Kozcağız Belediye Meclisinden tarihi karar

Olağanüstü toplanan Kozcağız Belediye Meclisi, İlçe Olabilmek ve Hasankadı Beldesi ile birleşmek için karar aldı.

Kozcağız Belediyesi Tarihi bir Karara İmza Attı

Kozcağız Belediyesi İlçe Olabilmek İçin Meclis Kararı Aldı.

 Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, Kozcağızın İlçe olabilmesi için girişimlerini sürdürüyor.

Ülkemiz gündeminde bulunan ve hazırlık çalışmaları devam eden Büyükşehir/Bütün şehir ve Yerel Yönetimler Yasa Tasarıları nedeniyle, Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, konuyla ilgili belediye meclis üyelerini olağanüstü toplantıya davet etti.

Bugün saat: 11:30’da yapılan Meclis toplantısında, Hasankadı beldesi ile birlikte toplam 31.000 nüfusa sahip Olan Kozcağız’ın Hasankadı Belediyesi ile birleştirilip ilçe olma konusu görüşülerek, Meclis üyelerinin oybirliği ile karar alındı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Mustafa Karaman, 1980’li yıllardan bu yana ilçe olma yolunda girişimlerimizi sürdürüyoruz. Zaman zaman da dönemin Milletvekili, Bakan ve Hatta eski Başbakanlardan Mesut YILMAZ tarafından ilçe yapılması için bizzat söz verilen Kozcağız Belediyesi, bu yeni dönemde de ilçe olmak için girişimlerini sürdürmektedir. Toplantı öncesinde Hasankadı Belediye Başkanı ile görüşüp iki beldenin bir araya gelerek Merkezi Kozcağız olmak üzere Meclis üyelerimizle bir karar alıp, üzerinde çalışmalar süren yeni Kanun çalışmaları çerçevesinde değerlendirilmek üzere İlçe olmak için ortaklaşa talepte bulunma kararı aldık. Kozcağız Beldemizin Merkez Nüfusu 2017 Yılı sonuçlarına göre 7080, çevresinde bulunan 33 köyle birlikte toplam nüfusumuz 25.000 civarındadır. Hasankadı Beldemizin merkez nüfusu 2000 ve çevresinde bulunan köylerle birlikte toplam nüfusu 6000’dir. Kozcağız İlçe yapıldığı takdirde çevremizde bulunan köyler ve Hasankadı Belediyesi ile birlikte toplam 31.000 nüfusa sahip büyük bir ilçe olacaktır. Bu nüfus yaz aylarında gurbetçilerimizin beldemize geldiği zamanlarda 40000’in üzerine çıkmaktadır.
HASANKADI İLE BİRLEŞME KARARI

Diğer taraftan Belediyemiz dahilinde yapılmakta olan 2 adet baraj, yaylalar, Saya ve Tekstil Atölyeleri, İlk, Orta ve Lise düzeyindeki Okullar, Küçük Sanayi Sitesi v.b.  gibi işyerleri dolayısıyla sürekli öğrenci ve çalışan sirkülasyonu olan hareketli bir beldedir. İki belediyenin birleşerek ilçe olması için girişimlerimize devam ediyoruz. Bütün şehir yasası gündeme geldiği günden bu yana İlçelik hususunda bizde olduğu kadar Kozcağız ve Hasankadı halkı da oldukça heyecanlı ve bir o kadar isteklidir. Bunun için Belediye Meclis üyelerimizle birlikte almış olduğumuz karar doğrultusunda, Kozcağız Hasan kadı ile birleştiğinde 31.000 nüfusa sahip oluyoruz. Bütün bunları baz alırsak ilçe olduğu vakit ortaya çıkacak Ekonomik olarak, Coğrafi ve yüzölçümü ile birlikte çok güçlü bir ilçe haline geliyoruz. Kozcağız yıllardır özlemle beklediği, hak ettiği durumu yakalamış olacaktır. dedi. Kurulacak olan ilçenin Kozcağız’a ciddi bir ekonomik katkı sağlayacağını da belirten Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, Belediyemizce almış olduğumuz meclis kararını, bizlere ilçelik konusunda her zaman destek veren, Ankara’daki temsilcimiz Millet velimiz Yılmaz Tunç’unda bilgisi dahilinde almış bulunmaktayız. Bundan sonraki süreçte de kendisinin desteğinin devam edeceğine olan inancımız tamdır. Zaten kendisi de gerekli girişimlerini sürdürüyor. Almış olduğumuz Meclis kararının Kozcağız ve Hasankadı Beldelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. dedi.

Bakmadan Geçme