• Haberler
  • Pervane arızalanmış, personel yetersiz!

Pervane arızalanmış, personel yetersiz!

'Sizi burada 6 gündür dinliyoruz ve takip ediyoruz. Biriniz çıkıp doğruyu söyleyin'

BARTIN'ın Amasra ilçesindeki maden faciasına ilişkin 7'si tutuklu, 23 sanığın yargılandığı davanın 2’nci duruşması devam etti. Duruşmaların ilk gününde 11 tutuksuz sanığın savunmaları alındı. Kalan 4 tutuksuz sanığın savunmalarının alınacağı duruşma, bugün devam etti. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı dünkü duruşmada tutuksuz yargılanan sanık F.G, ilk olarak kuruma işçi olarak girdiğini, 2013'de açılan nezaretçi kursa katılarak, emniyet nezaretçisi olduğunu söyledi.

Amasra'daki maden faciası davasında tutuksuz sanık: Kurumda personel azlığını bildirdik (2)
Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden faciası duruşmalarında tutuksuz sanıklardan elektro- mekanik başmühendisi S.Ö. kendini savunarak, patlamada hayatını kaybeden elektrikçi Rıdvan Hacet'in ocakta tek başına çalıştığına yönelik iddialara, "Görevlendirme yaparken 2 kişi yazmamıza rağmen bazı işçilerin gelmediği durumlar olabiliyor. Ancak Rıdvan Acet, ocak içinde o gün tek çalışmamaktadır ve kendi vardiyasında emniyet nezaretçisiyle birlikte çalışmaktadır. Bu durum personel yetersizliğinden kaynaklanan bir durumdur. Maalesef acı olayla karşılaşmıştır" dedi.

'PATLAMADA TELSİZLER ÇALIŞIYORDU, KANAATİM PATLAMA ELEKTRİKSEL DEĞİL, HAVALANDIRMA İLE İLGİLİ YÖNÜNDEDİR'

Müşteki avukatlarının olay günü telsiz iletişiminin tamamen kesildiği yönündeki soruya S.Ö., "Telsizler tamamen kesilmedi, ben kullandım. Patlama olan bölgede patlamaya bağlı kesilmiş olabilir. Kanaatimi patlamanın elektriksel değil, havalandırmayla alakalı olduğu yönündedir. Elektrikle ilgili olsaydı bana bildirilirdi. Fantüpte olan bir kelepçe arızasıdır. Bu arızada bana bilgi verilmez. Kartiye şefine ve kartiye mühendisine bilgi verilir" diye konuştu.

'FANTÜP KELEPÇESİNİN KIRILMASI BİZİM SERVİSLE İLGİLİ DEĞİL'

Diğer tutuksuz sanık ocak elektrik nezaretçisi O.Ö., savunmasını yaptı. O.Ö savunmasında, "Ben 2012 yılında TTK'ya işçi kadrosundan girdim. İşe başladıktan sonra kuruma sadece 2 elektrikçi alındı. Diğeri lavuar servisine iş başı yapmıştı. İddianamede pervane arızası ve iş güvenliğinden sorumlu olduğum belirtiliyor. Bunlar bizim sorumluluğumuzda değildir. Bize 'pervane takılacak' denir, elektriğini çekeriz. Başka bir sorumluluğumuz yok. Olay günü ocaktan bizi arayarak 'Pervane arızası var' dediler. Bende 'en yakın yeri arayın' dedim. Bize arızayı bildiren arkadaş, 'Fantüp çıktı, emniyetçiler burada bakıyorlar' dedi. Daha sonra bize bilgi verilmedi. Biz çok daha sonra Fantüp'teki kelepçenin kırıldığını öğrendik. Bununla ilgili de elektriksel bir sorun olmadığı için biz işlem yapmadık. Ben bana verilen talimatları yerine getirdim. Verilen görevi de layıkı ile yaptığımı söylemek isterim" dedi.

'OCAK MODERNİZASYONU KONUSUNUN GECİKMESİNE HANTAL BÜROKRASİ DİYEBİLİRİZ'

Diğer tutuksuz sanıklardan H.O. ise "2006 yılından bu yana kadar Amasra müessesinde çalışmaktayım. Değişik zamanlarda farklı farklı görevlerde bulundum. 2021 yılında bu yana komprasör ve aspiratör servisinde çalıştım. Beni patlamayla ilgili beni kimse aramadı. Ben televizyon haberlerinden öğrendim. Hemen kendi özel aracımla ocağa gittim. Tulumları giydim ocağa girdim. İddianamede, lambaların yeraltına indirilmesi ile ilgili ben sadece kendi lambamdan sorumluyum. Kimsenin kambasını takip edemem. 2015 yılında ocağın modernizasyonu ve aspiratörün yenilenmesi ile ilgili benim bir sorumluluğum yoktur. Bu, müessesenin sorumluluğundadır. Bu sürecin uzamasına hantal bürokrasi diyebiliriz. Ben idari bir personel olmadığım için bunla bir yetkim yoktur" diye konuştu.

'BİRİNİZ ÇIKSIN DOĞRUYU SÖYLESİN'

Mahkemede bir müşteki yakını söz alarak, "Sizi burada 6 gündür dinliyoruz ve takip ediyoruz. Hepiniz benim görevim değil, benim sorumum değil diyerek suçu başkasına atıyorsunuz. Allah aşkına biriniz bildiğini söylesin, belki aranızda suçsuz olanlar var. Siz bu gerçekleri söyleyin ki gerçekler ortaya çıksın. Kim suçlu ise ortaya çıksın' diye tepki gösterdi.

'O GÜN ZATEN LAĞIMCI BİZE PATLATMA OLACAĞINI BİLDİRMİŞTİ'

Daha sonra gaz izleme teknikeri tutuksuz sanık M.Ö., kendini savundu. M.Ö., "İddianamede belirtilen havalandırma pervane arızasını takip etmediğim konusunda, biz arızanın ne olduğunu veya nereden olduğunu sorarız. Kendi birim amirimize bilgilendiririz. Biz başka personele 'Neden bu arızayı neden gidermediniz' diyemeyiz. O günkü arızayı gündüz vardiyasındaki üstlerimize haber verdik. İkinci kez de haber vermedik. O gün zaten lağımcı orada patlatma olacağını bize bildirdi, zaten oradaki personelimiz tehlike alanından uzak bir yerdeydi. Ben daha metan seviyesinin yükseldiği 1,45 PPM olduğunda tekrar anons verdim, zaten bu bilinen bir durumdu. Burada gazı kaynağı belliydi, zaten biz orada personeli arayıp gazın kaynağını sormamızın bir anlamı yok" dedi.

'GAZ İZLEME ODASINDA TELEVİZYON, PATLAMADAN 4 GÜN ÖNCE YAPILAN DENETİMLE KUSUR GÖRÜLDÜ VE KALDIRILDI'

Müşteki avukatlarından birinin gaz izleme odasında televizyon var mıydı? sorusuna M.Ö., "Kazadan 4 gün önce yapılan teftişte gaz izleme odasındaki televizyon vardı. Burada kusur görüldü ve yasaklandı. O günden sonra televizyon kaldırıldı" dedi.

Daha sonra tutuksuz yargılanan sondaj şefi T.U.'nun savunmasına geçildi. T.U., iddianamede yer alan suçlamaları kabul etmeyerek, yaptıkları hiçbir sondajda sorun yaşamadıklarını söyledi. 

PERVANELERDEN BİRİ ARIZALANMIŞ

Tutuksuz sanık F.G: Pervane arızası nedeniyle ocağı boşaltın talimatı gelmedi
Duruşmada savunma yapan tutuksuz sanık F.G, "Eksi 320 kotunda orada 4 tane pervane vardı, birinin kelepçesi çıkarak arıza yapmıştı. Diğer 3 pervanenin çalışması nedeniyle havalandırma işlemini aksatacak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Biz zaten o gece o olay yaşanmasaydı, eksi 320 üst taban havalandırmasından sonra alt taban havalandırması yapacaktık. Bize üst amirlerimizden 'Pervane arızası nedeniyle ocağı boşaltın' talimatı gelmedi" dedi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'nde geçen yıl 14 Ekim'de, 43 işçinin hayatını kaybettiği, 10 işçinin de yaralandığı patlama sonrası yürütülen soruşturma kapsamında, gözaltına alınan Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir, müdür yardımcısı Salih Atmaca, işletme müdürü Selçuk Ekmekci, iş güvenliği ve eğitim başmühendisi Volkan Soylu, başmühendis Mehmet Tural, emniyet mühendisi Şahan Kahraman, maden mühendisleri Levent Aydın ve İbrahim Hakan Mengeş tutuklandı, 15 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Faciaya ilişkin savcılığın hazırladığı 195 sayfalık iddianame, Bartın 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

HER MADENCİ İÇİN 25 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

116 müştekinin yer aldığı iddianamede, tutuklu müessese müdürü Cihat Özdemir, işletme müdürü Selçuk Ekmekci, iş güvenliği ve eğitim başmühendisi Volkan Soylu ve başmühendis Mehmet Tural hakkında, yaşamını yitiren her madenci için 'Olası kast ile öldürme' suçundan 25 yıla kadar hapis istendi. Yöneticiler hakkında ayrıca, 'Olası kast ile kişinin yaşamını tehlikeye sokacak şekilde kasten yaralama' suçundan da ağır yaralanan 4 kişiden her biri için 4 yıla kadar hapis talep edildi. Diğer tutuklu ve tutuksuz 19 kişi için de 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan 22 yıl 6'şar aya kadar hapsi talep edildi.

ARA KARARDA 1 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Geçen hafta Bartın Adliyesi’nde 4 gün süren ilk duruşmalarda 8 tutuklu sanığın savunmaları alındı. Mahkeme heyeti geçen hafta cuma günü verdiği ara kararda, tutuklu sanıklardan eski müessese müdür yardımcısı Salih Atmaca’nın tahliyesine karar verdi. Tutuklu yargılanan sayısı 7'ye düştü.

'PATLAMADAN ÖNCE MESAİDE PERVANE KELEPÇESİ ARIZASI OLDU'

Mahkeme başkanı, F.G.'ye 'İddianamede yer alan havalandırmayı sağlayan eksi 320 kotundaki pervanenin arızasında keyfi hareketlerde bulunduğunuz iddiaları hakkında neler söyleyeceksiniz?' diye sordu. Bunun üzerine F.G., 'Olay günü eksi 320'de yaşanan kelepçe arızasını bana kimse söylemeden ben öğrendim. Sonra hemen kelepçeyi hazırlamaya başladım, emniyet servisine ve diğer ilgili yerlere bilgi vermeye başladım. Daha sonra kuyu başındaki emniyet servisine kelepçeyi teslim ettim. Sonrasında merkezi gaz izleme servisini 2 kez aradım ve değerlerin normal olduğunu söylediler. Sonra ben diğer vardiyaya eksiksiz bilgi vererek görevimi devrettim. Ben zaten bozuk parça hazırlama sorumluluğumu yerine getirdim. Ben haftamın son günü diye görevimi ihmal etmedim. Bütün sorumluluklarımı yerine getirdim. Zaten kuyu başında kameralar var. Her şey kayıtlı, patlamayı evimde öğrendim. Hemen ocağa girdim ve kurtarma çalışmalarına katıldım" dedi.

'PERVANE ARIZASI NEDENİYLE OCAĞI BOŞALTIN TALİMATI GELMEDİ'

Mahkeme başkanının 'Pervane arızası giderilseydi, patlama olur muydu? sorusuna F.G., "Orada 4 tane pervane vardı, birinin kelepçesi çıkarak arıza yapmıştı. Diğer 3 pervanenin çalışması nedeniyle havalandırma işlemini aksatacak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Biz zaten o gece o olay yaşanmasaydı, eksi 320 üst taban havalandırmasından sonra alt taban havalandırması yapacaktık. Bize üst amirlerimizden 'Pervane arızası nedeniyle ocağı boşaltın' talimatı gelmedi" diye cevap verdi.
Duruşma, kalan 3 tutuksuz sanığın savunmalarıyla devam ediyor. (DHA) 

Bakmadan Geçme