Müdürlükten Hepatit B Açıklaması

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından tüm iş kollarında çalışan Hepatit B taşıyıcılarının, işlerini yapmalarına engel bir durumun söz konusu olmadığı ancak hastalık ve bulaşma yolları konusunda bu kişilere bilgi verilmesine dair karar alındığı bildirildi.

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından tüm iş kollarında çalışan Hepatit B taşıyıcılarının, işlerini yapmalarına engel bir durumun söz konusu olmadığı ancak hastalık ve bulaşma yolları konusunda bu kişilere bilgi verilmesine dair karar alındığı bildirildi.

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Hepatit B virüsü enfeksiyonu karaciğeri etkileyen önemli bir hastalıktır. Hepatit B virüsü en sık kan yoluyla bulaşır. Diğer bulaşma yolları; damaryoluyla ilaç kullanımı, cinsel yolla bulaşma, Hepatit B taşıyıcısı olan anneden doğma, Hepatit B taşıyıcısı olan bir kişinin kanı veya açık yarası ile temas, ortak kullanılan tıraş bıçağı, manikür aletleri, diş fırçası gibi kesici delici veya kanla temas edebilecek malzemelerin paylaşılmasıdır. Hepatit B virüsü yiyecek ve içeceklerle, tabak, kaşık, bardak gibi eşyaların kullanımıyla, birlikte yemek yemekle, kucaklaşmayla, el sıkışmakla, öksürmekle, hapşırmakla ve aynı ortamda bulunmakla bulaşmaz. Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu tarafından tüm iş kollarında çalışan Hepatit B taşıyıcılarının, işlerini yapmalarına engel birdurumun söz konusu olmadığı ancak hastalık ve bulaşma yolları konusunda bu kişilere bilgi verilmesine dair karar alınmıştır. Havuz, kaplıca, sauna, spor salonu ve benzeri yerlere işe girişlerde Hepatit B hastalığı ile ilgili tetkik istenmektedir. Hastalığın bulaşma yolları dikkate alındığında Hepatit B taşıyıcılarının işlerini yapmalarında engel bir durum söz konusu değildir. Bu sebeple işe girişlerde kişilerden Hepatit B tetkikinin istenmesi hem ekonomik açıdan hem de işleyiş açısından uygun değildir” denildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN