi aşmıştır. Bu kapsamda 2017 yılı içerisinde yeni kurulan 110 işletmeye KOSGEB’in girişimci desteğini sağlamış bulunmaktayız. KOSGEB desteğiyle kurulan işletmelerin sayıları kadar önemli olan onların ekonomiye sağladığı katkılar.
Usta: “Kurulan işletmeler 510 kişiyi istihdam sağlıyor”
Bu kapsamda da 2016 ve 2017 yıllarında KOSGEB desteğiyle kurulan işletmeler bugün itibariyle 510 kişiyi istihdam ediyor. Bartın ekonomisine ciddi bir katkı sağlıyor. Son yıllarda tabiri caize ekonomik bağımsızlık mücadelesi veriyoruz. Bu mücadelede girişimcilerimize, yatırımcılarımıza ve biz kamu kurumlarına ciddi görevler düşüyor. Yatırımcılarımız ve girişimcilerimiz daha fazla yatırımda bulunacak ve bizde KOSGEB olarak onları daha fazla destekleyeceğiz. Ülke ekonomisine yarattığı katma değerle katkı sağlamayı amaç edinen bütün işletmelerimizi biz KOSGEB olarak tüm desteklerimizle yanındayız.
“Girişimcilerimizin yanındayız”
Girişimcilerimizden ve yatırımcılarımızdan yatırımlarını arttırmalarını istiyoruz. Biz KOSGEB olarak mesai mefhumu gözetmeksizin onların yanındayız. Bartın ekonomisine katkı sağlamak amacıyla ekonomik paydaş olan kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının yapmış olduğu işlerin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu eğitimin düzenlenmesinde bizlerle işbirliği içerisinde olan MÜSİAD İl Başkanımız Muhammet Aksoy’a ve Yönetim Kuruluna teşekkür ediyorum. İnşallah 2018 yılında da işbirliğimiz artarak devam edecek. Girişimci adaylarımıza da aldıkları eğitimin ve belgenin hayırlı olmasını temenni ediyorum.”
Aksoy: “Kadın girişimciler ön planda”
MÜSİAD-KOSGEB işbirliğinde 2017 yılında 2 kursta toplam 115 kişiye eğitim verildiğini kaydeden MÜSİAD Bartın Şubesi Başkanı Muhammet Aksoy şöyle konuştu:
“MÜSİAD-KOSGEB işbirliğinde 2017 yılında 2 kursta toplam 115 kişiye eğitim verildi. Bunlardan yüzde 50’si kadın girişimci adayları. KOSGEB 2017 yılında 110 firmaya 2 milyon TL katkı sağladığını görüyoruz. Bundan son derece memnuniyet duyuyoruz. Türkiye de kadın istihdamı yüzde 34. Bartın’da girişimci kursuna katılanların yüzde 51’i kadın olduğunu düşündüğümüzde kadın girişimcilerin Bartın’ımızda Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu müşahede ediyoruz. Girişimcilik, sahip olduğunuz tutkuyu insanların hayatını değiştirecek iş fikirlerine dönüştürmektir. Hedefiniz insanların yaşamlarına "Bu olmadan önce ben ne yapıyormuşum" dedirtecek şekilde dokunmak olsun.
“Hayallerinizin peşinden koşun”
Hayallerinizin peşinden koşun. Kendinize büyük hedefler koyun, engellerin çözümü, ararsan mutlaka var. Biz MÜSİAD olarak Kadın girişimcilerimizden son derece memnuniyet duyuyoruz. Kadın girişimciliği artırmak için öncelikle kadının kendi önünde kendisinin engel olmaması gerekli. İddia ediyorum aynı zamanda hem çocuk emziren, hem yemek yapan, hem sunum yetiştiren, hem şirketlerin insanlarıyla uğraşan, hem de telefonlara cevap veren kadın pek çok şeyi erkeklerden daha kolay yapabilir. Bazı prangalar insanın zihninde. Yeterince inanırsak, istersek işin tembelliğine kaçmazsak, hayal edersek istediklerimizin büyük bir bölümüne gerçekleştirebileceğimize inananlardanım. Sabredeceğiz, mücadele edeceğiz ve başaracağız. Ülkemizin kalkınması yatırımcı ve girişimcilerimizin cesaretiyle olacaktır.”
