Kurucaşile'yi Tekne İmalatının Merkezi Yapacağız

Milletvekili Tunç, Kurucaşile ilçesine bağlı Tekkeönü'de esnafları tek tek ziyaret ederek, hayırlı işler dileğinde bulunan Milletvekili Tunç, tekne imalathanelerini de ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

TEKKEÖNÜ VE KURUCAŞİLE’Yİ AHŞAP TEKNE VE YAT İMALATININ MERKEZİ YAPACAĞIZ”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, beraberinde AK Parti Bartın İl Başkanı Yaşar Arslan, İl Başkan Yardımcısı ve Bartın Belediye Meclisi Üyesi Hasan Fırıncı, Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın, AK Parti Kurucaşile İlçe Başkanı Murat Erfındık, Amasra İlçe Başkanı Bekir Karabacak, İl Genel Meclisi Üyeleri Uğur Timur ve Ayhan Özçelik ile birlikte Kurucaşile ilçesine bağlı Tekkeönü’nde esnaf ziyaretleri yaptı, tekne imalathanelerinde incelemelerde bulundu.

Milletvekili Tunç, Kurucaşile ilçesine bağlı  Tekkeönü’de esnafları tek tek ziyaret ederek, hayırlı işler dileğinde bulunan Milletvekili Tunç, tekne imalathanelerini de ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Milletvekili Tunç, BAKKA projesinden 630 bin lira destek sağlanan Piri Reis Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifinin projeyi uygulayacağı alanda da incelemelerde bulundu.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Kurucaşile Tekkeönü Piri Reis Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi ile Kurucaşile Kaymakamlığının proje ortağı olarak başvurduğu 2013 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında, Geleneksel Tekne ve yat yapımı projesinin alt yapı işlerinin tamamlanması için BAKKA’dan 630.000 TL. destek sağladıklarını belirterek, Kurucaşile Tekkeönü Piri Reis Küçük Sanayi Sitesi Projesinin toplam bütçesinin 840.000 TL. olduğunu, projenin yüzde 75’i olan 630.000 TL.’nın Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacağını söyledi. Milletvekili Tunç, Projenin amacının Tekkeönü Piri Reis Küçük Sanayi Sitesi'nin alt yapı sorununun çözülmesi olduğunu belirterek, alt yapı eksikliğini gidermiş, modern atölyelere kavuşmuş Tekne Yapımcılığı; tüm dünyada doğal yapı malzemelerine dönüşün yaşandığı bir dönemde hem doğal ahşap malzemeyi hiç terk etmemiş olmanın hem de modern altyapıya sahip Tekne Yapım Yerlerine kavuşmuş olmanın avantajını kullanacak, bölgesel gelişmeyi hızlandıracak ve ciddi bir rekabet gücüne sahip olacaktır.” Dedi.

BAKKA’dan sağlanacak destekle, projenin kazı ve Dolgu işleri, Demirli ve demirsiz inşaat işleri, Teshin kanalının yapımı, Çevre güvenlik inşaatı, 31,5 KVA direk tipi Trafo postası NYY yeraltı kablolu AG şebeke ile aydınlatma işlerinin yapılacağını belirten Milletvekili Tunç, oluşturulacak sanayi sitesinden Ahşap Tekne ve Yat Yapımında Kurucaşile ve Tekkeönü’nün dünya çapında modern ve örnek bir tesise kavuşmuş olacağını, bölgenin istihdamında ve gelişmesinde çok önemli bir rol oynayacağını söyledi.

Tekkeönü sahilindeki tersane sitesinin altyapısının iyileştirilmesiyle, Bölgede kümeleşme sağlanarak ortak iş yapma ve ortak proje kültürünün geliştirileceğini belirten Milletvekili Tunç, Ahşap yat ve tekne yapımı sayısının artacağını, Yapılan altyapı çalışması sayesinde enerjinin verimli kullanılmasının sağlanacağını, Ahşap yat ve tekne yapımında kullanılan mefruşatın temini için atölyelerin kurulacağını, Ahşap yat ve tekne yapımında kalitenin artacağını, Kurucaşile ve Tekkeönü’nün, dünya yat ve tekne piyasalarındaki pazar payının artacağını, bölgeye gelen yabancı turist sayısının artacağını, Bartın ilinin ve dolayısıyla TR 81 bölgesinin tanıtımının dünya çapında yapılmış olacağını söyledi.

Projenin hayata geçmesiyle birlikte bölgede işsizliğin azalacağını belirten Milletvekili Tunç, bölgede yaşayan halkın gelir seviyesinin artacağını, Bartın ve Kurucaşile’nin Ahşap yat ve tekne fuarı düzenlenmesi için organizasyonlara ev sahipliği yapacağını, Ahşap yat ve tekne yapan usta sayısının artacağını  söyledi.

Milletvekili Tunç, Bartın-Çakraz-Tekkeönü-Kurucaşile yolu çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini belirterek, bölgenin 2016 yılına kadar ulaşım sorunun da çözülmüş olacağını, Tekkeönü ve Kurucaşile’nin Ahşap Tekne ve Yat İmalatının Merkezi haline getireceklerini söyledi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN