Savcılık tüm belge ve kayıtlara el koydu

Savcılık 41 kişinin şehit olduğu maden kazası ile ilgili açıklama yaptı

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı Amasra taşkömürü maden ocağında 41 kişinin hayatını kaybettiği maden kazası soruşturması ile ilgili basın açıklaması yaptı. Tüm belge ve dijital metaryellere el konulduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:  "Bartın ili Amasra ilçesinde faaliyet gösteren Amasra Türkiye Taşkömürü Maden İşletmesinde 14.10.2022 tarihinde, saat 18:15 sularında meydana gelen maden kazası olayına ilişkin olarak mülhakatımız Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında; 
1-Müşteki, mağdur ve tanıkların ivedi şekilde beyanlarının alınmasına başlanılmıştır.
2-Olayla ilgili olarak soruşturmaya etki edecek nitelikte delillere ulaşılması amacı ile söz konusu maden işletmesinin dijital materyallerine ve belgelerine el konulmuştur.
3- Olayla ilgili olarak Maden Mühendislerinden, Elektrik Mühendisinden, Jeoloji Mühendisinden, Jeofizik Mühendisinden, Makine Mühendisinden, A-Sınıfı İş Güvenliği Uzmanından oluşan bilirkişi heyeti ilçemize gelerek çalışmalarına başlamıştır. Olayla ilgili soruşturmaya tüm yönleriyle ve titizlikle devam edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Bakmadan Geçme