Şifader'den Etiyopya'ya Yardım Eli

Bartın Sağlık Mensupları Derneği (ŞİFADER) Etiyopya'da yapımı devam eden hastane için Bartın'daki gönüllülerden yardım eli bekliyor.

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

Bartın Sağlık Mensupları Derneği (ŞİFADER) Etiyopya’da yapımı devam eden hastane için Bartın’daki gönüllülerden yardım eli bekliyor.

Marmara Sağlık Federasyonu (MASFED) ile bir yardım derneğinin ortak yaptığı hastane için ŞİFADER’de Bartın’ da hayırseverlerin yardımı bekliyor. ŞİFADER Genel Sekreteri Bahadır Fidan yaptığı açıklamada, “Afrika ülkesi Etiyopya’da yapımı devam eden 40 yataklı Harar Hastanesi inşaatı hızla devam ediyor. Hastanede beşi kalıcı olmak üzere 10 doktor hizmet verecek. Etiyopyalı 15 doktor ve 30 hemşire önümüzdeki ay Türkiye’de eğitimden geçecek, kaba inşaatı biten hastanenin iç düzenlemesi için yaklaşık 5 milyon liralık bir kaynağa ihtiyaç olduğunu söyledi. Etiyopya’nın Harar Bölgesi’ndeki Etiyopya-Harar Türk Hastanesi özellikle ülkedeki salgın hastalıklarla mücadelede önemli bir görevi yerine getirmeyi hedefliyor. Hastane ülkenin temel sorunu olan salgın hastalıklar ve bebek ölümleri ile mücadele edecek. Nüfusu 80 milyonu geçen ülkede en önemli sağlık sorunları temiz su kaynaklarının azlığı ve yetersiz beslenme. Hastane poliklinikleri, laboratuvarları, görüntüleme merkezleri, ameliyathanesi, doğumhanesi, yoğun bakım ünitesi ve yataklı servisleriyle tam bir hastane programında hizmet verecek. Hastane faaliyete geçtikten sonra ŞİFADER üyelerinden gönüllü olarak Etiyopya’ya gidecek olan doktorlarımız orada belirli periyotlarla hizmet edecekler” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN