Mali yönden güçlüyüz

Piyasalar Bize Güven Duyuyor

CEMAL AKIN “MALİ YÖNDEN GÜÇLÜ BİR BELEDİYEYİZ”

Bartın Belediyesi gelirlerini %366 artırdı. 2009-2018 yılları arasında gelirlerine sahip çıkıp, giderlerini disipline eden Bartın Belediyesi, yaptığı yatırım ve çalışmalar ile mevcut gelir tarifesi haricinde belediyeye on yılda 81.000.000,00 TL. ek gelir sağladı.

Belediye Başkanı Cemal Akın 2009 öncesinde %74’lerde olan bütçe gelir gerçekleşme oranının kendi dönemlerinde ortalama %93’lere yükseltildiğini söyledi. Başkan Akın ayrıca gelir bütçesinin 2012 yılında %102, 2014 yılında da %106 gibi rekor rakamlarla gerçekleştirildiği belirtti.

“ Piyasalar Bize Güven Duyuyor”

Bartın Belediyesi’nde mali disiplini sağladıklarını, bütçeye gelir getirici yeni kaynaklar oluşturduklarını belirten Başkan Akın “Bartın Belediyesi’nin 2009 yılı bütçesi 30 milyon lira iken, bütçeyi 110 milyona kadar çıkardık. Gelir ve gider bütçemizin gerçekleşme oranları son iki yıldır da yüzde 99 seviyesindedir. 2009 öncesinden gelen borçları öderken, kendi dönemimizde borç yapmadık. Piyasaya, çalışanlarımıza düzenli ödemelerini gerçekleştirdik. Çalışanlarımız maaşlarının yanı sıra sosyal haklarını gecikmeden alıyor. Piyasalar da mali yönden güçlü bir belediye ile çalışmanın verdiği güven ile belediyemize mal ve hizmet sağlıyor” dedi.

2009 yılında belediye yönetimini devraldıklarında mali portrenin iç açıcı olmadığına dikkat çeken Akın “Hemen yeni gelir kaynakları araştırmasına başladık. Bartın Limanı’nda yükleme-boşaltma işleminden alınmamış bir gelir kaynağı tespit ettik. Ve ton başına fiyat belirledik. Bu gelir 10 yıldır artık Belediye kasasına giriyor. Liman geri sahasında depolama alanları yaptık. Limanın kapasitesini artırmak için yaptığımız düzenlemelerle artan kapasite bütçemize ek gelir oluşturdu” dedi.

Modern Pazaryeri dükkânları, Toptancı Yaş Sebze ve Meyve Hali’ne yeni dükkânlar, Yalı Yaşam Merkezi işyerleri, Yaşam Merkezleri vb. son 10 yılda yapılan yerleri içeren Taşınmaz kira ve satışlarından Belediyenin ek 16 milyon 55 bin 874 lira gelir elde ettiğini kaydeden Başkan Akın, kent mobilyaları, Özel Halk Otobüsleri hat satışı ve devir, ruhsat yenileme, İnkumu şezlong kiralama, otopark vb. diğer kalemlerden de 25 milyon 247 bin 119 lira gelir sağlandığını belirtti.

Bartın’a kazandırılan park ve bahçe düzenlemelerinin de belediyeye 2 milyon 358 bin 488 lira ek gelir sağladığını anlatan Başkan Cemal Akın “ Yalı Sevgi Parkı, Karaçay Piknik Alanı, Kaynarca Spor ve Yaşam Parkı, Gazhane Kültür Parkı, 140. Yıl Parkı gibi, bizim dönemimizde yapılan yerlerde ek gelir temin ettik” dedi.

10 Yılda 81 Milyon Lira Yeni Gelir Kaynağı

Belediye Başkanı Cemal Akın Bartın Belediyesi’nin hem teknolojik altyapısını, hem de işgücü niteliğini geliştirmek için kurumsal çalışmaların da sürdürüldüğünü söyledi. Bütçe gelirlerinin artırılması için yapılan çalışmalar ile 10 yılda 81 milyon ek gelir elde edildiğini anlatan Akın “Şimdi teknolojik altyapıyı tamamen modernize edeceğiz. Böylelikle belediye hizmetlerimizin, gelir ve giderlerimizin takibi daha hızlı bir sistemle işleyecek” dedi.

Bakmadan Geçme