Valilik Bartın'daki son durumu açıkladı

Merakla beklenen açıklama, Bartın'daki vaka sayısı ve karantina altında kaç kişi var...

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

Bartın Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, koronavirüs salgınında tedbirlerin alındığı belirtilirken kuvvetli olası vakaların bulunduğu ve şu anda 20 kişinin karantinaya alındığı belirtildi.
DEVLET HASTANESİ PANDEMİ HASTANESİ OLDU

Bugünden itibaren Devlet Hastanesi pandemi hastanesine dönüştürülerek ayrılacağı, Kadın Doğum Hastanesi’nin, Devlet Hastanesi olarak hizmet vermeye devam edeceği belirtildi.

BASIN AÇIKLAMASI
Bütün dünya gibi ülkemiz ve İlimiz, Dünya Sağlık Örgütü tarafından çok tehlikeli olarak nitelendirilen Covid-19 pandemisi ile mücadele etmektedir.
Bu mücadelenin ana stratejisi bulaşmayı azaltmak, sağlık sistemini ayakta tutmaktır. Bunun özünde de hareketliliğin azaltılması, sosyal mesafenin korunması “virüsün bulaşacak insan bulamaması” vardır.
Bu çerçevede yürütülen mücadelede sağlık, kolluk, yerel yönetimler, sosyal hizmetler gibi kurumlara verilen görevlerin, süratle yeterli düzeyde zamanında yerine getirilmesi esastır. Bir şekilde belirti gösteren hastaların bulunması, izole edilmesi, test tedavi protokollerinin uygulanması, şüpheli vakalarla temasta bulunan kişilerin taranarak tedbir karantinasına alınması da bulaşma oranını düşürmek için uygulanan sağlık stratejileridir. Vaka varsa bunların bulunması ve tedavi altına alınması, çevresinin izole edilmesi, hatta yaşadığı yerlerin bile izole edilmesi toplum sağlığı için yapılması gereken işlerdir. Bu tedbirlerin olumsuz ve provakatif olarak değerlendirilmemesi; toplumun genel sağlığının korunması için yapılan işler olduğunun anlaşılması gerekir.

Bu stratejinin başarıya ulaşmasında görevli kurumlar dışında toplumun diğer kesimlerine düşen görevler de vardır. Temel beklenti hepimizin artık çok iyi öğrendiği “Evde kalmak” ve “Sosyal mesafeyi korumaktır.” Dünya Sağlık Örgütü evde kalma süresinin uzamasıyla pandeminin bitmesi arasında doğru orantı olduğunu açıklamıştır.
 
Kesin vakaların belirlenmesi; belirli aralıklarla yapılacak birden çok testlerin pozitif çıkması, akciğer tomografisi, kan oksijen oranı gibi birden çok parametrenin hep birlikte gerçekleşmesiyle mümkündür. Bu da hastane ortamında 14 güne kadar bazen de geçen bir zaman aralığında belli olmaktadır. Kesin tanı konulduğunda öncesinde ve sonrasında bilinen ve dünyada kullanılan ilaçlarla tedavisi yapılmaktadır. Hastanedeki her vaka ve izole edilen her şüpheli aslında toplumdan uzaklaştırılmış, tehlike olmaktan çıkmıştır. 
Bu hastalık Türkiye’ye veya Bartın’a özgü bir hastalık değildir. Dünyada milyonlarca insan etkilenmektedir. Bu derecede yaygın bir hastalığın Türkiye’de ve Bartın’da ortaya çıkmayacağını beklemek anlamlı değildir.
İl Umumi Hıfzısshha Meclisi tarafından alınan bütün önleyici tedbir kararları Valilik web sayfası, sosyal medya hesapları, basın duyuruları hatta cami ve belediye hoparlöründen ilan edilerek duyurulmaktadır. Hastalığın gelişimine ve sosyal intibaka bakılarak her an yeni kararlar alınmakta, koruma ve önleme amaçlı aktif tedbirler planlanmaktadır.
Hastanelerdeki olası veya kesin vaka sayısının açıklanmasında yetki bilindiği gibi tamamen Sağlık Bakanlığıdır.
Hastanedeki ve izolasyondaki her kişi diğerlerinden arındırılmış kişidir.

