Kumsala yapılan ucubeden derhal vazgeçilmeli

Güzelcehisar sahilinde yapılan, köylünün ve büyük kesimin tepkisini çeken yürüyüş platformunda Bartın Eğitimsen üyeleri imceleme gezisi yaptı.

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

Güzelcehisar sahilinde yapımına başlanan yürüyüş platformu inceleme geisine Bartın Eğitim Sen üyeri ve CHP il teşkilatı katıldı.
GÜZELCEHİSAR A VE BARTINIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ
 
Bartın Eğitim Sen Başkanı Sedat Bora tarafından Güzelcehisar’da yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;
 
“Bartın’ın Güzelcehisar köyünde bulunan 80 milyon yıllık volkanik bazalt kayalıkları ve çevresi, geçtiğimiz Ağustos ayında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ‘Tabiat Anıtı’ ilan edildi. Hemen ardından ise bu önemli doğa mirasının ‘turizme kazandırılması’ amacıyla bir proje hazırlandı.
 
Bartın İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün projesi doğrultusunda Bartın İl Özel İdaresi tarafından yapımı gerçekleştirilen “Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi” adı altında yapılan inşai faaliyetler, Güzelcehisar’ın eşsiz güzellikteki kumsalına yapılan bir ihanettir. Bu ihaneti Güzelcehisar halkı ve Bartınlılar Kabul etmeyecek kıyılarına sahip çıkmaya devam edecektir.
 Projeye göre Güzelcehisar kumsalından lav kayalıklarına uzanan 3 metre genişliğinde, 850 metre uzunluğunda demir platform üzerinde yükselecek bir yol yapılmıştır.Tabiiki biz buna yol demiyoruz bu bir ucubedir.O yüzden  yöre halkından tepki var.
  Bu sözde proje, proje çizim ve sunum tekniğine aykırı, hiçbir peyzaj projesine uymamaktadır. Ölçeksiz, detaysız, ne yapılacağı belli olmayan; böyle bir proje  kumul ekosisteme ve kıyılarımıza telefisi mumkun olmayan zararlar verecektir..1. Derece Doğal Sit Alanına asla uygulanmaması gereken bu projeye imza atan Bartın Üniversitesi’Öğretim görevlilerini meslek etiğine ve  saygınlığına, bilimsel doğrulara uygun davranmaya davet ediyoruz.. Böyle bir projeyi Bartın’ın en güzel koylarından birisine layık görmelerini kabul edemiyoruz.  Peyzaj Mimarları Odası’nı ve ilgili kuruluşları   bu ucube projeyi tekrar incelemeye  davet ediyoruz.  
 Türkiye’nin dört bir yanındaki doğa mirası son yıllarda birbiri ardına uygulamaya konulan ‘çılgın projeler’ yüzünden büyük bir tahribatla karşı karşıya.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 81 ilde bulunan doğa alanlarının turizme kazandırılması için ‘Turizm Master Planı’ hazırladı. Bu kapsamda turizme kazandırılması uygun görülen doğa alanları için statü değişiklikleri de birer birer hayata geçirilmeye başladı.
 
 VOLKANİK KAYALAR ÜÇ AY ÖNCE ‘TABİAT ANITI’ İLAN EDİLDİ
 
Bartın’ın altın rengindeki kumsalıyla ve zümrüt ormanlarıyla ünlü Güzelcehisar köyü de bu düzenlemelerden nasibini aldı. Güzelcehisar köyü sahilinde bulunan ve 80 milyon yıllık tarihe sahip olduğu sanılan volkanik bazalt kayalık sütunları bahane edilerek Güzelcehisar bölgesinin tamamen rant ilşkilerine açılması ararzilerin acil kamulaştırma ile yok pahasına el konulması endişesi taşımaktayız .Özellikle olağanüstü hal döneminde  karşımız da bulunan yasa tanımaz bir erk tarafından projenin ayrıntıları gizlenebilir.Ne ile karşılaşacağımızın farkında bile olmayabiliriz.
O nedenle Güzelcehisar halkını uyarıyor. Topraklarına kıyılarına tarihsel miraslarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.
Ve şu soruları soruyoruz..
1) Turistler bu yürüyüş platformuna nasıl ulaşacak (karayolunun durumu) ve konaklama tesisleri var mı?
2) İnşa edilen yürüyüş yolu Karadeniz’in fırtınalarına dayanabilecek mi?
3) Tesisin (yürüyüş yolu) korunabilmesi için ilk önce o bölgedeki halkın projeye inanması lazım. Halka bu konuda bilgilendirilme yapıldı mı?
4) Projeyi hazırlayan ekip (Mimar-Mühendis) yapılan eleştirilere neden yanıt vermiyor?
5.Proje hazırlanırken Mimar Mühendis odalarının görüşleri alındı mı?
6. Bura da ulaşım tek yönlü ulaşım da kullanılan araçlar nereye park edecek?
7.Güzelcehisar ahalisi ve gelen yerli yabancı turistler bu platform aşıp nasıl ve ne şekilde denizden yararlanacak?
8. Kaplama da kullanılan ahşap zorlu kış şartlarına nasıl dayanacak?
9.Bölgeye gelen turistlerin gündelik ihtiyaçlarını karşılamak için proje de tesis düşünülmüş müdür?
10.Ya da her zaman olduğu gibi Güzelcehisar halkına sürpriz yapılıp bazı tesisler için acil kamulaştırma çıkarılıp arazilere el mi konulacaktır.
11. Bartın Valiliği tarafından yapılan tanıtım toplantısın da projenin detayları neden gizlenmiştir?
12. 2.3 milyonluk  Projenin ihalesi hangi şartlarda hangi şirkete verilmiştir.
13. Daha önce Doğal koruma alanı ilan edilen ve köylünün çekeklerini yıkan İl özel idaresi Hangi yasal kılıf ile Bu bölgenin Kumul ekosistemini etkileyecek 850 metrelik demir platform inşa etti.
Güzelcehisar’ın kumsalına bu ucubeden derhal  vazgeçilmelidir. Projeyi yapan kurumlar suç işlemektedirler. Hukuki ve yasal dayanaktan yoksun karar alan yetkililer  hakkında da zaman geçirilmeden soruşturma açılmalıdır.2.3 Milyonu gereksiz projelere harcayan Bartın Valiliği Bu parayı çocuklarımızın geleceği için eğitime harcamalıdır.
        Eğer gerçekten, amaç milyonlarca yıllık lav sütunlarının turizme kazandırılması ise yapılan bu yanlıştan bir an önce dönülmeli, 1. Derece Doğal Sit alanına Güzelcehisar koruma altına alınmalıdır.
       Bu amaç ile bu ucube projenin durdurulması için Meslek odalarını Demokratik kitle örgütlerini, Siyasi partileri ve Duyarlı Bartın Halkını Güzelcehisar’a sahip çıkmaya davet ediyoruz.”


 
 
 

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

  • bartınlı | 19 Kasım 2017 21:57

    Santrala hayır anladık , turizm için güzelcehisarın gelişmesi için yapılan proje var ona da hayır. Şubat 2017 yılında yapılan proje tanıtımında acaba gazeteciler, acaba Eğitim Sen sendikamız neredeydi, Onuda geçtik Proje ilanda iken neredeydiler.

  • yetmişdörtlü | 18 Kasım 2017 18:49

    Çok güzel turist gelir , gelirde ne der bu yapıya , bu doğallığa nasıl kıydınız nasıl izin verdiniz der ve gider..

BUNLARA DA BAKIN