Uyarının şiddeti değişti

Uyarının kodu sarıdan turuncuya döndü

Fırtına daha şiddetli olacak! Meteorolojiden yapılan uyarının kodu sarıdan turuncuya döndü. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada 26 Kasım Pazar günü için Bartın'a turuncu uyarı verildi. Son tahminlere göre Bartın’da pazar günü fırtınanın şiddetinin saatte 100 kilometre   hıza ulaşması bekleniyor. Fırtınanın Pazartesi akşam saatlerine kadar etkili olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın, güney yönlerden, kuzey kesimlerde batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve tam fırtına (60-90 km/saat), yer yer 100 km/saat ve üzeri şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekiyor. Vatandaşlarımızın meydana gelebilecek çatı uçması, ağaç, direk devrilmesi, soba zehirlenmeleri riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

Tekneler karaya alındı 

Bartın’ın Amasra ilçesindeki Tarlaağzı balıkçı barınağındaki balıkçı tekneleri karaya alındı. Tarlaağzı Gömü Köyleri Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Tayfun Uça, “Meteorolojinin uyarısından sonra barınaktaki bütün balıkçı teknelerimizi karaya aldık. Limanda hiç tekne kalmadı” dedi. İlçeye bağlı Tarlaağzı balıkçı barınağı liman mendirek bölümünün 150 metrelik bölümü 2020 Ocak ayında yıkıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından onarım çalışması başlatılırken, geçen haftaki fırtına nedeniyle 3 yıl önce hasar gören bölümdeki açıklık arttı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yarın için yaptığı şiddetli fırtına uyarısı öncesinde balıkçı barınağında bulunan yaklaşık 100 küçük balıkçı teknesi karaya alındı. Balıkçı barınağında bulunan trol tekneleri ise Bartın limanına götürüldü. Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanlığı ekipleri Bartın genelindeki Amasra limanı, Tekkeönü limanı ve Kurucaşile limanında balıkçıları uyararak, fırtınaya karşı tedbirli olmalarını istedi. Tarlaağzı Gömü Köyleri Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Tayfun Uça, “Limanımız geçtiğimiz senelerdeki fırtınada bir bölümü yıkıldı, şu anda çalışmalar devam ediyor ama yine de risk oluşturduğu için Tarlaağzı balıkçı barınağındaki bütün teknelerimizi karaya çektik. Büyük trol teknelerimizi Bartın limanına göndereceğiz. Geçtiğimiz hafta yaşanan fırtına sonrasında herhangi bir zarar görmedik, meteorolojinin de yaptığı uyarı sonrasında limanımızdaki bütün teknelerimizi güvenli yerlere alarak, gerekli tedbirlerimizi aldık” diye konuştu. 

FİLYOS’TAKİ LOJİSTİK GEMİLERİ, AMASRA LİMANI'NA GETİRİLDİ
Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde ‘Filyos Vadisi Projesi’ kapsamında doğal gaz araması yapan gemilere lojistik destek sağlayan ‘Altan’, ‘Hakan İlhan’, ‘Korkut’ ve ‘Sancar’ isimli gemiler, fırtına uyarısının ardından Amasra Büyük Limanı'na çekildi. Amasra Büyük Liman’da bulunan balıkçı teknesi sahipleri ise halatları sağlamlaştırarak önlem aldı. Amasra Belediyesi, anonslar yaparak kuvvetli rüzgara karşı dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulundu. (DHA)

Uyarının şiddeti değişti
Uyarının şiddeti değişti
Uyarının şiddeti değişti
Uyarının şiddeti değişti
Uyarının şiddeti değişti
Uyarının şiddeti değişti
Uyarının şiddeti değişti
Uyarının şiddeti değişti

Bakmadan Geçme