Mavi Kapaklar Elektrik Malzemesine Dönüşüyor

Engellilere tekerlekli sandalye temini için başlatılan kampanyalardan elde edilen mavi kapaklar, Bartın'da bir işadamı tarafından elektrik malzemesine dönüştürülerek ihraç ediliyor.

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

Bartın Aktif İşadamları Derneği’nin fabrikalarına yaptığı ziyarette dernek yöneticilerine açıklamalar yapan Cihan Elektrik firması sahibi Nejdet Demir mavi kapakları geri dönüşüm tesisinde ekonomiye kazandırdıklarını söyledi.
BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, Başkan Yardımcısı Aydemir Toksöz beraberliğindeki BAKİAD heyeti Atılım Küçük Sanayi Sitesi'nde faaliyet gösteren Cihan Elektrik fabrikasını ziyaret etti. Fabrikalarına yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren fabrika sahibi Nejdet Demir fabrikalarının çalışmaları hakkında BAKİAD yönetimine bilgilendirmelerde bulundu.
HEM ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI HEM DE İSTİHDAM OLUŞTURUYOR
2004 yılında Bartın’da kurulan firmalarının elektrik taahhüt işleri, elektrik hizmet işleri, enerji açma-kesme, sayaç okuma, sayaçların sökülüp takılması ile malzemeli işçilik yapılması gibi faaliyetlerde bulunduklarını anlatan fabrika sahibi Nejdet Demir, “2007 yılından 2013 yılına kadar malzeme alım satımı fason iş yaptırılması ile malzeme ve taahhüt işleri yapmış bulunmaktayız. Bu faaliyet süresi içinde belirli bir piyasamız oluştuktan sonra satış taleplerinin de artmasından dolayı kendi üretimimizi yapma kararı aldık. Bu yılın başından itibaren plastik enjeksiyon makinelerimizle plastik üretmeye başladık. Türkiye geneli toprağın 100 yılda eritemediği çevrede atıl olarak bulunan plastikleri toplayarak geri dönüşüme kazandırmak böylece hammadde elde ederek inşaatlarda kullanılan sıva altı elektrik malzemeleri üreterek tekrar ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve istihdam yaratmak etkili olmuştur” dedi.
UKRAYNA’YA OFİS AÇTI
Firmalarına gelen mavi kapakları, çeşitli işlemlerin ardından sıva altı elektrik tesisatlarında kullanılan ürünler haline getirdiklerini açıklayan işadamı Nejdet Demir, “Mavi kapakları geri dönüşüm tesisimizde elektik malzemeleri olan spiral boru, dirsek, kasa, buat, buat kapağı, anahtar, priz, klemens, armatür, pano, plastik mühür gibi ürünler haline getirerek Rusya, Ukrayna, Çin, Nijerya ve Kuzey Afrika ülkelerine ihraç ediyoruz. Ukrayna’da ise ofisimiz bulunmaktadır. Ülkemizin dört bir yanından gelen mavi kapakları geri dönüşüm tesisimizde ekonomiye kazandırıyoruz. Tesisimizde toplanan tonlarca kapak, işçiler tarafından renklerine ayrıştırılıp ve temizlenmesinin ardından makinelerde öğütülerek kum haline getiriliyor. Ardından yüksek ısıya sahip makinelerde eritilen mavi kapaklar, buradan kalıplardan geçirilerek çeşitli elektrik malzemesi olarak çıkıyor”
200 KİLOGRAM KAPAĞA BİR TEKERLEKLİ SANDALYE
Yer yüzünde bir metrekarelik alanda 10 gram plastik bulunduğunu ve çevrenin günden güne kirletildiğini ifade eden işadamı Demir, “Çevre kirliliğinin önlenmesi ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla bu kapakları geri dönüşüm tesisi kurarak değerlendirmek amacıyla 7 ay önce ayda 10 ton mavi kapak işleme kapasiteli bu tesisimizi kurduk. Mavi kapak toplama kampanyalarının, plastiklerin çevreye ve doğaya verdiği zararların önlenmesinin yanında, ülke ekonomisine de önemli bir katkı sağlamaktadır. Piyasadan hammadde almak kendimiz  açısından daha ekonomikken ancak sosyal sorumluluk gereği kapakları değerlendirmek  bizleri daha huzurlu yapıyor. Çeşitli kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinden gelen her 200 kilogram kapağa bir tekerlekli sandalye veriyoruz. Amacımız, ülkemizdeki yardımlaşma duygusunu pekiştirmek, insanların bu tür kampanyalara katılımlarına katkı sunmaktır. Mavi kapak toplama yoluyla 500 engellimize tekerlekli sandalye vermeyi hedefliyoruz"
DİKYURT: SANAYİCİMİZ VE ÜYEMİZİ KUTLUYORUM
Toprak altında 100 yıl bile erimeyen mavi kapakları geri dönüşümde ekonomiye kazandıran işadamı Nejdet Demir’i tebrik eden BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, bin metrekare kapalı alanda 10 yıldan beri faaliyet gösteren ve 17 kişi istihdam ederek üretim ve ihracat yapan dernek üyeleri sanayiciyi kutladı. Ziyaret sonunda günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN