Sağlık Müdürlüğü aşırı sıcaklara karşı uyardı

Bartın Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıktığı şu günlerde sıcak bitkinliği ve sıcak çarpmasına karşı dikkatli olunması yönünde açıklamalarda bulundu.

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

Aşırı sıcaklardan en çok etkilenen grupların kimler olduğunu açıklayan Koç, alınması gereken önlemleri de sıraladı.
 
Bazı kişilerin sıcaklık değişikliklerine daha tahammülsüz olacağını belirten Dursun Koç, "Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı düşmeyebilir, yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir"dedi.
 
Aşırı sıcaklardan korunulması gerektiğini ifade eden Koç risk gruplarını şöyle sıraladı: "Dört yaşından küçük çocuklar, yalnız yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, aşırı kilolular, açık alanda çalışanlar, kronik hastalığı (Şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları) olanlar, sürekli ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları) kullanan kişiler, sokak çocukları ve evsizler"
 
Koç, özellikle kronik hastalığı bulunan ve yalnız yaşayan yaşlıların en çok risk taşıyan grup olduğunu vurgulayarak aşırı sıcaklardan korunma tedbirlerine dikkat edilmesini, kişide güneş veya sıcak çarpması, sıcak bitkinliği, sıcak krampları belirtileri görüldüğü takdirde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini belirtti.
 
Aşırı sıcaklardan genel korunma tedbirleri ile ilgili bilgiler veren Dursun Koç şunları söyledi: "Günün en sıcak saatlerinde mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir. Spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır. Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir. Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır. Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır. Güneş gören pencereler perde gibi güneşliklerle gölgelendirilmelidir. Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı; bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir."
 
SIVI ALIMINA DİKKAT
 
Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2.5 litre sıvı tüketilmesi gerektiğini kaydeden Dursun Koç, sözlerini beslenme ve gıda alımı ile ilgili yaptığı uyarılarla ilgili olarak tamamladı: "Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerinede süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı, yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır. Yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır. Vücut direncini arttırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir. Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla sıvı alınmalıdır. Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında Kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir. Eğer doktor tarafından sıvı alımı kısıtlanmış veya idrar söktürücü ilaç kullanımı söz konusu ise ilgili doktora başvurmak gerekir. Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir. Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir. Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir"
 
 
SICAK BİTKİLİĞİNDE İLK YARDIM
 
 
Koç son olarak sıcak bitkinliği ve sıcak çarpmasında ilkyardım olarak neler yapılması gerektiğini anlattı; “kişiyi sıcak ortamdan uzaklaştırın gölge ve serin bir ortama alın. Üzerindeki kıyafetleri çıkarın. Bilinç kaybı yoksa sürekli soğuk uygulama, banyo yaptırma, ya da ıslatma seçeneklerden birini ya da hepsini uygulayın. Islak havlu veya bezle sararak hastanın vücudunu soğutun. Boyun, koltukaltı, kasıklara soğuk uygulayın.Vücut sıcaklığı 37,5 dereceye düşene kadar soğutma işlemine devam edin. Hastada titreme kasılma kas krampları varsa hastayı kusturmayacak şekilde hazırlanmış tuzlu suyu/içeceği küçük yudumlarla içirin. Kişinin bilinci yerinde değilse içecek bir şey vermeyin, boğulmasına neden olabilirsiniz. Riskli grupta yer alan ya da yapılan müdahalelere rağmen kendine gelmeyen veya bilinç bulanıklığı gelişen kişiler için 112‘yi arayın diyerek sözlerini tamamladı.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN