Valilikten Flaş PCR Testi açıklaması

Sosyal medyada test uygulaması gündem oldu...

PAYLAŞ

Yılbaşı tatili öncesinde Bartın'a il dışından gelenlere test uygulanmasına sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine valilik açıklama yaptı.

BARTIN VALİLİĞİNDEN KAMUOYU BİLGİLENDİRME NOTU

Sosyal medyada, İlimiz girişinde zorunlu PCR testi yapıldığı şeklindeki paylaşımlar nedeniyle kamuoyuna bu açıklamanın yapılması gerekli olmuştur. İlimiz girişinde yapılan uygulama, izolasyon ihlallerini tespit maksatlı HES kodu kontrolüdür. PCR testi uygulaması, 31/12/2020 tarihinde sokağa çıkma kısıtlaması başlayana kadar il dışından tatil veya izin maksatlı gelen takribi 4.000 kişinin rutin HES kodu kontrolü sırasında, vaka sayısının yoğun olduğu illerden gelenler üzerinde  tarama maksatlı yapılan bir uygulama olmuştur.  Bu uygulama sırasında ayrıca, kişilerin, pasaportsuz seyahat edilebilen ülkelerden gelip de öncesinde İngiltere bağlantısı olup olmadığı da sorgulanmıştır (Pasaport olmadığından giriş çıkış damgası bulunmayacağından). 400 civarında alınan numuneden 4 kişi pozitif çıkmıştır. Sosyal medyada ve haber portallarında paylaşılan haberler artık devam etmeyen uygulamaya ilişkin görsel ve bilgilerin tekrarıdır. 
İl genelinde riskli meslek grupları (market çalışanı, kargo elemanı, servis elemanları, yemek dağıtanlar, berberler vb) ve il dışından gelenlerin, sağlık kontrolleri sonrasında gerekli görülmesi halinde belirli periyotlarla ikametlerinde teste tabi tutulması uygulaması olağan  şekilde devam etmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

#haddinibilbartınvaliligi

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 5

 • Mehmet Yaman | 05 Ocak 2021 09:45

  Keşke kurban bayramından itibaren bu uygulama olsaydı. Gelenler bulaştırdı virüsü gitti. Ne maske ne mesafe uymadılar uyarıncada kavga ediyorlardı birde. Geç alınmış bir karar ama en azından geleceğe yönelik iyi bir karar olmuş!

 • Feraye | 04 Ocak 2021 21:14

  Yaz tatilinde gelenler virüsü yaydılar gitti ler bartın da vaka sayısı yaz tatilinden kalma oldu bence yerinde bir karar yapılması gerekiyor sayın valimiz yerinde bir karar almış tebrik ederim herşey güzel bartinimiz için ????????????????????????

 • Faruk74 | 04 Ocak 2021 17:18

  Sayın valimizi bu uygulama ve tetbirler den dolayı kutluyor ve destekliyorum. Hersey BARTIN ve bartınlılar için. Vaka sayısı arttıkça tedirgin, azaldıkça huzurlu oluyoruz. Sayın valimizin yanındayız

 • Öğretmen | 04 Ocak 2021 07:38

  Bence güzel bir uygulama. Valilik Bartın halkını korumak için yapıyor. Bu dönemde valiliğin yaptığı uygulamaları destekliyorum. Bu hastalığın çıktığı ilk dönemde maskeyi mecburi tutan ilk iller arasındaydı. Tedbirler ilk etepta sıkı alındı. Sonuç vakaların en az olduğu ilk 5 il arasındaydık. Sonra kurban bayramında il dışından gelenler, yurt dışından gelenler kurallara riayet edilmemesi vakaları oldukça arttırdı. Valiliğin her türlü aldığı tedbirleri destekliyorum. Sanuçta bizim sağlığımız için yapıyorlar. Bartın Valiliğini alkışlıyorum????????????

 • Hasan | 04 Ocak 2021 00:54

  Test yapılması uygundur

BUNLARA DA BAKIN