Dirim: “Girişimcilik eğitimi alan her 10 kişiden 1’i iş kuruyor”
Bartın Valisi Nusret Dirim de konuşmasında girişimcilik eğitimi alıp iş kuranların oranının yükselmesi gerektiğine değinerek, “Bartın için önemli bir eğitim programının tamamlandığını memnuniyetle görüyoruz. Bu yıl bin civarında ve çoğu kadın girişimci olmak üzere eğitim verildiği anlaşılıyor. Bunların içinde iş kuran sayısı oransal olarak yüzde 10 civarında. Yani girişimcilik eğitimi alan her 10 kişiden 1’i iş kuruyor. Tabi bu sayının biraz daha artması lazım. Hiç kuşkusuz bu eğitimler boşa gitmiyor. Eğitim alan kişiler kendi işini bu yıl kurmasa da önümüzdeki yıl belki imkanları daha iyi olduğunda ve daha iyi bir ortam yakaladığında girişimcilik ruhunu gerçekleştirecektir diye düşünüyorum” dedi.
“Girişimcilik cesaret isteyen bir durum”
Bartın’ın geçmişte bir ticaret şehri olduğunun da altını çizen Vali Dirim, “Girişimcilik cesaret isteyen bir durum. Biz Bartın’ın geçmişinde çok ciddi girişimcilik ruhu olduğunu biliyoruz. Bartın aslında bir ticaret şehri. Bartın’ın geçmişinde deniz ticareti yoluyla İstanbul’a entegre olmuş bir çok tüccar var, sanayici var. Son dönemdeki ekonomik gelişmeler ve bölgenin kömüre dayalı madencilikle tanışması bir miktar girişimcilik duygusunda eksilmeye yol açmış. Belki girişimcilerin çocukları ve torunları madenciliği tercih etmişler. Tabi yer altında madencilik sektöründe çalışmak çok kolay bir iş değil. Bu bölgenin insanının çok ağır ve meşakkatli iş koşullarına dahi uyum sağlayabildiklerini biliyoruz. Hatta dünyanın birçok yerine gittiklerinde madencilik sektöründe çalışmayı tercih ettiklerini görüyoruz.  Tabi ki madenciliğinde artık bölgemizde çok getiri sağlayan bir sektör olmaktan çıktığını görüyoruz. Madencilik ölmeyecektir, sanayi ve enerji sektörü ile entegre olup birçok kişiye iş ve aş kaynağı olmaya devam edecektir. Buranın geçmişi, insanların genlerinde çok ciddi bir ticaret birikimi var. Cenevizliler bu bölgede çok ciddi ticari koloni olarak var olmuşlar. Bu bölgenin çok ciddi tüccarlar yetiştireceğini düşünüyorum. Geçmişinde aslında ticaret olan tüm şehirler Türkiye’de bir şekilde çok büyük ekonomik gelişme sağladılar. Kayseri şehri bu örneklerden biri. Geçmişine baktığınızda ticaretle uğraşan toplumlar var. Gaziantep’te aynı şekilde bir örnek.” dedi.
“Gelecekte daha da aktif bir hal alacak”
Bartın’ın var olan potansiyelinin gelecekte daha da aktif bir hal alacağının da altını çizen Vali Dirim, “Bartın’ın da bu girişimcilik genlerinin güçlü bir şekilde bu kuşaklarda da olduğunu düşünüyorum. Bartınlıları tekrar eğitimle ticaretle buluşturmalıyız. Bartın Limanı güçlenecek, Filyos Limanıyla güçlü bir liman haline gelecek. Karadeniz Sahil Yolu tamamlanacak. Demir yolu bağlantısı olacak. Bartın’dan İstanbul istikametine önemli bir demiryolu ağıyla bağlanacak. Havaalanı ciddi bir şekilde kullanılacak. Buradaki turizm potansiyelleri belki şu an uyuyan imkanlar ama mutlaka ülkemizin gelişen ve büyüyen ekonomisi ile hepsi hayata geçecek. Bölgemiz önemli bir turizm ve üretim merkezleriyle entegre ticaret şehri olma yolunda ilerleyecektir. Ben çıktığınız bu yolda sizlere başarılar diliyorum. Şansınız ve bahtınız açık olsun. Cesaretiniz bol ve özgüveniniz yüksek olsun. Eğer koordine edilirse işini kuran girişimcilerimizin açılış programlarını da birlikte yaparız.” şeklinde konuştu.


 

Bakmadan Geçme