KUVVETLİ VAKALAR VAR
Bartın Devlet Hastanesinde kuvvetli olası vakalar bulunmakta ve Sağlık Bakanlığı protokollerine göre izlenmektedir.
20 KİŞİ KARANTİNADA, 21 KİŞİ KARANTİNADAN ÇIKTI
Tuzcular'da bulunan Çeşmi Cikan KYK yurdunda şu an (20) kişi karantinada tutulmakta olup bu kişiler şüpheli vakalarla korumasız teması olan veya yurt dışı dönüşü evde karantina emrine uymayan kişilerdir. Bu kişilerin 14 gün izolasyonları sağlanmakta, ihtiyaçları karşılanmakta, muayene ve testleri yapılmakta ve süre bitiminde çıkarılmaktadır. Önceki 14 günlük dönemde süresini tamamlamış 21 kişinin yurttan ayrılışı yapılmıştır. Öğrenci yurdu hastane olmadığından, buradaki kişilerin tedavi altındaki vakalar olması imkansızdır. Önemli olan bulaşmayı önlemek, Avrupa ülkelerinde olduğu hastane veya karantina kapasitelerini hızla tüketmemektir. Bu hastalığın pandemi olması nedeniyle sadece bir ülkede bitmesi bile yeterli olmayıp bütün dünyada tamamen sönmesini beklemek gerekecektir.
HIZLI TARAMA TESTLERİ GELDİ
Hızlı tarama testleri ülkeye geliş miktarına göre oranlanarak illere dağıtılmış, Bartın’a da bu oranda tekabül eden sayıda gelmiş tarama amaçlı kullanılmaktadır. Bu testler, bireysel başvuruya bağlı olarak isteyen herkese uygulanacak testler değildir. Tıbbi gereklilik halinde tarama maksatlı kullanılır. Ülkeye yeni kit geldikçe veya ülkemizde üretilmeye başlandıkça oransal olarak İlimize gelmeye devam edecektir.
HASTANE ÖNÜNE KONTEYNER
İlimizde bulunan 2 hastaneden Devlet Hastanesinin önüne konteynerler konularak şüpheli vakaların doğrudan acil servisle teması kesilmiştir, bugünden itibaren Devlet Hastanesi pandemi hastanesine dönüştürülerek ayrılacak, Kadın Doğum Hastanesi, Devlet Hastanesi olarak hizmet vermeye devam edecektir.
FİYATLAR İZLENİYOR
Temel gıda maddelerindeki stok ve fiyat hareketleri izlenmektedir. Temel gıda ve temizlik maddelerinde ülke düzeyinde yeterli stok olduğu açıklanmıştır. Önümüzdeki günlerin tarımsal üretim için önemli günler ve Ramazan ayının yaklaşmakta olduğunu bilerek planlama yapmaktayız.
Lütfen, biz önerilen bütün tedbirleri yerine getirelim, bireysel veya İl olarak yaptığımız mücadeleye bir katkısı olmayacak tartışmaların içinde olmayalım.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.30.03.2020   - BARTIN VALİLİĞİ

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 3

  • Bartınak | 31 Mart 2020 18:50

    Başkanım marketlere acilen fiyat kontrolü yapılmalı özellikle yerel marketlere fırsatçılara izin vermeyelim

  • İşçi | 30 Mart 2020 16:24

    Biz işe gittiğimiz için evimizde kalamıyoruz maalesef. Vali bey fabrikalar hakkında bir açıklama yapsın lütfen. Sosyal mesafe diye birşey yok fabrikada. Kaçyüz kişi iç içe. Nasıl bir önlem uygulanıyor bu virüs hakkında merak ediyorum. Servislerle toplu bir şekilde gidip geliyoruz. Alkah göstermesin ailemizden birine hastalık bulaşacak olursa bunun hesabını kimler verecek. İşverenim mi yoksa valilik mi. Herkes çaresiz çalışmak zorunda. Bizden yıllardır devlete vergi kesiliyor. Çalışanına 2 ay bakamayacaksa ne anlamı kaldı. Elin suriyelisine 6 yıldır bakılıyor bu üllede. Rabb im hepimizi bu hastalıktan bir an önce kurtarsın..

  • Hasan | 30 Mart 2020 15:19

    Çok yararlı ama geç alınmış bir karar

BUNLARA DA BAKIN